Palacinky sú vo svete obľúbené už stáročia. Či už ide o ultratenké francúzske crêpes, nadýchané americké pancakes, klasické britské palacinky s citrónom a cukrom alebo exotické japonské soufflé pancakes, vždy dokážu potešiť svojou jemnosťou a nespočetným množstvom možných variácií. Prinášame všeobecné informácie o tom, ako docieliť dokonalý výsledok, aké sú najpopulárnejšie druhy a prečo sa palacinky tešia takej dlhej a bohatej histórii.
Jeden jednoduchý trik navyše
Mnoho receptov na palacinky pracuje s podobnými surovinami: múkou, vajíčkami, mliekom či vodou (prípadne ich kombináciou) a trochou tuku. Jedným z overených tipov, ako získať dokonale jemnú konzistenciu, je pridať do cesta o jeden vaječný žĺtok navyše. Táto malá zmena dokáže zvýrazniť chuť aj vôňu a zároveň uľahčiť proces smaženia. Vďaka vyššiemu obsahu tuku a bielkovín budú palacinky nadýchanejšie, ľahšie sa obrátia na panvici a zvonka budú mať pekný zlatistý vzhľad.
Najznámejšie druhy palaciniek
- Francúzske crêpes
- Charakteristické sú svojou maximálnou tenkosťou. Vhodné na plnenie džemom, čokoládovou nátierkou, ovocím alebo dokonca flambované s trochou likéru.
- Americké pancakes
- Typické svojou nadýchanou štruktúrou, dosahovanou pridaním kypriaceho prášku či sódy. Podávajú sa najmä na raňajky s maslom, javorovým sirupom či ovocím.
- Britské palacinky
- Pripomínajú francúzske crêpes, ale často sú o niečo hrubšie a tradične sa podávajú poliate citrónovou šťavou a posypané cukrom.
- Holandské poffertjes
- Malé nadýchané lievančeky, pripravované s droždím alebo kypriacim práškom. Servírujú sa s maslom a posýpajú práškovým cukrom.
- Japonské soufflé pancakes
- Extra nadýchané vďaka našľahaným bielkom. Majú mäkkú, penovú konzistenciu a často sa podávajú s ovocnými omáčkami, zmrzlinou alebo šľahačkou.
Sladké a slané variácie
Sladká klasika
Najčastejší spôsob podávania palaciniek je v spojení s niečím sladkým. Čokoládová nátierka, med, džem, čerstvé ovocie, šľahačka či karamelová poleva sú iba zlomkom toho, čo sa dá využiť. Mnohí ľudia radi experimentujú s rôznymi druhmi ovocia, orieškami a sladkými sirupmi, aby docielili novú chuťovú kombináciu.
Slané možnosti
Palacinky sa však dajú pripraviť aj ako slané jedlo. Výborné sú napríklad s plnkou zo špenátu a syra, s mäsom a zeleninou, či zapečené so syrom a omáčkou z rajčín. Pohánkové alebo celozrnné palacinky sú skvelé aj v spojení s rybami, ako napríklad údený losos so smotanovou nátierkou.
Tajomstvá dokonale upečenej palacinky
- Výber panvice
- Ideálna je panvica s nepriľnavým povrchom, ktorú pred použitím dôkladne zohrejete na strednom stupni.
- Kontrolované množstvo tuku
- Pri každej novej palacinke zľahka potrite povrch panvice kvapkou oleja alebo kúskom masla.
- Teplota
- Palacinka by sa mala smažiť postupne – príliš horúca panvica spôsobí rýchle pripálenie vonkajšej vrstvy, zatiaľ čo vnútro môže ostať nedopečené.
- Obracanie
- Uistite sa, že spodná strana je už dostatočne stuhnutá a zlatistá, až potom palacinku otočte.
- Odležanie cesta
- Ak máte čas, nechajte cesto aspoň 15 minút stáť, aby múka dôkladne nasiakla tekutinu. Tým sa zlepší štruktúra výsledných palaciniek.
Zdravšie alternatívy múky
Palacinky nemusia byť vždy len z klasickej bielej pšeničnej múky. Dá sa experimentovať s:
- Celozrnnou múkou: Je bohatšia na vlákninu a ponúka plnšiu chuť.
- Špaldovou múkou: Dodáva jemne orieškovú príchuť a obsahuje viac živín než bežná pšeničná múka.
- Pohánkovou múkou: Prirodzene bezlepková alternatíva, ktorá je vhodná pre ľudí s intoleranciou a ponúka zemitú chuť.
Pri pečení s inými druhmi múk sa môže mierne zmeniť konzistencia cesta. Nemusíte sa toho však obávať, stačí pridať alebo ubrať tekutinu podľa potreby, aby cesto ostalo primerane riedke (ako hustá smotana).
Krátka história palaciniek
Palacinky sa vyrábali v rôznych podobách už od staroveku. Ľudia v praveku piekli placky z drveného obilia na rozpálených kameňoch. Starovekí Gréci i Rimania zase používali kovové panvice a kombinovali placky s medom a korením. V stredovekej Európe sa potom recepty na palacinky ďalej rozvíjali a rozširovali do rôznych regiónov, až kým si jednotlivé krajiny nevyvinuli svoje vlastné tradície a spôsoby prípravy.
Sviatok palaciniek
V niektorých krajinách je známy aj špeciálny sviatok venovaný palacinkám. Ľudia si počas neho užívajú rôzne recepty a vychutnávajú si palacinky nasladko aj naslano. Pôvodná myšlienka bola spotrebovať suroviny, ktoré by inak mohli podliehať skaze pred nastávajúcim pôstom. Zvyk sa udržal dodnes a mnohí ho považujú za príjemnú príležitosť na stretnutia s rodinou a priateľmi pri dobrom jedle.
Prečo sa oplatí experimentovať?
Palacinky sú skvelým príkladom jedla, ktoré umožňuje obrovskú variabilitu. Stačí zmeniť múku, pridať korenie alebo bylinky do cesta, skúsiť inú plnku či netradičnú omáčku a hneď máte novú, originálnu verziu. Príprava pritom ostáva rýchla a nenáročná, takže ide o ideálny pokrm pre začiatočníkov v kuchyni aj skúsených nadšencov kulinárskeho umenia.
Zhrnutie:
Palacinky sú univerzálnym pokrmom, ktorý môže byť výdatným raňajkovým jedlom, sladkým dezertom či slaným hlavným chodom. Základný recept je jednoduchý – múka, vajíčka, mlieko, tuk a štipka soli. Jedným z najlepších vylepšení je pridať do cesta o jeden žĺtok navyše, čím palacinkám dodáte ešte bohatšiu chuť a jemnejšiu konzistenciu. Či už si ich chcete pripraviť v klasickej podobe, experimentovať s rôznymi druhmi múk, alebo ich naplniť netradičnou náplňou, vždy máte množstvo možností, ako sa s týmto obľúbeným jedlom pohrať. A presne v tom spočíva ich výnimočnosť: každá palacinka môže byť taká, akú si ju sami vytvoríte.