Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Články
  • Domácnosť
  • Nebudete veriť tomu, ako vynaliezaví sú podvodníci po telefóne. Jednej žene stačilo povedať iba jedno slovo a už sa stala obeťou. Toto je varovanie aj pre vás. Čo nikdy nehovoriť?

Nebudete veriť tomu, ako vynaliezaví sú podvodníci po telefóne. Jednej žene stačilo povedať iba jedno slovo a už sa stala obeťou. Toto je varovanie aj pre vás. Čo nikdy nehovoriť?

reklama:
telefonovanie
telefonovaniewww.gettyimages.com

Mobilné telefóny so sebou prinášajú mnoho výhod, ktoré nám v mnohom uľahčujú naše životy. Okrem výhod s nimi ale samozrejme súvisia aj určité nevýhody. Jedným z veľmi diskutovaných problémov dnešnej doby sú najrôznejšie podvody, ktoré po telefóne môžu veľmi jednoducho vzniknúť. Väčšina z vás už určite niekedy na vlastnej koži zažila neodbytné ponúkanie určitých služieb alebo tovaru po telefóne. Jedným slovom sa mu hovorí telemarketing.

Pozor na nový spôsob podvodu po telefóne

Podvodníci sú ale veľmi vynaliezaví a sofistikovaní, stále vymýšľajú nové a nové spôsoby, ako vás nalákať pre nich k výhodnému obchodu. Telefón volí ako jeden z najčastejších prostriedkov, ako ľudí oklamať a lapiť do svojich sietí. V súčasnej dobe sa veľmi rozmáha nový spôsob podvodu, kedy podvodníci svojim „obetiam“ volajú z takzvaných prémiových čísel. Cena hovoru pri volaní na prémiové čísla je oveľa vyššia ako cena bežného hovoru, podvodníci samozrejme hovor čo najviac preťahujú, a zároveň tieto čísla majú aj určitú doplnkovú službu, ktorá bráni prerušeniu hovoru. Okrem použitia prémiového čísla ale podvodníci počas rozhovoru využívajú aj premyslenú a vopred pripravenú stratégiu.

Vopred pripravený scenár

Na začiatku takéhoto podvodného telefonického rozhovoru vám obvykle položí otázku typu „Počujeme sa?“. Už v tejto nevinnej otázke ale spočíva zákerný trik, ktorý môže byť neskôr použitý proti vám. Ak vám teda zavolá neznáme číslo a prvá veta, ktorú budete počuť, bude práve „Počujeme sa?“, okamžite zaveste. Pokiaľ totiž na túto otázku odpoviete áno, podvodníci si váš súhlas nahrajú a potom ho používajú ako dôkaz, samozrejme úplne vytrhnutý z kontextu, že ste s danou ponukou a jej podmienkami súhlasili. Ak sa s takýmto typom telefonátu stretnete, neváhajte a ihneď kontaktujte políciu, môžete tak pred podvodným konaním ochrániť ďalšie potenciálne obete.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 4. novembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.