Neuveriteľný prípravok na odstránenie žmolkov zo svetrov. Prekvapí účinnosťou aj cenou

Zdieľať
žmolky
žmolky Foto: www.shutterstock.com

Aj ten najkvalitnejší a najdrahší sveter sa raz opotrebuje a vytvoria sa na ňom drobné uzlíky či „cucky“ nazývané žmolky. Ide o bežný jav, ktorý dokáže prekážať predovšetkým vtedy, keď chcete vyzerať elegantne a upravene. Nemusíte sa však zľaknúť – existuje niekoľko jednoduchých, lacných a hlavne účinných spôsobov, ako ich dať nadobro dole a vrátiť svojmu obľúbenému oblečeniu pôvodný vzhľad.

Prečo sa žmolky vôbec tvoria?
Odborníci upozorňujú, že textílie z prírodnej vlny, ale často aj tie zo syntetických vlákien (prípadne zmiešaných), majú tendenciu sa opotrebovať na miestach, kde sa často trú o inú látku alebo predmet – napríklad pod pazuchami, na spodných častiach rukávov či na pleciach, kde nosievame kabelku alebo batoh. Častým praním a prirodzeným nosením sa drobné vlákna uvoľňujú a zamotávajú, až vzniknú malé hrčky.

Môže vám pomôcť obyčajná žiletka
Jednoduchým a lacným riešením je obyčajná jednorazová žiletka. Postup je jednoduchý: jemne napnite látku a opatrne po nej prechádzajte holiacim strojčekom či žiletkou, aby ste žmolky oholili. Dávajte si pritom pozor, aby ste príliš netlačili, inak by ste mohli prepichnúť alebo natrhnúť sveter. Aj tu platí: pomaly ďalej zájdeš.
Ak máte k dispozícii profesionálny „odžmolkovač“, stavte naň – zväčša má menšie čepele a je na šetrné odstránenie žmolkov priamo navrhnutý. Pre ľudí, ktorí zápasia s častým a silným „zažmolkovaním“ rôznych kúskov, môže byť tento prístroj užitočnou investíciou.

Prevencia? Správne pranie a údržba
Hoci tvorbu žmolkov nemožno zastaviť úplne, ich vznik sa dá aspoň oddialiť. Odborníci odporúčajú triediť bielizeň nielen podľa farieb, ale aj podľa typu materiálu. Jemnejšie kúsky (napríklad obľúbené vlnené roláky či svetríky) perte zvlášť alebo použite textilné ochranné vrecúška. Vždy nastavte čo najšetrnejší program prania, ideálne pri nižšej teplote (30 – 40 °C) a používajte prací prostriedok určený na jemnú bielizeň.
Dôležité je tiež nepoužívať zbytočne veľa pracieho prostriedku. Privysoká dávka môže vlákna zbytočne zaťažiť a narušiť ich štruktúru. Rovnako pomôže aj pravidelná údržba samotnej práčky – pri častom praní v nej ostávajú zvyšky vlákien, ktoré môžu ďalšie oblečenie „znečisťovať“ a podporovať tvorbu žmolkov.

Staré silonky ako skvelý pomocník
Máte doma sušičku? Potom môžete využiť aj jeden menej známy trik – pridajte do bubna kúsok nylonu, napríklad staré silonové pančušky. Počas sušenia sa na ne zachytia uvoľnené vlákna a tie sa tak nedostanú späť na vaše svetríky či svetre. Tento malý detail môže vo výsledku výrazne znížiť počet nevzhľadných žmolkov.

Keď je už neskoro: holiaci strojček, nožnice a drôtená hubka
Ak ste práve objavili väčšiu „nádielku“ žmolkov na obľúbenom vlnenom kabátiku alebo svetri, nemusíte hneď zúfať. Začnite ručným odstránením tých najväčších chumáčikov – často ich stačí jemne odtrhnúť medzi nechtami alebo opatrne odstrihnúť malými nožničkami. Ak ide o väčšiu plochu, siahnite po spomínanej žiletke, odžmolkovači alebo dokonca po bežnom holiacom strojčeku, ktorý však vyžaduje ešte opatrnejší prístup.
Zaujímavou vychytávkou je tiež nová, jemne navlhčená drôtená hubka na riad, ktorou môžete krúživými pohybmi po povrchu svetra stierať zvyšky žmolkov. Opäť platí, že netreba pritláčať silou – cieľom je zachytiť uvoľnené vlákna, nie potrhať pleteninu.

Zhrnutie na záver
Žmolky sa síce vytvoria takmer na každom kúsku, no vďaka niekoľkým jednoduchým tipom a trikom dokážete predĺžiť životnosť svojich milovaných svetrov, kabátikov či sukní a uchovať ich v čo najlepšej kondícii. Rozhodujúcim faktorom je predovšetkým správne pranie, šetrné zaobchádzanie a pravidelná údržba práčky. Ak sa napriek všetkému žmolky vytvoria, nezúfajte – obyčajná žiletka, nožnice alebo drôtená hubka vás dokážu v mnohých prípadoch zachrániť rýchlo a bez väčších nákladov. Stačí len trocha trpezlivosti, jemná ruka a váš obľúbený sveter bude znova vyzerať takmer ako nový.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané