Neobyčajná zelenina s mimoriadnymi účinkami na zdravie: Spoznajte ju

Zdieľať
topinambur
topinambur Foto: depositphotos.com

Ak ste sa už niekedy pri potulkách prírodou zahľadeli na vysokú rastlinu s jasne žltými kvetmi, podobajúcimi sa drobnej slnečnici, je dosť možné, že išlo o topinambur (Helianthus tuberosus). V rôznych regiónoch je známy aj ako židovský zemiak, jeruzalemský artičok alebo sladký zemiak. Jeho najdôležitejšia časť sa však neskrýva v kvetoch, ale ukrýva sa pod zemou, v hľuzách.

Mnohí ľudia nevedia, aký obrovský poklad sa v týchto podzemných hľuzách nachádza. Topinambur, ktorý patrí do čeľade astrovitých (podobne ako slnečnica), sa kedysi pestoval ako krmivo – napríklad pre lesnú zver. V posledných rokoch sa jeho popularita vracia späť práve kvôli vysokému obsahu inulínu, čo je jeden z najdôležitejších prírodných polysacharidov s priaznivým vplyvom na ľudský organizmus.

Čo robí topinambur takým výnimočným?

Topinambur obsahuje široké spektrum vitamínov a minerálnych látok. Okrem vysokého podielu vody (okolo 80 %) má v sebe aj kvalitné uhľohydráty, bielkoviny a iba minimálne množstvo tukov. Zaujímavosťou je, že hľuzy obsahujú kyselinu jablčnú, mliečnu, citrónovú a jantárovú. Z minerálov je výrazne zastúpený draslík, horčík, vápnik a fosfor, no zároveň nechýbajú železo, kremík, mangán, zinok či sodík. Z vitamínov stojí za zmienku A, B1, B2, H, C a D.

Najväčšou hviezdou obsiahnutou v topinambure je však inulín. Práve vďaka nemu je topinambur mimoriadne vhodný pre diabetikov alebo ľudí s rôznymi diétami. Inulín totiž pomáha udržiavať primeranú hladinu cukru v krvi a znižuje zaťažovanie organizmu. Pôsobí pozitívne na činnosť tráviaceho traktu, posilňuje vstrebávanie vápnika a môže priaznivo ovplyvňovať hladinu cholesterolu.

Hlavné prínosy inulínu z topinambura

  • Podpora imunitných funkcií: Pomáha organizmu v boji proti rôznym ochoreniam.

  • Lepšie zažívanie: Priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru, čo je kľúčové pre správne trávenie.

  • Zvýšená absorpcia vápnika: Podporuje pevnosť kostí i zubov.

  • Kontrola cukru v krvi: Vynikajúca voľba pre ľudí s diabetom, keďže napomáha stabilizovať hladiny cukru.

  • Vplyv na cholesterol: Upravuje HDL a VLDL “správnym smerom”.

  • Zníženie hladiny triglyceridov: Blahodarne pôsobí na krvný obeh a funkciu pečene.

Pestovanie a návrat k tradícii

Historicky sa topinambur u nás využíval ako jedlo i krmivo, ale postupne ho vytlačili obľúbenejšie zemiaky. Dnes sa znovu vracia na naše polia i do jedálnych lístkov, najmä v krajinách ako Francúzsko, kde ho dokonca považujú za dôležitý exportný artikel. Mnohí ho oceňujú práve pre dietetickú hodnotu a rozmanité kulinárske možnosti.

V Severnej Amerike ho kedysi pestovali indiánske kmene, no do Európy sa dostal v 17. storočí. Postupne si získal miesto najmä tam, kde sa zemiakom nedarí dobre. V súčasnosti je známy tiež pod názvom „sunchokes“ – najmä v anglicky hovoriacich krajinách.

Prečo by sme ho mali zaradiť do jedálnička?

Topinambur sa pýši bohatým zdravotným profilom. Je to diétny poklad vhodný nielen pre deti a staršie osoby, ale aj pre ľudí v období rekonvalescencie či s rôznymi chronickými ochoreniami. Vďaka obsahu inulínu funguje ako prírodná podpora v boji proti cukrovke. Navyše jeho pravidelná konzumácia môže zmierniť reumatické problémy, podporiť správnu činnosť žlčníka a uľaviť od tehotenských kŕčov či nevoľnosti.

Zaujímavosťou je schopnosť topinamburu prechádzať žalúdkom i tenkým črevom takmer nezmenený. Rozklad prichádza až v hrubom čreve, kde pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru a pomáha pri detoxikácii organizmu. Známy je tiež pozitívny vplyv na redukciu vysokého tlaku, zníženie rizika aterosklerózy, zmiernenie stresu, potláčanie dny a viacerých ďalších zápalových prejavov. Vysoký obsah draslíka prispieva k odvodneniu organizmu, takže ak vás trápia opuchy, topinambur môže byť výborným pomocníkom.

Praktické recepty a tipy na využitie

Sirup na zmiernenie astmy

Okrem iných priaznivých účinkov sa topinambur spomína aj v súvislosti s dýchacími ťažkosťami. Domáci sirup, ktorý môžete uskladniť a mať vždy poruke, pripravíte nasledovne:

  1. Pripravte si 250 g očistených hľúz topinambura a 250 g cukru (ideálne trstinového).

  2. Nastrúhajte hľuzy na jemnom nerezovom strúhadle a vložte ich do keramickej či nerezovej misy.

  3. Zasypte cukrom a premiešajte. Nechajte dve hodiny prikryté odstáť.

  4. Prelejte do zaváracieho pohára a uzavrite. Následne skladujte dva dni v chladničke.

  5. Prefiltrujte cez čistú tkaninu alebo riedky papier, krátko (cca 10 minút) nechajte prevrieť a potom prelejte do finálnej nádoby. Skladujte v chlade a tme.

Poznámka: Tento sirup je určený špeciálne na zmiernenie astmy. V iných prípadoch, kde topinambur zvyčajne prospieva, sa však neodporúča využívať práve tento sirup, aby sa zachovali jeho špecifické vlastnosti pre dýchací systém.

Zvyšnú hmotu po filtrovaní môžete pridať do cesta na rôzne druhy sladkých dobrôt – či už to budú ovocné knedle, lievance alebo iné sladké pečivo.

Čerstvá šťava na posilnenie organizmu

Ďalším osvedčeným tipom je kombinácia čerstvých štiav z mrkvy, topinamburu a zeleru (pre mužov) alebo petržlenu (pre ženy). Približný denný pomer je:

  • 250 g mrkvovej šťavy

  • 100 g šťavy z topinambura

  • 25 g šťavy zo zeleru (muži) alebo petržlenu (ženy)

Túto kombináciu popíjajte počas dňa po malých dúškoch. Je výživná, podporuje metabolizmus a zároveň napomáha pri čistení tela od toxínov.

Ako topinambur chutí a ako ho spracovať?

Surové hľuzy pripomínajú zemiak, no majú krehkejšiu, jemne orieškovú chuť s trpkastým podtónom, ktorý môže pripomínať artičoky. Pred tepelnou úpravou sa často zbavujú šupky, hoci nie je to vždy nevyhnutné. Ak sa rozhodnete hľuzy ošúpať, varte ich podobne ako zemiaky, no stačí im kratší čas (max. 15–20 minút), aby sa nerozvarili. Možno ich tiež piecť, smažiť, dusiť, použiť do pyré alebo dokonca konzumovať surové v šalátoch.

Skladovanie: V chladničke vydržia v plastovom vrecku asi týždeň. Neskôr môžu začať vädnúť, preto je najlepšie spracovať ich čo najskôr.

Inšpirácia pre chutné recepty

  1. Topinambury varené s maslom

    • Uvarte hľuzy v osolenej vode (môžete ich ošúpať alebo nechať šupku).

    • Po uvarení nakrájajte na plátky a na tanieri prelejte roztopeným maslom.

    • Jednoduchá príloha ku hlavnému jedlu.

  2. Topinambury so syrom

    • Uvarené a olúpané hľuzy nakrájajte, osoľte a obaľte v nastrúhanom syre.

    • Servírujte napríklad so špenátom alebo inou obľúbenou zeleninou.

  3. Topinambury v smotanovej omáčke

    • Nakrájajte a krátko povarte v bešamelovej omáčke.

    • Na zjemnenie pridajte vajíčko rozhabarkované v smotane.

    • Vznikne lahodný krémový pokrm.

  4. Pečené alebo vyprážané topinambury

    • Uvarené hľuzy obalíte v múke so soľou a prípadne štipkou mletej papriky.

    • Smažte do zlatista. Môžete využiť aj cestíčko podľa vlastných preferencií.

  5. Po provensálsky

    • Uvarené a olúpané topinambury nakrájajte na plátky a opečte na oleji spolu s cibuľou a cesnakom.

    • Pridajte nakrájané paradajky, dochuťte provensálskymi bylinkami a soľou.

    • Na záver posypte strúhaným syrom a nechajte ho krátko rozpustiť.

  6. S baklažánom a cesnakom

    • Uvarené a rozpolené hľuzy topinamburu poukladáme na tanier.

    • Opečieme kolieska baklažánu, ktoré sme nechali “vypotiť” v soli.

    • Baklažán obalíme v lisovanom cesnaku a múke, potom smažíme.

    • Servírujeme ako chutnú kombináciu ku topinamburu.

  7. Arabská kaša

    • Varené, ešte horúce hľuzy ošúpte a prelisujte.

    • Na 1 kg topinambur pridajte malý biely jogurt, 3 lyžice masla (alebo margarínu), 6–8 strúčikov prelisovaného cesnaku, šťavu z 1 citróna a soľ.

    • Všetko dôkladne zmiešajte, na záver zapracujte čerstvo nasekanú petržlenovú vňať (alebo koriander).

    • Výsledkom je krémová kaša s príjemnou orientálnou arómou.

Zhrnutie

Topinambur, často prehliadaná hľuza, v sebe nesie množstvo výhod: od podpory trávenia, cez pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém, až po stabilizáciu hladiny cukru v krvi. Obsahuje nespočetné množstvo minerálov, vitamínov a najmä inulín, ktorý pomáha pri mnohých zdravotných ťažkostiach.
Ak hľadáte diétne a zároveň univerzálne suroviny do vašej kuchyne, určite na topinambur nezabudnite. Jeho skvelé vlastnosti ocenia nielen ľudia trpiaci cukrovkou či problémami s kĺbmi, ale aj tí, ktorí chcú obohatiť svoj jedálniček o zaujímavé chute a výživné látky. Stačí si vybrať niektorý z množstva možných receptov a experimentovať – výsledok vás môže príjemne prekvapiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané