Neodolateľné veľkonočné perníčky pre koledníkov. Hneď po upečení mäkučké a voňavé po mede

Zdieľať
perníčky
perníčky Foto: Denisa Stachová

Veľkonočné sviatky sa u nás tradične spájajú nielen s vítaním jari, ale aj s rozmanitými pečenými dobrotami, ktoré voňajú po medu, masle a korení. Medzi najobľúbenejšie patria mazance, hniezdočká či kuriatka z kysnutého cesta, neodmysliteľným symbolom je samozrejme baranček a v posledných desaťročiach sa zabýval aj veľkonočný zajačik. K Veľkej noci však neodmysliteľne patria aj perníky, ktoré sa často pečú práve na obdarovanie koledníkov. Nasledujúci recept poteší všetkých, ktorí hľadajú jednoduchý a rýchly spôsob, ako pripraviť nadýchané medové perníčky, ktoré sú mäkké hneď po upečení.

Veľká noc a jej pohyblivé dátumy

Kresťanské veľkonočné sviatky sú pohyblivé – termín Veľkonočnej nedele pripadá na prvú nedeľu po jarnom splne Mesiaca. To znamená, že každoročne môže Veľká noc vychádzať na iný dátum. Rozdiel medzi jednotlivými rokmi býva niekedy naozaj výrazný. Kým napríklad v jednom roku oslávite Veľkú noc koncom marca, inokedy môže pripadnúť až na druhú polovicu apríla. Tento fakt sa odráža aj v tom, ako ľudia plánujú pečenie či iné prípravy na sviatky.

Od pôstu k veľkonočným dobrotám

Veľká noc nasleduje po pôstnom období, ktoré trvá štyridsať dní. Začína Popolcovou stredou (po masopustnom či fašiangovom utorku) a pre mnohých veriacich znamená obdobie striedmejšieho jedla, často bez mäsa, sladkostí alebo obľúbených pochúťok. Počas tejto doby však gazdinky už premýšľajú, čo všetko napečú, keď pôst skončí. Sladké koláče ako mazanec, judáše či iné kysnuté výrobky sa tradične pripravujú v týždni pred Veľkou nocou. Je to aj čas na pečenie rôznych tvarov – od zlatistých bochníkov až po dekoratívne pletené vence či vrkoče, do ktorých sa často aranžujú uvarené a vyfarbené vajíčka.

Mnohé rodiny si nedokážu predstaviť Veľkú noc bez barančeka z piškótového alebo kysnutého cesta. V minulosti začal baránok ako ozdoba, ktorú vystavovali na okennej rímse s mašľami, rolničkami či vlajočkami, no neskôr sa stal aj vyhľadávanou pochúťkou. Stále populárnejší je aj veľkonočný zajačik, ktorý pochádza z anglosaskej tradície, no v našom prostredí sa mu postupne darí. Okrem toho sa nezabúda na klasické veľkonočné jedlá ako pečená jahňacina či obľúbená veľkonočná plnka s prvými lístkami žihľavy.

Koleda a obdarovanie koledníkov

Zvyk chodenia s korbáčom, keď chlapci na Veľkonočný pondelok obchádzajú domácnosti, patrí k slovanským tradíciám a uchováva sa až dodnes – hoci v niektorých oblastiach viac, v iných menej. Koledníkom sa najčastejšie darujú maľované vajíčka, sladkosti alebo drobné peniažky. Pri zdobení vajíčok existuje množstvo kreatívnych spôsobov – od jednoduchého farbenia pomocou cibuľových šupiek až po náročné techniky ako vyškrabovanie, voskovanie či batikovanie. Čoraz častejšie sa však v košíkoch ujde miesto aj perníkom, vďaka ktorým sa dá potešiť viac návštev naraz.

Perníky na Veľkú noc majú najčastejšie tvar vajíčok, kuriatok či zajačikov a zdobia sa bielkovou polevou. Výtvarnú fantáziu necháva tento druh pečiva skutočne otvorenú dokorán – mnohí ich radi zdobia farebnými cukrárskymi bodkami alebo jemnými ornamentmi. Ak ich chcete pripraviť rýchlo, a pritom mať istotu, že budú ihneď po vytiahnutí z rúry mäkké, nasledujúci recept je ideálny práve pre vás.

TIP: Ak radi skúšate zdravšie alternatívy, môžete v recepte vyskúšať namiesto klasického bieleho cukru použiť trstinový cukor alebo pridať trochu špaldovej múky. Vôňu perníkového korenia si navyše môžete zosilniť štipkou cejlónskej škorice.

Recept na rýchle veľkonočné perníčky (hneď mäkké)

Budete potrebovať:

  • 400 g hladkej múky
  • 140 g práškového cukru
  • 50 g masla
  • 2 vajcia
  • 2 lyžice tekutého medu
  • 1 zarovnanú lyžičku jedlej sódy
  • 1 zarovnanú lyžičku perníkového korenia (môžete použiť zmes škorice, klinčeka, badiánu a anízu)
  • 1 žĺtok na potretie (zmiešaný s 1 lyžicou studenej vody)

Postup prípravy:

  1. Do väčšej misy nasypte hladkú múku, práškový cukor, jedlú sódu a perníkové korenie. Suché ingrediencie dôkladne premiešajte.
  2. Pridajte nakrájané zmäknuté maslo a rukami vytvorte sypkejšiu drobenku.
  3. V ďalšej miske ľahko rozšľahajte dve vajcia a pridajte k nim tekutý med. Zmes potom vlejte do sypkej zmesi.
  4. Vypracujte pružné a nelepivé cesto. Ak by sa príliš drobilo, môžete postupne pridať po lyžici vody, kým nebude cesto pekne držať tvar.
  5. Hotové cesto zabaľte do potravinovej fólie a nechajte ho odležať v chladničke aspoň 2–3 hodiny. Táto fáza pomôže, aby sa chute prepojili a práca s cestom bola ľahšia.
  6. Po odležaní cesto vyberte a na pomúčenej doske ho vyvaľkajte do hrúbky asi pol centimetra.
  7. Formičkami vykrajujte tvary typické pre Veľkú noc: vajíčka, kuriatka, zajačikov či iné zvieratká podľa vlastnej fantázie.
  8. Vykrojené perníčky poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Rozohrejte rúru na 160 °C.
  9. Pečte približne 8–10 minút, kým perníčky nezačnú jemne zlatnúť. Neprekračujte tento čas – ak ich necháte v rúre pridlho, budú po vychladnutí tvrdé.
  10. Ešte horúce perníčky potrite na vrch rozšľahaným žĺtkom s lyžicou studenej vody, aby boli pekne lesklé.

Po dopečení nechajte perníčky trochu vychladnúť. Ihneď po upečení sú mäkučké, no ak ich odložíte do uzatvárateľnej dózy alebo plechovej škatule, ostanú vláčne aj niekoľko dní.

Tip na zdobenie a veľkonočnú atmosféru

Najjednoduchšie je zdobiť perníčky bielkovou polevou. Tú pripravíte vymiešaním jedného bielka s preosiatym práškovým cukrom (približne 150 g) a pár kvapkami citrónovej šťavy. Zmes by mala mať konzistenciu hustej pasty, aby sa dala cez zdobiace vrecko ľahko vytláčať. Ak chcete farebnú polevu, môžete pridať potravinárske farbivo alebo trošku práškového kakaa či sušenej malinovej drene.

Ak hľadáte ďalšiu inšpiráciu na jarné menu, môžete vyskúšať obľúbenú „zelenú“ polievku z mladých byliniek, ktorá je podľa mnohých jarným hitom – nielenže dokáže posilniť imunitu, ale tiež pomôže prečistiť organizmus. Rovnako ako pri príprave perníkov, ani tu sa nemusíte báť experimentovať s korením alebo bylinkami.

Nech už k Veľkej noci patrí vo vašom regióne čokoľvek, medové perníčky určite potešia každého koledníka. Ich výhodou je, že si ich môžete pripraviť aj na poslednú chvíľu, a napriek tomu budú krásne voňať a príjemne sa rozplývať na jazyku. Navyše ich zdobenie môže byť skvelou rodinnou aktivitou, do ktorej sa radi zapoja aj deti. Prajeme vám teda pokojné sviatky a dobrú chuť!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané