Nedovoľte, aby vás mŕtvica zaskočila. Zahrňte tieto potraviny do svojho jedálnička a posilnite regeneráciu mozgových ciev ešte dnes

Zdieľať
príznak mŕtvice
príznak mŕtvice Foto: www.shutterstock.com

Mozgová porážka (mŕtvica) predstavuje vážnu zdravotnú komplikáciu, ktorá môže zásadne ovplyvniť kvalitu života. Ak si chcete znížiť riziko jej vzniku, je dôležité nielen pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u lekára, ale takisto zaradiť do svojho života viac pohybu, vyhýbať sa prehnanému stresu a zdravo sa stravovať. Nasledujúci prehľad potravín vám môže pomôcť pri udržiavaní optimálneho krvného tlaku a kardiovaskulárneho zdravia.

Ako vzniká mŕtvica a ktoré faktory k nej prispievajú?

Na vzniku mozgovej príhody sa vo veľkej miere podieľa nezdravý životný štýl. Patrí sem najmä:

  • Chronický stres: Dlhodobá psychická záťaž vyčerpáva organizmus a môže prispieť k zvýšeniu krvného tlaku.
  • Nedostatok pohybu: Sedavé zamestnanie a minimálne množstvo fyzickej aktivity vedie k oslabeniu kardiovaskulárneho systému.
  • Fajčenie: Cigarety poškodzujú cievy, spôsobujú ich zúženie a podporujú ukladanie škodlivých látok v tele.
  • Strava bohatá na cukry a živočíšne tuky: Nadmerný príjem nasýtených tukov a cukrov vedie k vyššiemu riziku vysokého cholesterolu i nadváhy, čo negatívne ovplyvňuje krvný tlak.

Práve kombinácia viacerých z týchto faktorov výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hypertenzie (vysokého krvného tlaku), ktorá je jedným z hlavných rizík pre mŕtvicu.

Potraviny, ktoré podporujú zdravie ciev a mozgu

Ak máte sedavé zamestnanie a pociťujete, že váš životný štýl nepatrí k najzdravším, práve vhodne zvolené jedlá vám môžu pomôcť chrániť srdce i mozog. Nižšie nájdete tie najdôležitejšie, ktoré podľa odborníkov prispievajú k prevencii mozgovej príhody.

1. Jogurt

Patríte medzi milovníkov mliečnych výrobkov? Potom pre vás máme dobrú správu. Pravidelná konzumácia jogurtu sa podľa istej štúdie z roku 2018 spája s nižšou pravdepodobnosťou vzniku mŕtvice. Okrem vápnika a draslíka sú tieto výrobky zdrojom prospešných probiotík, ktoré napomáhajú črevnej mikroflóre. Zdravie čriev je úzko prepojené so zdravím celého organizmu, čo môže priaznivo ovplyvniť aj hodnoty krvného tlaku.

2. Olivový olej, avokádo, orechy a semienka

Pri prevencii cievnych ochorení sa často spomínajú zdravé rastlinné tuky. Olivový olej je v tomto smere naozaj výnimočný – pomáha znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi, čo prispieva k lepšiemu stavu ciev a nižšiemu riziku tvorby usadenín. Rovnako užitočné sú aj:

  • Avokádo: Obsahuje mononenasýtené tuky, ktoré zlepšujú kardiovaskulárne zdravie.
  • Orechy: Vlašské, mandle či pistácie sú bohaté na kvalitné tuky, bielkoviny a minerály.
  • Semienka: Slnečnicové, tekvicové či ľanové semienka sú zdrojom omega-3 mastných kyselín a vlákniny.

Táto zelenina lieči dýchacie cesty a regeneruje bunky

V súvislosti so zdravím a regeneráciou buniek sa často uvádza aj zelenina ako cesnak, brokolica či špenát. Dokážu podporiť prirodzenú obranyschopnosť organizmu, pomáhajú pri správnej činnosti dýchacích ciest a navyše majú vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Rozhodne sa oplatí zaradiť ich do každodenného jedálnička.

3. Losos a makrela

Tučné ryby, akými sú losos alebo makrela, sú vyhľadávané najmä kvôli vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín. Táto živina je nesmierne prospešná pre srdcovo-cievny systém. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cholesterolu, prispievajú k znižovaniu krvného tlaku a z dlhodobého hľadiska sú účinnou prevenciou mnohých ochorení spojených so srdcom a cievami.

4. Citrusy

Pomaranče, grapefruity alebo citróny, to všetko sú skvelé zdroje vitamínu C. Menej známe je, že obsahujú aj flavonoidy – prírodné zlúčeniny, ktoré pôsobia protizápalovo a antioxidačne. Tieto látky pomáhajú znižovať riziko kôrnatenia ciev a môžu byť užitočné pri ochrane mozgových ciev pred poškodením.

Ako spoznať, že ide o mŕtvicu? Pozrite si krátke video

5. Zelený čaj

Sladené nápoje môžu byť veľkou záťažou pre srdce a cievy, preto je vhodné sa im vyhýbať alebo ich aspoň obmedzovať. Ak vám čistá voda nechutí, skúste si ju ochutiť kúskami ovocia alebo bylinkami. Skvelou alternatívou je tiež zelený čaj. Obsahuje katechíny, ktoré sú známe ako silné antioxidanty pomáhajúce chrániť organizmus pred oxidačným stresom. Podľa viacerých výskumov je pitie zeleného čaju spojené s nižším výskytom mŕtvice a lepším stavom ciev.

Zdravý životný štýl ako kľúč k prevencii

Aby ste minimalizovali riziko mozgovej príhody, nekoncentrujte sa len na jedno opatrenie. Najlepšie výsledky totiž prináša komplexná zmena:

  1. Prestaňte fajčiť: Ak je to možné, vyhýbajte sa pasívnemu fajčeniu a nájdite si vhodné stratégie na zvládnutie nutkania fajčiť (odborná pomoc, podpora rodiny či náhradná aktivita).
  2. Obmedzte sladké a živočíšne tuky: Jedzte viac ovocia, zeleniny a celozrnných produktov. Tiež sa snažte kontrolovať príjem mäsa, hlavne mastných druhov.
  3. Hýbte sa: Ideálna je každodenná aspoň tridsaťminútová prechádzka, prípadne plávanie či jazda na bicykli. Tieto formy pohybu nezaťažujú kĺby a pomáhajú zlepšovať kondíciu.
  4. Zvládajte stres: Vyskúšajte relaxačné techniky, jogu, meditáciu alebo koníčky, pri ktorých sa uvoľníte. Zníženie stresu má priaznivý vplyv na krvný tlak a regeneráciu nervového systému.
  5. Pravidelne absolvujte lekárske prehliadky: Včasná diagnostika vysokého krvného tlaku, porúch srdcového rytmu či iných kardiovaskulárnych ťažkostí môže zabrániť vážnym komplikáciám.

Nezabúdajte, že srdce a mozog tvoria „centrum“ vášho tela. Dajte im preto pozornosť, ktorú si zaslúžia. Vďaka vyváženej strave, pohybu a celkovej starostlivosti o vlastné zdravie môžete riziko mŕtvice výrazne znížiť a zlepšiť kvalitu svojho života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané