Nechcem ku gynekológovi. Ako strach prekonať?

Zdieľať
pacientka a gynekologička
Nechcem ku gynekológovi. Ako strach prekonať? Foto: www.freepik.com

Návšteva gynekológa je dôležitá pre udržanie zdravia žien. Ak si myslíte, že gynekológa stačí navštevovať iba pri akútnych zdravotných problémoch, ste na veľkom omyle. Zaujíma vás, prečo navštevovať gynekológa pravidelne každý rok?

  1. Preventívne vyšetrenie: Gynekológia odhaľuje problémy, ako sú rakovina krčka maternice, rakovina prsníka, infekcie a ďalšie zdravotné problémy. Pravidelné návštevy u gynekológa pomáhajú pri včasnej diagnostike a liečbe týchto problémov.
  2. Antikoncepcia: Gynekológ pomáha ženám vybrať vhodnú antikoncepciu a radí im s jej užívaním. Okrem toho predchádza krvnými testami komplikáciám, ktoré pri braní antikoncepcie, môžu nastať, ako napríklad hlboká žilová trombóza.
  3. Tehotenstvo: Gynekológ sleduje tehotenstvo, zdravie plodu a pomáha s bezpečným pôrodom.
  4. Menštruačný cyklus: Gynekológ rieši problémy spojené s menštruačným cyklom, ako sú bolesti brucha a nepravidelná menštruácia.

Často sa stáva, že ženy majú strach z návštevy gynekológa. Tu prinášame niektoré z najčastejších obáv:

  1. Bolesť: Gynekologické vyšetrenie nebýva bolestivé. Pokiaľ žena pociťuje bolesť, mala by o tom informovať svojho gynekológa.
  2. Stud: Gynekológovia sú odborníci a stretávajú sa s týmito situáciami každý deň. Veľa žien si neuvedomuje, že pohľad na genitál je pre gynekológa bežnou súčasťou práce, teda nie je dôvod sa hanbiť.
  3. Zlé správy: Ak je niečo zle, je lepšie to vedieť čo najskôr. Pravidelné návštevy u gynekológa sú kľúčové pri včasnej diagnostike a liečbe problémov.
  4. Pretrhnutie panenskej blany: Gynekológa je potrebné navštíviť už pred prvým pohlavným stykom. Nemusíte sa však báť, váš gynekológ sa o vašom sexuálnom živote informuje a v prípade, že ešte nedošlo k styku, podstúpite iba neinvazívne a bezbolestné vyšetrenie ultrazvukom (viď obrázok vyššie).
gynekologické vyšetrenie
Nechcem ku gynekológovi. Ako strach prekonať? Foto: www.freepik.com

Ako prekonať tieto stereotypy?

  1. Hovorte s gynekológom: Ak máte obavy z návštevy gynekológa, mali by ste o tom hovoriť so svojím lekárom. Gynekológ vám vysvetlí, čo sa počas vyšetrenia deje a tým vás môže zbaviť nepríjemnej nervozity z neznáma.
  2. Nájdite si dôveryhodného gynekológa: Je dôležité nájsť si gynekológa, s ktorým sa cítite pohodlne. Môžete sa opýtať svojich priateľov alebo rodiny na odporúčanie alebo si nájsť recenzie na internete.
  3. Pripravte sa: Pred návštevou gynekológa si môžete prečítať o tom, čo sa počas vyšetrenia deje a ako sa naň pripraviť. Môžete tiež premýšľať o otázkach, ktoré by ste chceli položiť svojmu gynekológovi.
  4. Uvedomte si dôležitosť prevencie: Pravidelné návštevy u gynekológa sú dôležité pre udržanie zdravia žien. Ak si uvedomíte, že návšteva gynekológa je kľúčová pri včasnej diagnostike a liečbe zdravotných problémov, môže to pomôcť prekonať obavy z návštevy.
ultrazvuk
Nechcem ku gynekológovi. Ako strach prekonať? Foto: www.freepik.com

Čím skôr, tým lepšie

Všeobecne platí, že gynekológa by žena mala navštíviť pri prvej menštruácii alebo v pätnástom roku života (pred prvým pohlavným stykom). Vyšetrenie je potrebné absolvovať aj vo chvíli, keď žena žiadne problémy nepociťuje. Aj keď si ženy už v mladom veku navyknú na pravidelnú návštevu gynekológa a nebudú vystavované démonizovaným scenárom o lekárskej prehliadke, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by v dospelosti mali s navštevovaním gynekológie problém.

Je dôležité zbúrať desivé stereotypy o návšteve gynekológa. Gynekológovia sú odborníci, ktorí pomáhajú udržiavať zdravie žien. Pravidelné návštevy u gynekológa pomáhajú pri včasnej diagnostike a liečbe zdravotných problémov. Ak má žena obavy z návštevy gynekológa, mala by o tom hovoriť so svojím lekárom a nájsť spôsob, ako ich prekonať.

Nebojte sa starať o svoje zdravie a navštívte gynekológa aj vo chvíli, keď nepociťujete akútne problémy. Je monitorovaných množstvo prípadov, kedy vďaka preventívnej návšteve gynekológa boli odhalené závažné zdravotné problémy. Pamätajte, že prevencia zachraňuje životy.

Zdroj: extrafit.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané