Odborníci radia, ako odhaliť prvé známky nevery. Nepozorujete ich aj vy?

Zdieľať
kríza vo vzťahu
kríza vo vzťahu Foto: www.shutterstock.com

Každý vzťah má svoje lepšie a horšie obdobia, no niekedy sa za náhlou zmenou správania partnera skrýva vážny problém – nevera. Odborníci na vzťahy a terapeuti upozorňujú, že existujú určité znaky, ktoré by ste nemali podceniť. Ak ich odhalíte včas, máte šancu zachrániť vzťah alebo sa aspoň pripraviť na možné sklamanie. Prinášame vám prehľad najčastejších signálov, ktoré môžu naznačovať, že váš partner nie je verný.

Nevera ako ľadovec: Čo sa skrýva pod hladinou?

Nevera sa väčšinou neobjaví zo dňa na deň. Na začiatku je len nepatrné správanie, ktoré často prehliadnete, pretože sa zdá byť nevinné. Podľa terapeutov je nevera podobná ľadovcu – to najväčšie nebezpečenstvo je ukryté pod povrchom a keď sa konečne vynorí, býva už príliš neskoro. Včasná detekcia príznakov však môže pomôcť vyhnúť sa veľkým škodám.

Medzi najčastejšie príznaky nevery patria najmä tieto:

  • zvláštne tajnosti s telefónom
  • emocionálny odstup
  • časté nečakané zmeny plánov
  • fyzická odťažitosť alebo naopak neobvyklá intimita
  • zvýšená kritika alebo podozrievavosť

Pozrime sa teraz podrobnejšie na tieto prejavy.

Telefón ako prvý indikátor

Mobil je často tým miestom, kde sa nevera začína. Nejde pritom iba o správy alebo telefonáty – neverník sa snaží pred partnerom utajiť akúkoľvek aktivitu. „Neverníci sa chcú vyhnúť odhaleniu, a preto svoje mobilné telefóny strážia omnoho viac ako inokedy,“ tvrdí skúsená terapeutka, autorka kníh o vzťahoch.

Ak partner začne náhle meniť heslá, telefón nepustí z rúk a nosí ho doslova všade, aj na toaletu či do sprchy, je to dôvod na zvýšenú pozornosť. Párová koučka upozorňuje: „Ak pri úplne bežnom pokuse použiť partnerov mobil na vyhľadávanie informácií či kontrolu času partner reaguje podráždene alebo agresívne, pravdepodobne niečo skrýva.“

Citový chlad a vzdialenosť

Emocionálna stránka vzťahu môže naznačiť veľa. Ak partner zrazu prestáva hovoriť o svojich pocitoch, vyhýba sa rozhovorom a zdieľaniu svojho každodenného života, často ide o varovný signál. Nemusí sa vždy jednať o neveru, no zvyčajne je to znak, že svoju pozornosť presunul niekam inam.

V dobre fungujúcich vzťahoch je úplne prirodzené, že partneri spolu hovoria o budúcnosti, delia sa o svoje zážitky a starosti. Keď sa však partner prestane zaujímať o vaše plány, pocity alebo sny, mali by ste zbystriť. „Zmena v emocionálnej blízkosti je často jedným z prvých signálov nevery,“ upozorňuje koučka a dodáva: „Ak máte pocit, že ste stratili kontakt so svojím partnerom, je na čase vážne sa porozprávať.“

Zmena intimity v spálni

Intímny život môže veľa prezradiť, no často býva zradný. Mnohí sa domnievajú, že nevera automaticky znamená menej sexu doma. Opak však býva často pravdou. Psychológ upozorňuje, že niektorí neverníci sa naopak snažia zvýšiť frekvenciu sexu doma, aby zahladili stopy.

„Zmena v intímnej oblasti môže znamenať pokles záujmu, pretože neverník má dostatok sexu mimo domova. Na druhej strane sa niekedy prejavujú výčitky svedomia, ktoré sa snaží kompenzovať zvýšenou pozornosťou voči partnerovi. Každá náhla zmena v tomto smere si vyžaduje zamyslenie,“ radí.

Náhle a časté zmeny plánov

Ak partner neustále prichádza s novými dôvodmi, prečo musí zostať dlhšie v práci, odísť na nečakané pracovné cesty alebo sa zúčastniť aktivít mimo domova, buďte opatrní. Každý človek občas mení svoje plány, no ak je to pravidelné a dôvody začínajú byť čoraz menej uveriteľné, mali by ste si položiť otázku, čo je skutočným dôvodom jeho zaneprázdnenosti.

Samozrejme, treba brať do úvahy aj iné okolnosti, napríklad nové pracovné projekty, no ak vysvetlenia nedávajú zmysel, je to vážny dôvod na rozhovor.

Nečakaná kritika a projekcia vlastnej viny

Ak vás partner zrazu neprimerane kritizuje alebo dokonca obviňuje z nevery, môže to byť obranný mechanizmus. Psychológovia tvrdia, že neverník často projektuje vlastnú vinu na druhého. Ide o podvedomú reakciu, ktorou sa snaží zakryť svoje činy.

„Vnútorný konflikt, ktorý neverník prežíva, vedie k pocitu viny a stresu. Aby ho zmiernil, začína obviňovať partnera a hľadať problémy tam, kde žiadne nie sú,“ objasňuje odbormík.

Čo robiť, keď máte podozrenie?

Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, najdôležitejšou radou je komunikácia. Namiesto obviňovania sa snažte pokojne zistiť, či máte spoločnú predstavu o budúcnosti a rovnaké hodnoty. „Otvorená a úprimná konverzácia môže mnohé zachrániť. A aj keď možno vzťah nakoniec nezachránite, môžete minimalizovať bolesť a nepríjemné následky,“ uzatvára koučka.

Nevera nemusí byť vždy koniec. Ak sa však prejavy hromadia, neignorujte ich a radšej zakročte skôr, než bude neskoro.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané