
Pleseň môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, či už sa nachádza vo vašom byte, dome alebo na pracovisku. S plesňou sa najčastejšie stretávame vo vlhkom prostredí, ktoré vytvára ideálne prostredie pre jej rozvoj. Aké zdravotné riziká nám pri pobyte v takomto prostredí hrozia?
Plesne v domácnosti sú veľkým zdravotným rizikom
Plesne si môžete predstaviť ako mikroskopické huby, ktorým sa darí všade tam, kde je dostatok vlhkosti. Vnútri budov plesne rastú a rozmnožujú sa na stenách aj na najrôznejších predmetoch. Plesne sú pritom nielen viditeľné. Sprevádza ich tiež zvýšená koncentrácia spor vo vzduchu. A to je zo zdravotného hľadiska veľký problém.
Spory plesní patria k závažným alergénom. Niektoré druhy plesní produkujú aj mykotoxíny, ktoré môžu vyvolať akútnu toxickú reakciu. Okrem iného plesne často ohrozujú naše zdravie aj tým, že spôsobujú mykotické ochorenia.
Reakcia na plesne – príznaky
Zvýšené zdravotné riziká pri kontakte s plesňami hrozia alergikom, astmatikom, ľuďom s oslabenou imunitou, deťom a seniorom. Ohrozenou skupinou sú aj fajčiari, ľudia s CHOCHP (chronickou obštrukčnou chorobou pľúc), onkologickí pacienti, kardiaci a diabetici. Ak máte podozrenie, že pleseň má na vaše zdravie neblahý vplyv, aké príznaky by ste si mali všímať?
- Bolesti hlavy, migrény
- Začervenanie, svrbenie očí alebo rozmazané videnie
- Prejavy sennej nádchy
- Problémy s dýchaním, neschopnosť sa zhlboka nadýchnuť
- Kašeľ
- Problémy s dutinami
- Tráviace problémy – nevoľnosť, hnačka, bolesť žalúdka, strata chuti do jedla
- Zlá nálada, sklony k úzkostným až depresívnym stavom
- Bolesť svalov
- Brnenie alebo necitlivosť končatín

Plesne v domácnosti a menej časté zdravotné problémy
K menej častým príznakom reakcie na plesne v byte patrí aj nadmerný smäd, horúčka, závrat, nárast hmotnosti, kovová chuť v ústach alebo častá návšteva toalety. Ani tieto príznaky neprehliadajte, pretože zdravie máte iba jedno.
Zdroj: jenzeny.cz, Szu.cz, Novinky.cz, Mysmezeny.sk