Mnoho ľudí má vo zvyku riešiť zdravotné problémy dvoma odlišnými spôsobmi: niektorí sa spoliehajú na prírodné metódy, kým iní si bez váhania vezmú liek. Keď nás trápi zvýšená teplota či bolesť, jedným z najčastejšie používaných prípravkov je práve paracetamol, ktorý poznáme pod obchodnými názvami ako Paralen, Panadol či Coldrex. V Spojených štátoch amerických je dokonca táto účinná látka súčasťou viac než 600 rôznych liekov. Hoci ho mnohí berú takmer automaticky, vedcov zaujímalo, ako presne ovplyvňuje ľudský mozog, a preto uskutočnili sériu experimentov, ktorá priniesla zaujímavé zistenia.
Paracetamol a negatívne emócie
V jednej zo štúdií vedci rozdelili dobrovoľníkov do dvoch skupín – jedna dostala tabletu s obsahom paracetamolu, druhá obyčajné placebo. Krátko nato všetkých účastníkov požiadali, aby napísali pár viet o téme smrti, čo je pre mnohých ľudí emotívna a nepríjemná predstava. Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí užili paracetamol, reagovali na túto tému menej negatívne. V porovnaní s osobami v skupine, ktorá užila placebo, bol ich emočný dopad menší. Táto pozoruhodná skutočnosť vedcov priviedla k myšlienke, že paracetamol môže zmierňovať určitú časť citového prežívania, čo však nemusí znamenať len tlmenie nepríjemných pocitov.
Test s emotívnymi fotografiami
V druhej časti výskumu sa rozhodli zistiť, ako paracetamol ovplyvňuje reakcie človeka na rôznorodé obrazové podnety. Do experimentu sa zapojilo 82 dobrovoľníkov, pričom polovica opäť dostala gram paracetamolu a druhá skupina dostala placebo. Asi po hodine, keď mal liek dosiahnuť svoju plnú účinnosť, im vedci ukázali 40 fotografií s odlišnou emočnou náplňou. Niektoré zábery boli neutrálne, iné zobrazovali nepríjemné alebo tragické situácie, ako napríklad podvyživené deti. Účastníci mali následne na stupnici od nuly po desať vyjadriť, ako silno na nich daný obrázok emočne zapôsobil.
Výsledky potvrdili, že tí, ktorí užili paracetamol, hodnotili negatívne a smutné fotografie ako menej znepokojujúce. Na prvý pohľad by sa to mohlo javiť ako pozitívny účinok – ľudia menej trpia v situáciách, ktoré bežne vyvolávajú silné negatívne pocity. Vedecký tím však narazil aj na opačnú stránku tohto fenoménu.
Tlmenie radosti aj smútku
Zaujímavé bolo pozorovanie, že skupina, ktorá užila paracetamol, nevykazovala výraznejšiu spokojnosť ani pri pohľade na fotografie, ktoré mali vzbudzovať radosť či pozitívne emócie. Zdá sa teda, že tento liek dokáže do určitej miery potláčať nielen negatívne emočné reakcie, ale aj tie príjemné. Hoci ide len o prvotné zistenia a na finálne potvrdenie je potrebný rozsiahlejší výskum, vedci upozorňujú, že bežne používaný paracetamol môže mať vplyv na emočné prežívanie, ktorý sme si doteraz možno neuvedomovali.
Ďalšie kroky vedcov
Autori experimentu chcú teraz rozšíriť svoje bádanie aj na iné lieky proti bolesti a preveriť, či podobným spôsobom ovplyvňujú emočné prežívanie ľudí. Výsledky týchto výskumov by mohli otvoriť cestu k lepšiemu pochopeniu, ako farmaká regulujú nielen našu telesnú bolesť, ale aj psychické a emocionálne reakcie.
Pre nás, bežných spotrebiteľov, je dôležité uvedomiť si, že aj liek, ktorý sa považuje za bezpečný a je bežne dostupný bez lekárskeho predpisu, nemusí pôsobiť len na jeden konkrétny problém. Paracetamol je bezpochyby účinný pri znižovaní teploty a tlmení bolesti, no môže zároveň ovplyvniť i naše emočné vnímanie. Ak preferujete prírodné spôsoby liečby alebo vás zaujímajú hlbšie súvislosti medzi liekmi a psychickým stavom, určite sledujte ďalší vývoj v tejto oblasti. Nové vedecké poznatky nám totiž môžu odhaliť viac, než by sme na prvý pohľad očakávali.