Počítač v roku 1973 predpovedal budúcnosť ľudstva až do 2040. Zatiaľ všetko vychádza s desivou presnosťou

Zdieľať
počítač
Počítač v roku 1973 predpovedal budúcnosť ľudstva až do 2040. Zatiaľ všetko vychádza s desivou presnosťou Foto: www.gettyimages.com

V roku 1973 bol na MIT vyvinutý počítačový program World One, ktorý mal modelovať globálnu udržateľnosť, ale jeho predpovede boli oveľa chmúrnejšie. Počítač MIT predpovedal koniec civilizácie. Ponúka sa tak otázka, či sme my, ako ľudstvo, odsúdení na zánik? Možno už v roku 2040.

Výpočty modelu zohľadňovali rôzne faktory, ako je úroveň znečistenia, rast populácie, vyčerpanie prírodných zdrojov a celková kvalita života na Zemi. Je šokujúce, že jeho predpovede boli znepokojivo presné, pričom rok 2020 slúžil ako kritický bod obratu. V tom čase už bola úroveň znečistenia taká vysoká, že začala spôsobovať úmrtie, čo viedlo k poklesu počtu obyvateľov. Model predpovedá, že do roku 2040 až 2050 naša civilizácia, ako ju poznáme, prestane existovať.

Pozrite sa na tematické video:

Alarmujúca predpoveď

Počítačové predpovede modelu MIT z roku 1973 boli doteraz až desivo presné. Program, známy ako World One, bol navrhnutý tak, aby modeloval globálnu udržateľnosť, ale nakoniec predpovedal kolaps civilizácie do roku 2040, pokiaľ budú pokračovať súčasné trendy rastu populácie a priemyselnej expanzie.

Prvým míľnikom, ktorý World One predpokladal, bol už spomínaný rok 2020 a v súlade s jeho predpoveďou sme boli svedkami kritických podmienok na planéte. Znečistenie dosiahlo alarmujúcu úroveň, čo má vplyv na kvalitu života a vedie k potenciálnemu poklesu populácie. Dôsledky sú hlboké, a dôvody na obavy rozhodne neprestávajú.

Rímsky klub, ktorý program World One zadal, sa zaoberá globálnou udržateľnosťou a jeho cieľom je navrhovať riešenie problémov, ktorým ľudstvo čelí. Organizácia varuje, že musíme konať rýchlo, aby sme zabránili katastrofe. Krajiny ako USA boli označené za hlavných prispievateľov ku kríze kvôli ich nadmernej spotrebe globálnych zdrojov.

Svet sa spamätal?

Predpovede tiež naznačovali postupné znižovanie suverenity národov, kedy globálne riadenie prevezmú korporácie. Táto prognóza zodpovedá konceptu nového svetového poriadku, v ktorom sa moc presúva z národných štátov.

V nadväznosti na toto alarmujúce odhalenie navrhol Rímsky klub, zameraný na globálne výzvy, opatrenia na odvrátenie katastrofy. Vyzval krajiny, najmä veľkých spotrebiteľov zdrojov, ako sú USA, aby drasticky znížili svoju spotrebu. Napriek rastúcemu povedomiu o zmene klímy a znečistenia sa však svet snaží vykonať nevyhnutné zmeny.

budúcnosť
Počítač v roku 1973 predpovedal budúcnosť ľudstva až do 2040. Zatiaľ všetko vychádza s desivou presnosťou Foto: www.gettyimages.com

Zelená dohoda / Green deal

V súčasnosti je európska Zelená dohoda významným krokom k riešeniu hroziacej krízy. Cieľom dohody, ktorá bola schválená v roku 2020, je zabezpečiť, aby Európska únia bola do roku 2050 klimaticky neutrálna. Záväzok EÚ k udržateľnej budúcnosti prostredníctvom Zelenej dohody je chvályhodný, aj keď niektoré kritiky poukazujú na potrebu ambicióznejších opatrení.

Napriek tomu, že boli prijaté niektoré opatrenia na zníženie emisií CO2 a na boj proti znečisteniu, naliehavosť zostáva. Dôsledky nečinnosti sú už zrejmé, pretože znečistenie ovzdušia spôsobuje každoročne milióny úmrtí na celom svete. Rímsky klub zdôrazňuje, že ide o výzvu na prebudenie politikov, a nalieha na nich, aby prijali významnejšie kroky na zabezpečenie udržateľnej budúcnosti ľudstva.

Varovanie ako cesta k zlepšeniu?

Varovania z roku 1973 sú až desivo presné a musíme na ne brať ohľad. Zmena klímy, znečistenie ovzdušia a vyčerpanie zdrojov sú pre ľudstvo naďalej výzvou. Aby sme sa vyhli katastrofálnej budúcnosti, ktorú predpovedal počítač, sú potrebné kolektívne a naliehavé opatrenia v celosvetovom meradle. Osud civilizácie leží v našich rukách a my musíme konať hneď, aby sme zaistili udržateľnú a prosperujúcu budúcnosť pre všetkých. Ako povedal jeden z odborníkov z nemeckého Rímskeho klubu: „Takto to jednoducho ďalej nejde a ja dúfam, že všetko, čo v súčasnej dobe zažívame, je aj pre politikov výzvou na prebudenie.“

Spätné udalosti, ako je celosvetová pandémia korony a rastúce obavy zo zmeny klímy, zdôraznili, že je dôležité dbať na tieto varovania. Konferencie o klíme a hnutí ako Fridays for Future zvyšujú povedomie o tejto problematike, ale je potrebné spoločné úsilie v celosvetovom meradle, aby sa ľudstvo odchýlilo od cesty kolapsu, ktorý predpovedal počítač MIT. Výzva spočíva v zmene nášho správania a postupov, aby sme zmiernili hroziacu krízu a zaistili budúcnosť civilizácie.

Zdroj: dotyk.cz, www.futurezone.de, en.wikipedia.org/wiki/European_Green_Deal, medium.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané