Severný Sentinel je ostrov, ktorý dodnes patrí medzi najtajomnejšie miesta na našej planéte. Jeho tajomstvo je ukryté uprostred Bengálskeho zálivu, ako súčasť Andamanského súostrovia. Ostrov, vzdialený približne 35 kilometrov západne od väčšieho ostrova Južný Andaman, obklopuje nebezpečný koralový útes a hustý prales, ktorý ukrýva poslednú nedotknutú civilizáciu na Zemi – tajomný kmeň Sentinelcov.
Izolovaný kmeň uprostred džungle
Sentinelci sú jednou z posledných úplne izolovaných skupín na svete. Podľa odhadov ich počet kolíše od päťdesiat do štyristo jedincov, no presnejšie informácie sú neznáme. Žijú život, ktorý sa za posledných 60-tisíc rokov prakticky nezmenil. Moderný svet im nič nehovorí – nemajú tušenie, čo je televízia, mobilný telefón a podľa niektorých zdrojov dokonca neovládajú ani oheň. Žijú výlučne z toho, čo im ponúka džungľa a oceán, úplne oddelení od všetkých vymožeností dnešnej civilizácie.
Ich izolácia má však jasný dôvod. Sentinelci totiž agresívne bránia svoje územie, pričom každý pokus o kontakt zo strany cudzincov dôsledne odmietajú násilím. Pre každého votrelca, ktorý by sa pokúsil vstúpiť na ostrov, môže byť tento čin smrteľne nebezpečný.
Nepovolená návšteva, ktorá skončila zle
Napriek prísnemu zákazu priblížiť sa k ostrovu bližšie ako na 5 kilometrov, sa stále objavujú dobrodruhovia, ktorí toto varovanie ignorujú. Posledným takým prípadom je mladý Američan ukrajinského pôvodu, 24-ročný Mychajlo Viktorovyč Poljakov. Jeho snaha nadviazať kontakt s domorodcami skončila obvinením zo závažného zločinu.
Poljakov sa na ostrov vydal v januári 2025, nešlo však o jeho prvý pokus o stretnutie s domorodcami. Prvýkrát sa k pobrežiu Sentinelu priblížil už v októbri 2024. Pri oboch návštevách použil neobvyklú taktiku – asi hodinu na pobreží pískal na píšťalke, aby pritiahol pozornosť Sentinelcov, pričom im zanechal rôzne dary ako symbol priateľstva. Počas každej návštevy si vzal trochu piesku z pobrežia a všetko si dôkladne dokumentoval na video.
Nakoniec ho však zastavila indická polícia, ktorá mladého dobrodruha zatkla dva dni po jeho druhej návšteve ostrova. Teraz čaká vo väzbe na súd. Indická vláda má totiž veľmi vážny dôvod na ochranu tohto ostrova – akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom by pre domorodcov mohol byť smrteľný, pretože nemajú prirodzenú imunitu voči bežným chorobám.
Trpká skúsenosť z minulosti – smrť pre baktérie
História už pozná tragický prípad, ktorý potvrdzuje obavy odborníkov. V 19. storočí, presnejšie v roku 1880, na ostrov dorazil britský dôstojník Maurice Vidal Portman, ktorý sa pokúsil Sentinelcov „civilizovať“. Uniesol dvoch dospelých a štyri deti, ktoré odviezol do prístavu Port Blair na Andamanoch. Dospelí zajatci však krátko po príchode zomreli – pravdepodobne nezvládli záťaž chorôb, ktoré boli pre nich úplne nové a smrteľné.
Šokovaný Portman, vydesený týmto následkom, zvyšné deti okamžite vrátil späť na ostrov. Od tej doby je reakcia Sentinelcov na všetkých cudzincov mimoriadne agresívna. Používajú luky a šípy, ktorými okamžite zaútočia na každého, kto sa odváži priblížiť.
Tragédia amerického misionára
Jedným z najznámejších a zároveň najtragickejších incidentov bol prípad amerického misionára Johna Allena Chaua z roku 2018. Chau veril, že dokáže Sentinelcov obrátiť na kresťanskú vieru. Aj keď dobre poznal riziko, ostrov navštívil, čo sa mu stalo osudným. Domorodci ho zasiahli niekoľkými šípmi a jeho bezvládne telo ponechali na pláži ako varovanie.
Indické úrady sa kvôli bezpečnosti svojich pracovníkov nikdy nepokúsili Chauovo telo z ostrova odviezť. Tento prípad preto ostal nedoriešený a stal sa symbolom, ktorý len podčiarkuje dôležitosť zachovania izolácie ostrova.
Dôvody zákazu vstupu
Dnes je ostrov prísne chránený. Akékoľvek porušenie zákazu vstupu je prísne trestané. Indická vláda chce týmto spôsobom chrániť Sentinelcov pred chorobami a umožniť im pokojný život podľa vlastných tradícií. Títo ľudia sú jedným z posledných autentických prírodných národov na Zemi a ich kultúra patrí k najstarším stále existujúcim na svete.
Severný Sentinel tak zostáva jedným z mála miest na planéte, kde čas doslova zastal a kde moderná civilizácia nemá žiadnu šancu preniknúť. Akýkoľvek pokus o narušenie tohto krehkého ekosystému môže viesť k nenapraviteľným dôsledkom – smrteľným pre obidve strany.