Ak sa Vám začína toto objavovať niekde na tele, tak by ste to mali začať riešiť. Ľudia by sa mali naučiť byť vnímavejší a citlivejší na svoje telo. Dôležité je všímať si každú drobnú zmenu, pretože v dnešnej uponáhľanej a nezdravé dobe sú aj drobnosti možným nebezpečenstvo. Nehýbte sa preto na tenkom ľade a zistite, či vás hnisavé alebo zapálené pupienky na zadku, rúk, alebo chrbte môžu ohroziť.

Medzi dospievajúcimi aj medzi dospelými
Väčšinou sa hnisavé a zapálené vyrážky objavujú u adolescentov a súvisí s dospievaním, hormonálnymi zmenami a podobnými neškodnými faktormi. Lenže so zapálenými vyrážkami, pupienky a chrasty to nie je tak jednoduché. Môžu ich mať aj dospelí a starší ľudia. Na vine môže byť začínajúce štádium zlyhávaní niektorých funkcií vo vašom tele. Naše telo nám cez kožu dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. To, že koža je akýmsi hovorcom nášho organizmu, je stará známa vec. Pozrite sa, čo znamenajú hnisavé vyrážky na jeho jednotlivých častiach.
- Vyrážka na spodnej strane čeľuste a krku. Vyrážka na tomto mieste upozorňujú na zvýšenú hladinu cukru v krvi a nadmernú aktivitu nadobličiek. Kontrolovať hladinu cukru by si nemali len diabetici ale aj ľudia, ktorí sú zdraví. Teda aspoň si to myslí. Pri takýchto príznakoch môžete prísť na to, že s vaším cukrom to zase až tak v poriadku nie je. V tomto prípade je nutné dať si skontrolovať aj hladiny hormónov, môže ísť totiž o endokrinologické záležitosti a v tom horšom prípade dokonca o problémy so štítnou žľazou. Vyhýbajte sa sladkostiam, ale aj tučným jedlám. Vyrážka si podľa možnosti nevytláčajte, aj keď vás to pokúša. Zbytočne si je viac rozdráždite, zapáli sa a na vašej koži budú po nich chrasty ešte dlhšie. Radšej je sušte pleťovými vodami určenými na taký druh kožných problémov. Ženy, ktoré niekedy trpeli gynekologickými problémami tiež zažili estetické utrpenie s hnisavými vyrážkami v oblasti brady a krku.
- Akné na krku a v hornej časti chrbta. Pokiaľ ste vyhodení v tejto časti tela, môže to vypovedať o poruchách nervového systému, nadmernom strese a vypätí, a prebytku adrenalínu. Vyrážka na týchto miestach preto najčastejšie vidíme u športovcov. Takéto vyrážky sa vám však môžu vyhodiť aj nárazovo a to napríklad po veľkom nervovom šoku, rodinné traumy, alebo nepredvídateľné stresovej situácii. U ľudí, ktorí sa viac potia, sú aj výsledkom nedostatočné hygieny.
- Vyrážka na chrbte. Mnoho ľudí máva vyrážky na chrbte, vo zvýšenej miere najmä muži. Vo väčšine prípadov tieto vyrážky vznikajú nosením syntetického oblečenie v kombinácii s potením. Ak máte na chrbte vyrážky, je naozaj nutné, aby ste nosili oblečenie z prírodných materiálov, najlepšie z čistej bavlny. Syntetika a v súčasnosti mimoriadne obľúbené termo oblečenia sú pre zdravie vaše kože naozajstným nepřítelem. Problémy s vyrážkami na chrbte môžu mať aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Vyvážený jedálny lístok a konzumácia vitamínov by mali tieto problémy zmierniť. Pozor však aj na infekcie v organizme. Vyrážka na chrbte sú prvým príznakom, že vo vašich útrobách sa dej čosi, čo sa nemá.
- Vyrážka na hrudi. Akné v týchto miestach je väčšinou príznakom alergickej reakcie na niektoré potraviny, chémiu, parfumy, či oblečenie. „Erupcia“ na hrudi naznačujú aj poruchy trávenia. Tráviaci systém je preťažený a naznačuje vám, že máte zmeniť stravovanie, prípadne nasadiť diétu. Problémy s pupienky v týchto miestach väčšinou zmizne ak obmedzíte alebo úplne prestanete konzumovať mlieko, múku alebo cukor.
- Vyrážka na lakťoch a kolenách. Jednoznačný nedostatok vitamínov spôsobuje, že lakte a kolená máte posiate nepríjemnými pupienky, ktoré sa ani tak nemusí zapaľovať a hnisať, ako sú svrbivé a začervenané. Najvhodnejším prostriedkom k náprave je prijať denne dostatočnú dávku vitamínu A. Nájsť ho môžete napríklad v domácej mrkvovej nátierke s maslom. Dôležitý je aj príjem vitamínu E. Začervenanie je spôsobené nedostatkom zinku. Pri jeho užívaní však pozor, ak si ho kupujete v medikamentóznej forme. Môže spôsobovať nevoľnosti. Ak však každý deň zjete za hrsť tekvicových semienok, pokryjete tak potrebnú dávku zinku na celý deň.
- Pupienky na bruchu. Jeden z najnebezpečnejších typov vyrážok sú tie, ktoré sa objavujú na bruchu. Vaše telo volá o pomoc v dôsledku poruchy vnútorných orgánov, vrátane závažných ochorení. Dajte sa vyšetriť lekárom, pretože tieto pupienky môžu poukazovať aj na veľmi vážne dysfunkcie vášho těla.
- Vyrážka na zadku a v intímnych partiách. Jedným z najčastejších dôvod vyrážok v intímnych partiách a na zadku je syntetická spodná bielizeň. Umelé vlákna sa trú o pokožku, ktorá je podráždená a reaguje vyhadzovaním hnisavých vyrážok. Uvedomte si, že pokožka v oblasti bikín je veľmi citlivá. Argument, že tieto miesta si podľa vás vyžadujú vizuálne zaujímavú bielizeň u odborníkov neobstojí. Najmä ak sa u nich ocitnete s vážnymi plesňami a bakteriálnymi infekciami. Ak vás tieto vyrážky navyše svrbí a aj bolí, mali by ste okamžite utekať k dermatológovi. Môže ísť o vážnu infekciu.