Pociťujete brnenie rúk počas noci? Tieto najčastejšie príčiny by ste nemali nechávať na ľahkú váhu!

Zdieľať
000.png

Necitlivosť je charakterizovaná brnením a bolesťou v končatinách. Tento stav sa vyskytuje najmä v noci, kedy sa človek budí, pretože nepríjemné pocity mu narušujú pokojný spánok.

Takmer polovica opýtaných prežíva znecitlivenie rúk alebo nôh. V snahe zmierniť znecitlivenie sa snaží hýbať postihnutú častí končatiny.

Spočiatku bolesť neustupuje naopak zintenzívni sa, a až po určitej chvíli ustúpi. Je úplne normálne, ak ste sa počas noci prebudili kvôli pocitu strnulé ruky.

Ak sa to však stáva pravidelne, odporúčame sa obrátiť na pomoc lekára, najmä ak Vám ruky tvrdnú naraz, ak sa to vyskytuje počas aj po spánku, ak Vám mravčia iba jedna strana tela, alebo sa spolu s brnením zhoršuje aj zrak.

Tiež považujete za príčinu parestézie nedostatočné zásobenie končatín krvou? Dnes Vám prezradíme čo túto chorobu spôsobuje. Parestézia len veľmi zriedka postihuje celú ruku, skôr len jej časť. Existuje závislosť medzi postihnutou časťou tela a tým čo ju spôsobuje.

Cervikálna osteochondróza

Prvý z príčin je cervikálna (krčná) osteochondróza, spondylóza, aj vysunuté medzistavcové platničky lokalizované v krčnej chrbtici, najmä ak je postihnutý 5 až 7 krčný stavec.

Miesto brnenia je závislé na postihnutom nervovom zakončení

  1. bočná strana celej ruky po koniec veľkého palca a ukazováka (5. krčný stavec)
  2. zadná strana ramena a predlaktia, vnútorný povrch 2. a 3.prsta (6 .krčný stavec)
  3. vnútorný povrch celej ruky, od ramena po koniec 4. a 5.prstu (7. krčný stavec)

Diabetes mellitus (cukrovka) a ďalšie metabolické poruchy

Rozdiel oproti ostatným je v smere pôsobenia, najprv brnenie začína v spodnej časti ruky a neskôr sa posúva smerom k ramenu. Obe ruky tvrdnú súčasne. Ak sú zasiahnuté ochorením väčšie orgánové sústavy, dochádza k týmto symptómom.

Syndróm karpálneho tunelu

Tento syndróm je spôsobený kompresiou nervov prebiehajúcich cez úzky kanál tvorený zápästnými kosťami. Príčiny sú rôzne, najčastejšie je preťaženie zápästia napr. Prác na počítači, hrou na hudobný nástroj, písaním a pod. Časti ruky nad zápästím nie sú postihnuté.

srdcové choroby

Dôraz je kladený na to, ktorá ruka je postihnutá. Ak brnia pravá ruka, pravdepodobne ide o krčnej Ochorenie. Naopak, ak sa nepríjemné pocity vyskytujú v ľavej ruke, je potrebné byť na pozore! Môže to byť totiž výstraha, že ide o vážne srdcové problémy, či ide o stenokardií alebo infarkt. V prípade, že parestézia ľavej ruky vznikla náhle a trvá počas noci viac ako hodinu, okamžite kontaktuje lekára alebo pohotovosť.

Dôležité rady, ak zažívate niektoré z vyššie uvedených situácii

  1. buďte opatrní, v akej polohe spíte
  2. nenoste pyžamo s úzkymi rukávmi
  3. dbajte na výber vankúše a matrace

Prvou vecou, ​​ktorú treba zlepšiť je prietok krvi v končatinách. Odporúča sa pravidelne cvičiť, najmä ráno, a absolvovať dlhé prechádzky. Vhodnou voľbou je tiež masáž.

Rady našich babičiek

  1. teplá tekvicové kaše, nanesená na celú ruku až k zápästiu, prikrytá uterákom
  2. striedavá kúpeľ, tj striedanie horúcej a studenej vody púšťaním na ruky, následná aplikácia terpentínovej mastí a navlečenie kozmetických rukavíc
  3. každé ráno pohár horúcej vody nalačno
  4. kúpele z odvaru z brezových púčikov, kôry z duba / osiky (5-6 PL soli + 1pl suroviny na 1 liter vody). Kúpeľ by mala trvať max 30 minút, potom sa odporúča natiahnuť si rukavice alebo teplé vlnené ponožky na celú noc.
  5. rojovník zaliať octom v pomere 1: 3, nechať stáť 1-2 týždne v tmavej miestnosti, potom potrieť ruku až do vymiznutia mravčenie.

Ak sa Vám však nepozdávajú domácke spôsoby terapie, môžete vyskúšať aplikovať parafín na ruky a ramená alebo podstúpiť elektroforézu karpálnych tunelov, fonoforézu, darsonvalizaci rúk či magnetoterapiu krčnej chrbtice. V tomto prípade sa odporúča obrátiť sa na pomoc fyzioterapeuta.

Nezabudnite na prevenciu!

Ak sa Vás nepríjemné pocity mravčenia rúk netýkajú, patríte medzi tie šťastnejšie. Nezabúdajte však na prevenciu, ktorá zahŕňa posilňovanie svalov držiacich medzistavcovej platničky, vykonávané iba pod lekárskym dozorom.

Rovnako sa vyhýbajte nosenie ťažkých tašiek alebo batohov, dlhodobo prehodené ruky cez operadla počas sedenia, upravte sklon pracovné stoličky tak aby bola pohodlná najmä pre ruky.

Nie je zlé zaradiť do stravy ryby, morské plody, orechy a semienka, ktoré všeobecne podporujú zdravie. Odporúča sa 2-3x počas dňa na krátky čas relaxovať ľahu. Robte si krátke prestávky v práci na uvoľnenie rúk a natiahnutie chrbta.

A na záver, nepodceňujte príznaky! Nikdy neviete, v čo môžu vyústiť. Preto radšej vyhľadajte lekára, nech nie je neskoro. Prajeme Vám pevné zdravie!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané