Nedostatok jódu v tele odhalíte aj bez lekára. Toto sú varovné signály, ktoré vás môžu ochrániť pred vážnymi komplikáciami

Zdieľať
jód
jód

Jód je stopový prvok, ktorý síce ľudské telo potrebuje len v malom množstve, no aj napriek tomu je pre naše zdravie absolútne nevyhnutný. Prispieva k tvorbe hormónov štítnej žľazy, ktoré následne ovplyvňujú množstvo dôležitých funkcií v organizme. Problém s jeho nedostatkom je rozšírený celosvetovo a podľa dostupných odhadov ním trpia až 2,2 miliardy ľudí na celom svete. V dôsledku nedostatku jódu môže dochádzať k závažným zdravotným ťažkostiam, a preto je dôležité tieto riziká nepodceňovať.

Celosvetový problém, ktorý sa týka aj Európy

Choroby spojené s nedostatkom jódu patria medzi najvážnejšie zdravotné „pandémie“ súčasnosti a nevyhýbajú sa žiadnemu kontinentu. Európa, hoci patrí medzi vyspelé oblasti sveta, tiež nie je výnimkou. V roku 2014 sa napríklad zistilo, že takmer 55 % českých školákov má zníženú koncentráciu jódu v moči (jodúriu).

„Jód sa podieľa na tvorbe hormónov štítnej žľazy, ktoré sú nevyhnutné pre správny rast organizmu a zdravie kostí. Tieto hormóny ovplyvňujú tiež väčšinu orgánov, vrátane mozgu, nervov, svalovej aj pohlavnej sústavy,“ upozorňuje lekárka zaoberajúca sa funkčnou a rehabilitačnou medicínou. Osobitnú pozornosť by mali dbať najmä tehotné ženy a matky novorodencov, pretože práve dostatok jódu je nevyhnutný pre zdravý vývoj mozgu a nervovej sústavy u plodov a malých detí.

Prečo máme jódu nedostatok?

Nedostatok jódu sa môže vyskytnúť z viacerých príčin. Jednou z najpodstatnejších je nízky príjem jódu v strave, či už z dôvodu, že pôda v niektorých oblastiach neobsahuje dostatok tohto prvku, alebo v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov. Sú však aj iné faktory, ktoré môžu prispieť k nedostatočnej hladine jódu v tele:

  1. Konzumácia potravín blokujúcich vstrebávanie jódu
    Niektoré druhy kapustovej zeleniny (napr. kapusta, kel) či sójové produkty môžu spomaľovať absorbovanie jódu.
  2. Nízke povedomie o dôležitosti jódu
    Mnohí ľudia vôbec netušia, ako veľmi je jód zásadný pre správnu funkciu štítnej žľazy a iných orgánov.
  3. Obmedzený prístup k jódovanej soli
    Nie je to problém len v rozvojových krajinách; aj v Európe ľudia často siahajú po rôznych „gurmánskych“ soliach bez obsahu jódu.
  4. Špecifické diétne obmedzenia
    Vegánstvo, vegetariánstvo či ďalšie striktné diéty môžu, pri nevyváženom prístupe, viesť k nedostatku jódu, ak sa nenahrádzajú vhodnými zdrojmi.

Zdravotné následky a varovné príznaky

Ak telu dlhodobo chýba jód, môže dôjsť k zväčšeniu štítnej žľazy, ktoré je známe ako struma. Viditeľné zväčšenie na krku býva prvým signálom, ktorý je možné pozorovať aj voľným okom. Pri dlhodobejšom deficite jódu hrozí rozvoj hypotyreózy – stavu, kedy štítna žľaza produkuje nedostatočné množstvo hormónov. To so sebou prináša celý rad problémov:

  • Neustála únava a pocity vyčerpania (aj po dostatočnom spánku či oddychu).
  • Zvýšenie telesnej hmotnosti, pretože spomalený metabolizmus môže viesť k ľahšiemu ukladaniu tukov.
  • Zhoršená nálada a depresívne stavy – hormóny štítnej žľazy sú úzko prepojené aj s psychikou.
  • Pomalšie myslenie, horšia pamäť a sústredenie – môže sa objaviť celková duševná „ťažkopádnosť“.
  • Zvýšená hladina cholesterolu v krvi.
  • Oslabená imunita a anémia (chudokrvnosť).

Doktorka ešte dodáva, že nedostatok jódu u žien môže sprevádzať bolestivosť a citlivosť prsníkov v premenštruačnej fáze, klesanie kvality vlasov či typicky suchá pokožka a studené končatiny. Problémy s menštruačným cyklom neraz vyúsťujú aj do vážnejších diagnóz, ako je neplodnosť či dokonca riziko nádorových ochorení prsníka.

Zvlášť riziková je skupina tehotných žien

Podľa odborníkov až 70 % tehotných a dojčiacich žien nemá dostatok jódu. Práve u nich môže deficit spôsobiť zvýšené riziko spontánneho potratu alebo predčasného pôrodu. Rozvoj mozgu, srdca a kostí plodu či novorodenca môže byť spomalený, čo neraz vyústi do nižšieho IQ dieťaťa (až o 10 bodov). V tých najvážnejších prípadoch hrozí kretenizmus, teda ťažké mentálne i telesné postihnutie.

Ako zistiť, či trpíte nedostatkom jódu

  1. Vyšetrenie jodúrie (hladina jódu v moči)
    Ranný moč by mal obsahovať 100 až 199 µg jódu na liter. Menej poukazuje na možné riziko.
  2. Ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy
    Zväčšenie štítnej žľazy je často jasným príznakom, že telo trpí nedostatkom jódu.
  3. Hladina tyreoglobulínu (TSH) v krvi
    Zvýšené hodnoty TSH môžu naznačovať, že štítna žľaza nepracuje optimálne.

Pokiaľ si na sebe všimnete otupenosť, spomalené myslenie, nadmernú únavu či iné spomenuté symptómy, je vhodné navštíviť lekára a nechať si vyšetriť hladinu jódu a hormónov štítnej žľazy. Včasné odhalenie a účinná liečba môžu predísť dlhodobým následkom.

Dôležitosť prevencie a spôsoby doplnenia jódu

Keďže ľudské telo si jód nedokáže samé vyrobiť, musíme mu ho zabezpečiť vhodnými potravinami alebo doplnkami stravy. Medzi najdostupnejšie spôsoby patrí:

  • Jodizovaná soľ
    Je bežne dostupná v obchodoch a jedným z najefektívnejších riešení, najmä ak ju používate pri varení. Netreba to však preháňať s množstvom soli ako takej, aby sme sa vyhli rizikám spojeným s nadmerným príjmom sodíka.
  • Konzumácia morských rýb a morských plodov
    Odporúča sa konzumovať ich aspoň dvakrát do týždňa. Práve morské ryby, ako treska či losos, patria medzi najlepšie zdroje prírodného jódu, hoci pre niektorých ľudí nemusí byť táto rada jednoduchá na dodržiavanie (napríklad z finančných alebo chuťových dôvodov).
  • Mlieko a mliečne výrobky
    Tiež môžu prispieť k lepšiemu príjmu jódu, pretože v niektorých regiónoch sa zvieratám pridáva jód do krmiva.
  • Hlúbová zelenina
    Brokolica či karfiol v tepelne upravenej podobe nemusia blokovať vstrebávanie jódu natoľko, ako keď sú konzumované surové. Je teda dôležité dbať na spôsob prípravy.
  • Doplnky stravy
    Najmä tehotným ženám sa často odporúča vyšší príjem (denná dávka pre dospelých je približne 150 µg, v tehotenstve môže byť až o 100 µg vyššia). Aj v tomto prípade je vhodné poradiť sa s lekárom.
  • Minerálna voda Vincentka
    Podľa doktorky môže byť táto minerálka užitočným doplnkom, pretože obsahuje okrem jódu aj iné dôležité minerálne látky. Krátkodobo sa dá piť dvakrát denne 150 ml nalačno, inak stačí 30 ml denne ako prevencia po športovej aktivite.

Záver

Nedostatok jódu nie je problémom, ktorý by sa týkal výlučne rozvojových krajín. Môže postihnúť kohokoľvek, kto neprijíma dostatočné množstvo tohto nevyhnutného prvku. Ak spozorujete niektoré z varovných signálov, ako napríklad dlhodobú únavu, zmeny nálad, vypadávanie vlasov, suchú pokožku, problémy so sústredením alebo nezvyčajné priberanie, zvážte odborné vyšetrenie. Včasné riešenie dokáže zabrániť vážnym zdravotným komplikáciám, a to najmä u tehotných žien a detí, u ktorých je správna funkcia štítnej žľazy a dostatok jódu kľúčový pre zdravý vývin.

Dbať na dostatočný príjem jódu znamená starať sa nielen o hormonálnu rovnováhu, ale aj o celkové fungovanie organizmu. Zaraďte preto do svojho jedálnička vhodné potraviny, prípadne zvážte doplnky. Zdravá štítna žľaza a dostatok jódu vám pomôžu predchádzať mnohým nepríjemnostiam, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu vášho života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané