Nechty prezradia o vašom zdraví viac, než si myslíte. Pozor na tmavé pásiky, môžu signalizovať rakovinu

Zdieľať
nechty

Starostlivosť o nechty nie je len otázkou krásy alebo estetického vzhľadu. Nechty fungujú ako zrkadlo nášho celkového zdravia. Ak si všimnete akékoľvek zvláštne zmeny v ich farbe či štruktúre, môže ísť nielen o kozmetický problém, ale aj o závažné zdravotné varovanie. Často totiž signalizujú nedostatok živín, poruchy imunity alebo dokonca rakovinu. Čomu presne venovať pozornosť?

Krehké a lámavé nechty: Vápnik problém nevyrieši

Nechty, ktoré sa pravidelne lámu, bývajú najčastejšie dôsledkom fyzickej námahy alebo nedostatočnej výživy. Hoci by sa mohlo zdať, že hlavnou príčinou je nedostatok vápnika, pravdou je, že vaše nechty trpia predovšetkým nedostatkom bielkovín. Keratín, základná zložka nechtov, je totiž práve bielkovinou. Ak máte nechty krehké a lámavé, snažte sa jesť vyváženú stravu s dostatočným obsahom kvalitných bielkovín, ako sú ryby, hydina, strukoviny či orechy.

Málokto si uvedomuje, že lámavé nechty môžu byť aj signálom skrytej podvýživy. Pritom človek nemusí byť vôbec štíhly – odborníci poznajú aj prípady nadváhy spôsobenej podvýživou. Podvýživa totiž neznamená iba nedostatok jedla, ale hlavne nedostatok potrebných živín.

Rozstrapkané nechty: Chyba v každodennej starostlivosti

Mnohé ženy sa pri domácich prácach často dostávajú do kontaktu s agresívnymi chemikáliami v saponátoch a čistiacich prostriedkoch. Ak pritom nepoužívate ochranné rukavice, vaše nechty vám dajú najavo svoj nesúhlas – začnú sa štiepiť a rozstrapkávať. K tomu prispieva aj časté namáčanie rúk vo vode alebo príliš časté používanie odlakovačov na nechty.

V menšine prípadov môže byť štiepenie nechtov prejavom kožných ochorení ako lupienka (psoriáza) alebo plesňová infekcia (onychomykóza), ktoré sa prejavia aj zhrubnutím nechtovej platničky.

Biele bodky na nechtoch: Zvyčajne neškodné, no občas varujú

Leukonychia, ako sa odborným názvom nazývajú biele bodky či škvrnky na nechtoch, je vo väčšine prípadov dôsledkom drobných úrazov, napríklad ak si privriete prst do dverí alebo ho udriete o stôl. Keď necht dorastie, tieto bodky samy od seba zmiznú.

Avšak ak biele škvrny nemiznú alebo sa objavujú opakovane bez zjavného dôvodu, mali by ste sa zamyslieť nad možnou príčinou – môže ísť o príznak nedostatku minerálov či vitamínov, alergickú reakciu, plesňové infekcie a v zriedkavých prípadoch aj ochorenia srdcovo-cievneho systému.

Lámavé nechty môžu byť aj príznakom vážnejších ochorení

Ak vás lámavosť nechtov trápi dlhodobo, je vhodné vylúčiť závažnejšie príčiny. Nechty totiž môžu signalizovať aj ochorenia štítnej žľazy alebo anémiu spôsobenú nedostatkom železa či vitamínu B12. Anémia však môže byť len sprievodným javom vážnejších chronických ochorení vrátane srdcových chorôb, chorôb obličiek a dokonca aj rakoviny.

Hnedé pruhy na nechtoch: Príznak, ktorý netreba nikdy ignorovať

Ak ste si všimli tmavohnedý alebo čierny pruh na nechte a neviete si spomenúť na žiadny úraz, situácia je vážna a nemali by ste odkladať návštevu lekára. Takýto príznak totiž môže byť prejavom melanómu, čo je agresívny druh rakoviny kože.

Podľa dermatologickej kliniky sa melanóm na nechtoch objavuje približne u jedného percenta belochov a až u 20 % ľudí s tmavšou pokožkou. Vyšetrenie u dermatológa je v takýchto prípadoch nevyhnutné.

Žlté nechty: Oslabenie pľúc alebo cukrovka?

Žlté nechty na rukách sú najčastejšie dôsledkom fajčenia alebo dlhodobého používania chemikálií. Na nohách signalizujú skôr plesňové ochorenia. Dlhodobé žltnutie nechtov však môže indikovať aj cukrovku alebo ochorenie lymfatického systému – tzv. lymfedém.

Veľmi vzácne sa stretávame so syndrómom žltých nechtov, ktorý spája chronické pľúcne problémy práve s problémami lymfatického obehu.

Ryhy na nechtoch: Čo je normálne a čo už varuje?

Zvislé ryhy na nechtoch sú bežné a často súvisia s prirodzeným starnutím organizmu. Ak sa však objavia priečne ryhy, známe ako Beauove línie, zbystrite. Tieto ryhy sa môžu objaviť po závažnej infekcii, toxickom poškodení organizmu, ale aj po vážnych stavoch, ako sú chemoterapia či septický šok.

Zápal nechtového lôžka: Liečiť doma alebo ísť za lekárom?

Paronychia, teda zápal nechtového lôžka, najčastejšie vzniká po nesprávne vykonanej manikúre alebo pri okusovaní nechtov. Ak ide len o začervenanie bez hnisu, môžete problém riešiť doma pomocou dezinfekcie a protizápalových mastí. V prípade, že sa už pod kožou objavil hnisavý absces, návšteva lekára je nevyhnutná. Liečba môže zahŕňať antibiotiká, prípadne chirurgický zákrok.

Dávajte pozor na svoje nechty, môžu byť prvým indikátorom vážnych ochorení, ktoré by inak zostali dlho nepovšimnuté. Ak spozorujete niektoré z uvedených príznakov, konzultujte ich vždy s odborníkom – nikdy neviete, kedy vám takáto preventívna kontrola môže zachrániť život.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané