Život po šesťdesiatke prináša množstvo zmien, ktoré nie vždy prijímame ľahko. Zrazu sa necítime vo svojej koži, energia sa stráca a pribúdajú problémy, o ktorých radšej mlčíme. Jeden z týchto problémov, ktorý síce nebolí ako kolená či chrbtica, ale zasahuje hlbšie, je strata chuti na blízkosť, intimitu a dotyky. Aj keď sa o tom verejne takmer nehovorí, skutočnosť v ordináciách praktických lekárov je úplne iná.
Problém, ktorý ostáva skrytý
Zníženie libida, pocity suchosti, výkyvy nálad a citlivosť na dotyky – to všetko sú témy, ktoré ľudia často v sebe dusia, pretože majú pocit, že sú v tom sami. „Chodia za mnou pacientky aj pacienti, ktorí najskôr váhajú pomenovať, čo ich vlastne trápi. Nejde pritom o žiadnu chorobu, ale o úplne prirodzený dôsledok hormonálnych zmien, vyčerpanosti a dlhodobého stereotypu vo vzťahu,“ hovorí skúsená praktická lekárka.
Podľa nej stačí len otvoriť túto citlivú tému a pacienti si okamžite vydýchnu, pretože zistia, že nejde o nič nenormálne alebo zahanbujúce. Najmä seniori však často nevedia, kam sa s takými otázkami obrátiť – u lekára sa predsa rieši tlak, bolesť kolien alebo srdce. Na intímne trápenia sa zväčša zabúda.
Mlčanie nič nevyrieši
Pravda je pritom jednoduchá – telo po šesťdesiatke prechádza hormonálnymi zmenami. Nie sú to náhle premeny cez noc, skôr postupné a nenápadné. Jedného dňa sa však zobudíte a cítite, že niečo je inak: spánok je slabší, energia ubúda a chuť na fyzickú blízkosť sa vytráca. „Nie je to o nedostatku lásky alebo citov. Je to o biológii a hormónoch, ktoré sa jednoducho menia. Ženám klesá hladina estrogénu, mužom testosterónu. Výsledkom je znížený záujem o dotyky, ale aj častá melanchólia či frustrácia,“ vysvetľuje lekárka.
Najväčšou chybou je podľa nej mlčanie. Práve ono často vytvára ešte väčší odstup a pocit, že človek zlyhal. Keď sa však o probléme začne otvorene hovoriť, zistí sa, že existujú cesty, ako všetko aspoň čiastočne zlepšiť alebo vrátiť do rovnováhy.
Zabudnutá sila obyčajného dotyku
Jedným z najviac podceňovaných problémov seniorov je úplná absencia nežných dotykov. Nie tých automatických, ako letmý bozk pri odchode alebo pozdrave, ale skutočnej blízkosti: objatie, pohladenie po ruke či vlasoch. Takéto dotyky totiž v tele uvoľňujú hormón oxytocín, ktorý znižuje stres, podporuje kvalitnejší spánok a celkovo zlepšuje náladu.
„Ženy mi často priznávajú, že takéto dotyky nezažili dlhé roky. Niektoré dokonca spomínajú, že naposledy ich niekto hladil alebo nežne objal, keď boli deti malé. Telo však túži po blízkosti aj v šesťdesiatke či sedemdesiatke, len mu ju musíme vedome dopriať,“ dodáva lekárka.
Láska a intimita po šesťdesiatke: Prijatie nového normálu
Mnohí ľudia majú pocit, že intimita znamená len sexuálny život. To však nie je pravda. Po šesťdesiatke dostáva vzťah nový rozmer. „Z mojich skúseností vyplýva, že ľuďom často vôbec nechýba samotný pohlavný styk, ale predovšetkým nežná fyzická blízkosť. Objatie, držanie za ruku, pohladenie, ktoré dáva pocit bezpečia a lásky,“ zdôrazňuje lekárka.
Často úplne stačí o probléme prehovoriť otvorene – u lekára, psychológa, prípadne u dobrej kamarátky či priateľa. Stačí jednoduchá otázka: „Aj ty to máš podobne?“ a hneď je človeku lepšie.
Ako opäť nájsť rovnováhu
Jednou z ciest k obnoveniu rovnováhy je jemná zmena životného rytmu. Nemusí ísť o radikálne opatrenia, stačia drobnosti: lepší spánok, ľahká večera, pravidelný pohyb, ale aj vône, dotyky, príjemná hudba. Telo si pamätá, aké to je cítiť sa dobre. Potrebuje však jemný impulz, žiadne drastické zásahy.
„Netreba hneď siahať po tabletkách alebo hľadať zázračné riešenia na internete. Často úplne postačí vymeniť posteľnú bielizeň, presunúť nábytok v spálni, pustiť si obľúbenú hudbu a pozrieť sa znova na partnera – ale inými očami, nie ako na spolubývajúceho, ale ako na niekoho, koho máte radi a kto vám je blízky,“ radí lekárka.
A ak stále pochybujete, neváhajte sa opýtať. Praktický lekár vás predsa pozná a ak je empatický, určite sa nebude smiať otázkam, ktoré vás trápia už dlhšie obdobie. Pretože skutočný problém nie je hanbou pomenovať – hanbou je len nechať ho nevyriešený.