Nebuďte pohodlní. Tieto spotrebiče vždy po použití vypnite. Ušetríte tým stovky eur ročne

Zdieľať
kuchynské spotrebiče
kuchynské spotrebiče Foto: Denisa Stachová

Mnohí z nás sa pravidelne desia pohľadu na účet za elektrinu. Niekedy to vyzerá, že na vysoké ceny energií nemáme žiadny dosah – a čiastočne je to pravda, keďže sumu za kilowatthodinu stanovujú dodávatelia. Pravdou však ostáva, že veľká časť výšky účtu závisí práve od nášho správania. Naučiť sa využívať domáce spotrebiče efektívne a dôsledne ich vypínať, keď ich nepotrebujeme, je základom výrazných úspor.

V odborných kruhoch sa nepoužívaným spotrebičom, ktoré zostávajú zapojené v sieti, hovorí aj energetickí upíri. Ide o prístroje v pohotovostnom režime, ktoré sú síce naoko vypnuté, no reálne stále spotrebovávajú energiu. Sú pripravené okamžite reagovať na naše potreby, čo však nie je vždy nutné.

Pohotovostný režim: Nenápadný zlodej energie

Možno si poviete, že pohotovostný režim predsa nemôže byť až taký významný problém. Omyl! Aj keď je jednotlivá spotreba malá, pri viacerých spotrebičoch a dlhšom čase sa to nasčíta. Výsledkom sú nečakane vysoké účty za elektrinu. Riešenie je pritom veľmi jednoduché: vypínajte prístroje zo zásuvky, keď ich nepoužívate.

Ktoré spotrebiče sú najväčšími žrútmi?

Za absolútneho rekordéra v spotrebe energie v pohotovostnom režime je často označovaný televízor. Moderné televízory sú síce úspornejšie ako ich predchodcovia, no napriek tomu stále spotrebúvajú elektrinu aj vo vypnutom stave. Ak neplánujete televíziu sledovať dlhší čas, radšej ju odpojte zo siete.

Herné konzoly sú ďalším významným energetickým upírom. Obľúbená zábava mladých ľudí (a často aj dospelých) je neustále pripojená na internet, pravidelne sa aktualizuje, a preto spotrebuje energiu aj vo chvíli, keď ju nepoužívate. Ak teda hernú konzolu nepoužívate aktívne každý deň, jednoducho ju vypojte zo zásuvky alebo aspoň aktivujte úsporný režim, ak ho zariadenie umožňuje.

Nabíjačky mobilných telefónov – zbytočne míňané eurá

Aj malé zariadenia dokážu odoberať energiu, ktorá sa postupne naakumuluje. Typickým príkladom sú nabíjačky mobilných telefónov. Zvykli sme si ich nechávať v zásuvke nonstop, no táto pohodlnosť má svoju cenu. Nabíjačka spotrebuje energiu dokonca aj vtedy, ak telefón už dosiahol 100-percentné nabitie. Odpojte teda nabíjačku vždy hneď po nabití zariadenia.

Pranie a sušenie bielizne efektívnejšie

Máte doma práčku a sušičku? Aj tieto spotrebiče patria medzi najväčších konzumentov energie. V lete je používanie sušičky takmer úplne zbytočné – ak máte možnosť, radšej bielizeň sušte prirodzene vonku na čerstvom vzduchu alebo na balkóne. Navyše, čerstvý vzduch jej dodá príjemnú vôňu, ktorú umelým sušením nezískate.

Pri praní sa tiež dá ušetriť, a to celkom jednoducho – skúste prať na nižších teplotách, napríklad na 30 °C, ak oblečenie nie je výrazne znečistené. Dokonca aj zníženie používania práčky len o jedno pranie týždenne vám za rok môže ušetriť zaujímavú sumu.

Pozor na rýchlovarné kanvice a myčky riadu

Rýchlovarné kanvice sú v domácnosti často používané, no mnohí v nich automaticky varia oveľa viac vody, ako potrebujú. Ak si chystáte šálku kávy alebo čaju, nalejte si do kanvice iba potrebné množstvo vody. Neplytvajte energiou na zbytočné prebytočné litre.

To isté platí pre myčku riadu – zapínajte ju len vtedy, keď je úplne naplnená špinavým riadom. Každé zbytočné zapnutie poloprázdnej myčky znamená stratu peňazí, ktorú ľahko môžete eliminovať lepšou organizáciou.

Zhasínanie svetiel a LED technológie

Koľkokrát ste odišli do práce a doma zostali svietiť svetlá? Zdá sa to ako banalita, no pravidelné zhasínanie svetiel, keď ich nepotrebujete, dokáže ušetriť nemalé financie. Ešte výraznejšie úspory dosiahnete výmenou klasických žiaroviek za moderné LED žiarovky, ktoré majú omnoho nižšiu spotrebu energie a výrazne dlhšiu životnosť.

Nakupujte s rozumom – spotrebiče s lepšou energetickou triedou

Keď príde čas na nákup nového spotrebiča, oplatí sa venovať pozornosť energetickým štítkom. Spotrebiče s energetickou triedou A môžu byť síce drahšie, no ich vyššia cena sa vám rýchlo vráti na výrazne nižšej spotrebe elektriny. Vyhýbajte sa zariadeniam s označením F či G, pretože spotreba elektrickej energie je u nich výrazne vyššia.

Ak budete tieto rady uplatňovať pravidelne, ročne môžete ušetriť stovky, v niektorých prípadoch dokonca tisíce eur. Stačí pritom len trocha disciplíny a malá zmena návykov. Vaša peňaženka aj životné prostredie sa vám určite poďakujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané