Mnohí z nás poznajú všestrannosť obyčajnej jedlej sódy, ktorá nie je len obľúbenou súčasťou kuchyne pri pečení, ale často aj spoľahlivým pomocníkom v domácnosti. Jedlá sóda a ocot sú dve prírodné látky, ktoré mnohé gazdinky s obľubou využívajú namiesto agresívnych chemických čistiacich prostriedkov. Majú výhodu, že sú šetrné k životnému prostrediu, lacné a predovšetkým bez toxických látok.
Ale pozor! Existujú situácie, kedy tento inak skvelý tandem nemusí byť práve najlepším riešením. Dokonca môže spôsobiť, že vaša snaha o čistenie bude úplne zbytočná.
Prečo je kombinácia sódy a octu niekedy neúčinná?
Prírodné upratovanie pomocou octu a jedlej sódy má svoje opodstatnenie najmä na povrchu. Výborne poslúži pri čistení hrncov, tanierov, či dokonca pri odstraňovaní nepríjemných zápachov z chladničky. Sóda skvele vybieli bielizeň alebo zbaví poháre či taniere nevzhľadných škvŕn od vody.
V čom teda tkvie problém? Pri čistení odtoku v kuchyni má táto dvojica svoje limity. Odtoky v kuchynských drezoch sú totiž veľmi špecifické a často obsahujú väčšie množstvo mastnoty, zvyškov jedla či olejových usadenín, ktoré bežné kombinácie octu a sódy jednoducho neodstránia.
Reakcia octu a jedlej sódy síce vytvorí pôsobivú penu, ktorá navonok pôsobí ako silný čistič, ale nedokáže sa dostať dostatočne hlboko do potrubia, kde je skutočný problém. Mastnota, ktorú v sebe odtok ukrýva, je navyše natoľko odolná, že bežná sóda ani ocot ju nedokážu rozložiť, a tak ostane odtok stále zanesený.
V kúpeľni funguje táto metóda lepšie
Dobrou správou však je, že táto kombinácia stále nachádza svoje využitie – konkrétne v kúpeľni. Kúpeľňové odtoky totiž netrpia na mastné usadeniny z jedla, ale skôr na nahromadené zvyšky mydla, vlasov a pokožky. Tieto organické látky dokáže ocot so sódou účinne rozpustiť a uvoľniť. Jednoducho stačí večer nasypať sódu do odpadu, naliať ocot, nechať pôsobiť niekoľko hodín a ráno všetko dôkladne prepláchnuť horúcou vodou. Výsledok? Odtok je čistý a voňavý.
Aká je teda alternatíva pre kuchyňu?
Kuchynský odpad potrebuje o niečo silnejší „kaliber“. Mnohé skúsené gazdinky preto odporúčajú nahradiť jedlú sódu práškom do pečiva. Prášok do pečiva totiž obsahuje iné látky, ktoré dokážu lepšie odbúrať mastné a usadené nečistoty.
Tu je jednoduchý, no účinný postup:
Do upchatého odtoku nasypte približne polovicu hrnčeka prášku do pečiva.
Následne pridajte rovnaké množstvo destilovaného octu.
Otvor odtoku zakryte kuchynskou utierkou alebo zátkou, aby účinné látky zostali vo vnútri potrubia.
Nechajte pôsobiť ideálne cez noc.
Ráno odtok dôkladne prepláchnite horúcou vodou, najlepšie vriacou.
Tento jednoduchý trik vás príjemne prekvapí – odtok bude priechodný, čistý a bez nepríjemných pachov.
Ďalšie efektívne domáce triky, ktoré stoja za vyskúšanie
Okrem metódy s práškom do pečiva existujú ďalšie tradičné a overené postupy, ktoré zvládnu uvoľniť zanesený odpad efektívne, šetrne a bez chemikálií:
Soľ a vriaca voda
Táto metóda funguje výborne na mastné a iné usadeniny. Jednoducho nalejte do odpadu väčšie množstvo horúcej vody, pridajte hrubozrnnú kuchynskú soľ a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Potom opäť prelejte horúcou vodou a problém by mal byť vyriešený.Citrónová šťava v kombinácii s octom
Citron spolu s octom vytvoria prírodný a veľmi účinný čistič, ktorý zároveň krásne prevonia celý drez. Stačí vyžmýkať šťavu z 2-3 citrónov, zmiešať ju s rovnakým množstvom octu a naliať do odpadu. Nechajte zmes pôsobiť niekoľko hodín (pokojne aj cez noc) a následne všetko dôkladne opláchnite veľkým množstvom horúcej vody.
Tieto ekologické metódy nielenže efektívne vyriešia problémy s odtokmi, ale navyše sú šetrné k vašej domácnosti aj životnému prostrediu.
Takže predtým, než pôjdete dnes večer spať, skúste tento malý experiment s vašim drezom. Ušetríte nielen peniaze za drahé chemické prípravky, ale zároveň si zabezpečíte čistý a voňavý domov. A to rozhodne stojí za tých pár minút navyše, ktoré večer tejto jednoduchej domácej údržbe venujete!