Odborníci varujú pred spánkom na chrbte. Zistite, prečo je ľavý bok tou najlepšou voľbou

Zdieľať
spánok na ľavom boku
spánok na ľavom boku Foto: www.shutterstock.com

Dobrý spánok je kľúčový nielen pre našu energiu, ale aj celkové zdravie. Jednou z vecí, ktorá ho môže ovplyvniť viac, než by ste čakali, je samotná poloha, v ktorej zaspávate a trávite noc. Niekto nedá dopustiť na spánok na chrbte, ďalší zas preferuje bok či brucho. Podľa najnovších zistení odborníkov môže ale práve voľba spánkovej pozície rozhodnúť o tom, či vás budú bolieť kríže, či budete chrápať, a dokonca aj o tom, ako vám bude tráviť jedlo. V článku sa dozviete, prečo sa stále viac lekárov a špecialistov na spánkovú hygienu prikláňa k názoru, že spať na chrbte nie je práve šťastné riešenie. Ak sa chcete cítiť lepšie, vhodnejšou alternatívou je, prekvapivo, ľavý bok.

Každý z nás je iný: Prečo uprednostňujeme určitú spánkovú polohu?

Mnohí z nás si večer ľahnú do postele a intuitívne sa „zložia“ do rovnakej polohy. Nevieme presne povedať, prečo je nám táto poloha najbližšia, ale od útleho detstva si budujeme návyky, ktoré nám prídu najpohodlnejšie. Psychologička dodáva, že spánkovú polohu často ovplyvňuje nielen naša váha, kondícia či zdravotný stav, ale aj typ matraca, vankúš a to, či zdieľame posteľ s partnerom.

Ja osobne som kedysi zvykla spávať najmä na bruchu, ale keď som prvýkrát otehotnela, zistila som, že to už nie je možné. Prešla som teda na ľavý bok – a pri ňom som zostala aj dlhé roky po tehotenstve. Občas sa počas noci presuniem na pravú stranu, ale ľavá je pre mňa stále akosi najprirodzenejšia a cítim sa tak pohodlnejšie.

Prečo je podľa lekárov spánok na chrbte nevhodný?

Mnohí ľudia síce považujú spánok na chrbte za neutrálnu, a teda zdanlivo dobrú voľbu, no poprední odborníci začínajú čoraz viac upozorňovať, že tento návyk môže mať negatívne dopady. Podľa prieskumu až 60 % ľudí spí na boku, čo je aj podľa lekárov najzdravšia varianta. Naopak, spánok na chrbte je z hľadiska niektorých ťažkostí hodnotený ako najproblematickejší.

Prečo je to tak? Napríklad v prípade, že chrápete alebo vám diagnostikovali spánkové apnoe, môže poloha na chrbte tieto problémy ešte zhoršiť. Keď ležíte na chrbte, dýchacie cesty sa môžu viac uzatvárať, čo vedie k hlasnému chrápaniu či prerušovanému dýchaniu počas noci. Výnimkou nie sú ani bolesti krížov, najmä ak je vaša chrbtica v nesprávnej polohe alebo máte nevyhovujúci vankúš.

A čo poloha na bruchu?

Ak máte nutkanie spať na bruchu, v niektorých prípadoch to môže byť pre dýchanie prospešnejšie než chrbát, keďže dýchacie cesty ostávajú otvorené. Na druhej strane sa tým vystavujete väčšiemu tlaku na šiju a krčnú chrbticu, čo sa môže prejaviť bolesťou krku či stuhnutím ramien. Pre tehotné ženy je navyše poloha na bruchu prakticky nemožná a pre ľudí s obezitou môže byť podobne nepohodlná.

Pravý či ľavý bok? Rozdiel je väčší, než by ste čakali

Ak obľubujete spánok na boku, určite robíte dobre. Vedeli ste však, že medzi pravou a ľavou stranou môže byť podstatný rozdiel? Gastroenterológ  zdôrazňuje, že spánok na chrbte alebo na pravom boku zhoršuje tráviace ťažkosti – osobitne pálenie záhy či reflux.

Dôvod je jednoduchý: keď ležíte na pravej strane alebo na chrbte, žalúdok sa ocitá v polohe, v ktorej sa kyselina môže jednoduchšie vracať nahor do pažeráka. To vedie k páleniu záhy a nočnému prebúdzaniu s nepríjemným pocitom v hrudi. Z tohto pohľadu sa ako vhodnejší variant javí práve ľavý bok.

„Ak ste sa večer prejedli alebo vás trápi záha, skúste si ľahnúť na ľavú stranu“. Vyskúšať to môžu aj ľudia, ktorí netrpia žiadnou známou tráviacou poruchou – môže to slúžiť ako forma prevencie, aby ste sa ráno zobudili sviežejší.

Spánok na ľavom boku zvíťazil: Aké ďalšie výhody prináša?

Boj proti refluxu a páleniu záhy

Niekoľko štúdií ukázalo, že spanie na ľavom boku funguje ako prevencia proti refluxnej chorobe pažeráka i proti bežnému páleniu záhy. Mnohí ľudia, ktorí tento jednoduchý trik vyskúšali, potvrdzujú, že sa vďaka tomu nebudia uprostred noci s pocitom horenia v hrudi. Existujú dokonca hypotézy, že táto poloha prispieva aj k ľahšiemu tráveniu a dokonca môže pomôcť pri chudnutí – hoci táto teória zatiaľ nie je vedecky jednoznačne potvrdená.

Menšie chrápanie a lepší kyslík

Ak vás alebo vášho partnera trápi chrápanie, môžete tiež siahnuť po ľavom boku. Mnoho ľudí uvádza, že v tejto polohe chrápu menej ako na chrbte. Rovnako pomáha ľavý bok ľuďom, ktorí trpia spánkovou apnoe. Jedným z dôvodov je opäť poloha dýchacích ciest – pri spánku na boku sa dýchacie cesty s menšou pravdepodobnosťou stlačia a tok vzduchu býva plynulejší.

Podpora detoxikácie organizmu

V celostnej (holistickej) medicíne sa ľavá strana tela považuje za „dominantnú stranu lymfatického systému“. To znamená, že keď spíme na ľavom boku, lymfa – zodpovedná za odplavovanie odpadových látok a toxínov z tela – môže fungovať efektívnejšie. Lymfatické uzliny v tejto časti tela sú podľa viacerých zástancov alternatívnej medicíny aktívnejšie pri filtrovaní škodlivín, vďaka čomu sa môžeme cítiť vitálnejšie.

„Ľavospáči“ môžu mať zdravšie srdce

Ak máte vyšší krvný tlak, prípadne nejakú formu srdcových ochorení, môžete tiež profitovať z toho, že budete spať na ľavom boku. Táto poloha zlepšuje krvný obeh.

Podľa neho je vysvetlenie jednoduché: poloha vnútorných orgánov a usporiadanie ciev v tele je také, že pri spánku na ľavom boku dochádza k lepšej cirkulácii a okysličovaniu. Pri pravom boku sa obeh v niektorých oblastiach (ako napríklad nohy a chodidlá) môže mierne obmedziť, čo môže viesť k rýchlejšej únave či nepohodliu.

Ako si teda vybrať najlepšiu spánkovú polohu?

Mnohí odborníci, vrátane spánkového špecialistu, súhlasia, že najlepšia poloha je predovšetkým taká, v ktorej sa cítite komfortne a dokážete nerušene spať väčšinu noci. Na druhú stranu, ak vás trápia špecifické ťažkosti – reflux, pálenie záhy, chrápanie, bolesti chrbta či problémy so srdcom – môže byť práve ľavý bok tou správnou cestou k zmierneniu symptómov.

Ak ste doteraz preferovali spánok na chrbte alebo na bruchu, ale pociťujete nejaké z vyššie uvedených ťažkostí, dajte ľavému boku šancu. Nebude to možno úplne jednoduché – telo si po rokoch zvyklo na určitú pozíciu. Pomôcť môžu rôzne drobnosti:

  • Vankúš medzi kolenami: Udrží vašu chrbticu v lepšom zarovnaní a zabráni prepínaniu panvy.
  • Menší vankúš za chrbtom: Ak ho umiestnite pozdĺž chrbtice, pomôže vám ostať na boku a zabráni pretáčaniu na chrbát.
  • Kvalitný matrac: Príliš mäkký alebo preležaný matrac môže spôsobiť neprirodzené prehýbanie chrbtice, rovnako ani tvrdá doska nemusí byť najlepšia pre pohodlie kĺbov.

Poznámka na záver: Čo ešte môže ovplyvniť kvalitu spánku?

Spánok však nie je len o polohe. K lepšiemu spánkovému režimu pomôže aj:

  1. Pravidelný režim: Chodiť spať a vstávať každý deň v približne rovnakom čase.
  2. Obmedzenie modrého svetla: Pred spaním minimalizovať používanie mobilných telefónov, tabletov a počítačov.
  3. Správna teplota v izbe: Väčšina ľudí spí lepšie v mierne chladnejšom prostredí (okolo 18 °C).
  4. Ľahká večera a dostatočný pitný režim: Vyhnite sa ťažkým jedlám tesne pred spaním, aby ste zbytočne nezaťažili žalúdok.
  5. Obľúbené bylinky a koreniny: Treba si však dať pozor, ak máte nejaký zdravotný problém. Napríklad obľúbené korenie môže podľa odborníkov spôsobovať ťažkosti ľuďom s oslabeným srdcom či obličkami. Preto si vždy vopred overte, či konkrétna bylinka alebo korenie neohrozujú váš zdravotný stav.

Ak si to zhrnieme, mnohí z nás prespia tretinu života v jednej, obľúbenej polohe. No odborníci odkazujú, že ak bojujete s tráviacimi ťažkosťami, chrápaním, bolesťami chrbta či srdcovými problémami, mali by ste skúsiť spať na ľavom boku. Pre množstvo ľudí sa ukázal byť najlepšou polohou nielen z hľadiska pohodlia, ale aj z dlhodobého zdravotného hľadiska.

Pamätajte však, že ide o všeobecné odporúčania. Vždy vychádzajte z vlastných potrieb a prípadne sa poraďte so svojím lekárom. Každý organizmus reaguje odlišne a to, čo vyhovuje jednému, nemusí automaticky vyhovovať druhému. Spánok je napriek všetkému jednou z najprirodzenejších súčastí života a stojí za to hľadať spôsoby, ako si ho čo najviac spríjemniť a zlepšiť. Dobrú noc!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané