Netradičný tip od mojej svokry: Malý trik, ktorý pozdvihne rezne na celkom inú úroveň

Zdieľať
obaľovanie rezňa
obaľovanie rezňa Foto: depositphotos.com

Keď som prvýkrát ochutnal rezne pripravené podľa nápadu mojej svokry, okamžite som si povedal, že toto musím zaradiť do svojich overených rodinných receptov. Stačí pritom len nenápadná zmena v trojobale a mäso sa vám odmení oveľa jemnejšou konzistenciou a bohatšou chuťou. Ak ste si mysleli, že klasické rezne už nedokážu ničím prekvapiť, nechajte sa inšpirovať touto zaujímavou vychytávkou.

Rezne – súčasť slovenskej kuchyne a víkendového menu

Na Slovensku majú rezne dlhodobo pevné miesto v jedálničku mnohých rodín. Nezáleží na tom, či si vyberiete bravčové, teľacie alebo kuracie mäso – tento pokrm má na našich stoloch stabilnú fanúšikovskú základňu. Pripomína nám nedeľné obedy, rodinné oslavy či sviatočné príležitosti. Navyše je príprava rezňov tradične jednoduchá a ich chrumkavý výsledok milujú deti aj dospelí.

Klasický trojobal nie je jediná možnosť: Nebojte sa experimentov

Väčšina z nás pozná zaužívaný postup: mäso obalíme v múke, vajíčku a strúhanke. Napriek tomu, že ide o overenú kombináciu, určite stojí za to občas zmeniť rutinu a pridať do receptu niečo nové. Skúste napríklad mäso jemne potrieť roztlačeným cesnakom či ho dochutiť sušenými bylinkami – tymianom alebo rozmarínom. Údená paprika, parmezán či iné syrčeky tiež dokážu rozvinúť chuť rezňov do netradičných rozmerov.

Ak hľadáte zaujímavú obmenu tradičnej strúhanky z rožkov, vyskúšajte pomrviť kukuričné lupienky, rozdrviť tortilla chipsy alebo použiť ovsené vločky. Pri bezlepkovej diéte môžete siahnuť po kukuričnom škrobe, zemiakovom škrobe či ryžovej múke – výsledok bude vynikajúci a zároveň bezpečný pre všetkých, ktorí klasickej múke musia povedať nie.

Jedlá sóda v trojobale: Nenápadný, no účinný pomocník

Moja svokra ma nedávno zoznámila s prekvapivo jednoduchou, no málo známou vychytávkou: stačí pridať štipku jedlej sódy priamo do strúhanky. Táto ingrediencia je neoceniteľná najmä vtedy, keď túžite po mäkkom a šťavnatom mäse. Jedlá sóda pôsobí ako zmäkčovadlo, vďaka čomu vláknina v mäse mierne povolí, a rezne potom doslova “roztancujú” chuťové bunky.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že táto drobná úprava robí s rezňami doslova zázraky. Už po prvom zahryznutí je jasné, že mäso je nadýchané a ľahko sa rozplýva v ústach, bez ohľadu na to, či vyprážate bravčové alebo kuracie.

Nezostaňte len pri rezňoch: Jedlá sóda sa hodí aj k iným pokrmom

To, že jedlá sóda dokáže vylepšiť štruktúru a krehkosť vyprážaného mäsa, ocení každý milovník rezňov. Výnimočné vlastnosti však ukáže aj pri receptoch s mletým mäsom – či už sa chystáte na šťavnaté fašírky, domácu sekanú alebo poctivé hovädzie burgery. Stačí zapamätať si jednoduché pravidlo: na jeden kilogram mäsa pridajte zhruba kávovú lyžičku sódy, dôkladne premiešajte a nechajte zmes pár minút odležať. Počas pečenia alebo smaženia zistíte, že výsledok je nielen jemný, ale aj šťavnatý a chuť sa ešte viac zvýrazní.

Sóda – viacúčelový hrdina pre domácnosť i zdravie

Jedlá sóda však nie je užitočná len v kuchyni. Ide o prostriedok, ktorý dokáže poriadne uľahčiť život takmer v každej oblasti bežnej domácnosti. Mnohí ju pravidelne používajú pri čistení kúpeľne, kuchyne či odstraňovaní nepríjemných pachov z chladničky. Navyše je lacná a k dispozícii snáď v každom obchode s potravinami.

Zdravotné účinky jedlej sódy môžu prísť vhod aj pri bežných dýchacích ťažkostiach. Pokiaľ vás trápi nádcha, kašeľ alebo upchaté dutiny, vyskúšajte inhaláciu horúcej pary zo sódou: v litri teplej vody rozmiešajte asi lyžičku jedlej sódy, nakloňte sa nad nádobu, prehoďte si uterák cez hlavu a opatrne vdychujte. Táto kúra dokáže do istej miery dezinfikovať horné dýchacie cesty, zvlhčiť sliznicu a uľaviť od nepríjemných pocitov spojených s upchatým nosom. Ak máte potrebu, zopakujte tento proces aj niekoľko dní po sebe.

Praktické rady na záver

  1. Šetrné dávkovanie: Ak sódu pridávate priamo do trojobalu, stačí naozaj malé množstvo – väčšie množstvo by mohlo spôsobiť neprirodzenú pachuť.

  2. Kvalitné mäso: Najjemnejšie a najchutnejšie rezne dosiahnete, keď budete pracovať s kvalitným, čerstvým mäsom. Aj ten najlepší trik stráca na význame, ak základná surovina nespĺňa vyšší štandard.

  3. Variabilita: Nebojte sa voliť menej tradičné suroviny. Doplnkové prísady ako bylinky, syry či rozdrvené chrumky môžu dodať rezňom nový rozmer.

  4. Nezabúdajte na odpočinok: Najmä pri mletom mäse nechajte hmotu s jedlou sódou chvíľku postáť, aby sa pozitívny účinok sódy prejavil naplno.

Ak ste doteraz nepripisovali jedlej sóde veľký význam pri varení, verte, že sa vyplatí dať jej šancu. Rozdiel spoznáte najmä vtedy, keď sa zahryznete do mäsa a pocítite, aké ľahké je jeho odhryznutie a aký úžasný šmrnc v ňom zanechala práve sóda. Trik od mojej svokry je živým dôkazom, že aj tradičné jedlá možno jemne upraviť tak, aby sme sa do nich zamilovali ešte o kúsok viac. A to je presne kúzlo kuchyne – nikdy nie je neskoro objaviť detaily, ktoré urobia z obľúbenej klasiky skutočne výnimočný pokrm.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané