Naozaj zaberá tukožrútska polievka? Overte si sľuby o piatich kilách dole za jediný týždeň

Zdieľať
polievka
polievka Foto: www.shutterstock.com

Popularita tukožrútskej polievky (často označovanej aj ako „fat burning soup“) vystrelila na vrchol v 80. rokoch minulého storočia a pokračovala aj začiatkom deväťdesiatych rokov. V tom čase ju preslávili známe topmodelky, hollywoodske herečky i fanúšikovia rýchlych diét, ktorí sľubovali bleskový úbytok hmotnosti bez zdĺhavého obmedzovania sa. Mnohí z nich tvrdili, že za týždeň dokážu schudnúť až päť kíl. Znie to takmer zázračne, však? Napriek tomu má táto diéta aj svoje riziká a úskalia, o ktorých by ste mali vedieť skôr, než sa do nej pustíte. Nižšie vám poskytneme všetky dôležité informácie, priblížime možný jojo efekt a samozrejme vás čaká aj klasický recept na prípravu tukožrútskej polievky – dokonca vo viacerých variantoch.

Ako tukožrútska polievka funguje

Zásada je pomerne jednoduchá: v pondelok si uvaríte obrovský hrniec zeleninovej polievky, ktorý vám vystačí na celý týždeň. Túto polievku potom jete každý deň, prakticky kedykoľvek pocítite hlad, a obmedzíte všetky ostatné jedlá. Podľa zástancov tejto diéty by ste takto mohli získať výraznejšie úbytky na váhe – uvádza sa päť kíl za sedem dní.

Dôležité je však upozorniť, že po skončení krátkodobého „polievkového“ režimu a po návrate k bežnému stravovaniu môže nastať jojo efekt. Telo sa pri takto obmedzenej strave často pripraví o vodu a určitú časť svalov alebo glykogénových zásob, takže keď začnete znova jesť pestrú stravu, váš organizmus veľmi rýchlo „doženie“ to, o čo prišiel. Na druhej strane, niektorí ľudia považujú tukožrútsku diétu za užitočný spôsob, ako nakrátko „odľahčiť“ telo, zbaviť sa zavodnenia a dosiahnuť na chvíľu plochejšie bruško. Pozor však, ak ste citlivejší na vyšší príjem zeleniny – hlavne kapusty či strukovín – polievka môže spôsobiť nepríjemné nadúvanie.

Skutočne polievka pomáha pri chudnutí?

Odborníci na výživu často odporúčajú zeleninové polievky (najmä tie bez smotany a tučného mäsa) ako vhodnú súčasť redukčných jedálničkov. Výskumníčka z Pensylvánskej univerzity skúmala, akým spôsobom môže tanier zeleninovej polievky prispieť k lepšiemu pocitu sýtosti. Pri svojom experimente zistila, že ľudia, ktorí si pred hlavným jedlom dali ľahkú zeleninovú polievku (napríklad z brokolice, zemiakov, karfiolu a mrkvy), v konečnom dôsledku skonzumovali až o 20 % menej kalórií ako tí, ktorí polievku pred obedom nejedli vôbec.

Z toho vyplýva, že zaradenie nízkokalorickej polievky do jedálnička môže naozaj pomôcť pri kontrole príjmu potravy a zrýchlení nástupu pocitu nasýtenia. Čím viac vody a vlákniny v jedle, tým je porcia sýtejšia. Tukožrútska polievka sa však v niektorých prípadoch spolieha len na jednostrannú konzumáciu, čo môže byť z dlhodobého hľadiska neudržateľné.

Princíp tukožrútskej diéty

Tukožrútska diéta je v podstate založená na teórii, že čím viac nízkokalorickej zeleninovej polievky zjete, tým viac tuku telo spáli. Veľkým plusom je, že by ste nemali pociťovať hlad, keďže polievku môžete jesť prakticky bez obmedzenia. Problém nastáva, ak v jedálničku chýbajú iné dôležité zložky, ako sú bielkoviny, zdravé tuky či komplexné sacharidy. Navyše, každodenné jedenie tej istej polievky sa môže rýchlo zunovať a nebude chutiť nikomu, kto má rád pestrosť.

Ak vás láka predstava rýchleho úbytku váhy, vedzte, že okrem vody a toxínov môžete prísť aj o zásoby živín. Práve preto sa takýto druh diéty neodporúča držať príliš dlho. Niektorí ľudia však využívajú tukožrútsku polievku ako „odľahčovací“ týždeň pred dôležitou udalosťou, počas ktorej potrebujú mať o niečo štíhlejšiu siluetu.

Základný recept na tukožrútsku polievku

Existuje viacero variantov receptov, no väčšinou je základom veľké množstvo zeleniny a kvalitný vývar. Tu je jedna z verzií:

Ingrediencie

  • 2 cibule
  • 2 mrkvy
  • 2 zemiaky
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 1 paprika
  • 1 plechovka fazule (môže byť aj sterilizovaná)
  • 1 plechovka kukurice
  • 1 plechovka paradajok (krájaných, spolu so šťavou)
  • 1 liter hovädzieho alebo zeleninového vývaru
  • Trocha rastlinného oleja na orestovanie cibule a cesnaku
  • Soľ a korenie podľa chuti
  • Čerstvé bylinky (napríklad petržlenová vňať, pažítka alebo bazalka)

Postup

  1. Cibuľu nakrájajte na drobné kúsky a spolu s nasekaným cesnakom ju opečte v hrnci na troche oleja, kým cibuľa nezačne zlatnúť.
  2. Pridajte na kocky pokrájanú mrkvu, zemiaky a papriku. Chvíľu všetko restujte, približne 5 minút.
  3. Potom do hrnca vložte fazuľu, kukuricu, konzervované paradajky aj so šťavou a postupne prilievajte vývar.
  4. Varte na miernom ohni okolo 30–40 minút, kým zelenina nezmäkne.
  5. Dochuťte soľou, korením a čerstvými bylinkami podľa vlastnej preferencie.

Ak plánujete túto polievku jesť niekoľko dní za sebou, môžete si rovno uvariť väčšie množstvo, prípadne suroviny zdvojnásobiť či strojnásobiť. Hoci sa tento recept označuje za „tukožrútsky“, v skutočnosti je to chutná zeleninová polievka, ktorú oceníte aj mimo redukčného režimu – stačí ju doplniť napríklad celozrnným pečivom, ak sa už nebudete pridržiavať prísnej tukožrútskej diéty.

Tukožrútska polievka z kyslej kapusty

Medzi populárne variácie patrí aj tá, ktorá obsahuje bielu kapustu alebo dokonca kyslú kapustu. Oboje je skvelým zdrojom vlákniny, pomáha zrýchliť metabolizmus, prečisťuje črevá a prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu. Kyslá kapusta je navyše bohatá na prírodné probiotiká, takže podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Pokiaľ ide o diétny režim, táto verzia môže byť pre niekoho aj chutnejšia, najmä ak máte radi typické kyslé tóny vo varení.

Čo budete potrebovať

  • 6 veľkých cibúľ
  • 4 až 5 paradajok (prípadne plechovku paradajok)
  • 2 veľké zelené papriky
  • 1 zväzok stopkového zeleru
  • 1 hlávku bielej kapusty (alebo väčšie balenie kyslej kapusty)
  • 1 kg mrkvy
  • Čerstvé bylinky podľa chuti (petržlen, kôpor alebo iné)
  • Soľ a korenie
  • Možné je pridať zeleninový bujón na zvýraznenie chuti

Postup prípravy

  1. Cibuľu ošúpte, nakrájajte nadrobno a vložte do väčšieho hrnca s trochou oleja.
  2. Zo surovej hlávky kapusty odstráňte vrchné listy a vykrojte hlúb. Zvyšok nakrájajte na tenšie pásiky či kocky. Ak používate kyslú kapustu, najskôr ju ochutnajte, aby ste vedeli, či treba polievku menej soliť.
  3. Papriky aj stopkový zeler umyte, zbavte jadier a nakrájajte na kocky. Mrkvu ošúpte a nakrájajte na kolieska.
  4. Všetku zeleninu (okrem paradajok) vložte do hrnca, zalejte vodou tak, aby bola ponorená, a pridajte bujón (ak ho používate). Najprv varte na silnom plameni asi 10 minút.
  5. Potom znížte teplotu a varte, kým zelenina nezmäkne. V závere pridajte pokrájané alebo rozmačkané paradajky (prípadne konzervu s paradajkami) a varte ďalších 15–20 minút. Dochutťte soľou, korením a bylinkami.

Prečo sa do nej (ne)pustiť

  • Výhody:

    • Môžete rýchlo schudnúť niekoľko kilogramov, hlavne vďaka odvodneniu tela.
    • Telo sa môže dočasne prečistiť od niektorých toxínov.
    • Polievka je nízkokalorická a vďaka vláknine vás zasýti.
    • V obmedzenom množstve dní (napr. 3 – 5) ju zvládnete ako krátkodobý „reštart“ organizmu.
  • Nevýhody a riziká:

    • Jedálniček je veľmi jednostranný, chýbajú iné dôležité živiny (bielkoviny, zdravé tuky).
    • Po návrate k bežnej strave je vysoko pravdepodobný jojo efekt.
    • Nadmerné množstvo kapusty či inej vláknitej zeleniny môže spôsobovať nafukovanie.
    • Dlhodobé držanie takejto diéty nie je pre organizmus bezpečné ani udržateľné.

Zhrnutie na záver

Tukožrútska polievka je už roky predmetom diskusií. Kým niektorí si ju pochvaľujú ako rýchly spôsob, ako vidieť prvé čísla nižšej hmotnosti na váhe, iní ju kritizujú pre jednostrannosť a krátkodobosť výsledkov. Ak hľadáte trvalejšie riešenie, oveľa spoľahlivejšou cestou je vyvážená strava a primeraný pohyb.

Na druhej strane, ak chcete pred dôležitou udalosťou – ako je svadba či dovolenka – trochu odľahčiť svoj jedálniček a nemáte zdravotné obmedzenia, môžete tukožrútsku polievku na pár dní vyskúšať. Ale majte na pamäti, že je určená len na krátke obdobie a treba byť pripravený na riziko jojo efektu.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, vždy je užitočné konzultovať svoje diéty či výrazné zmeny v jedálničku s odborníkom na výživu alebo so svojím lekárom. Zdravie by totiž malo byť na prvom mieste a žiadna expresná diéta za to nestojí, ak môže organizmu spôsobiť nepríjemnosti. Tukožrútska polievka síce dokáže urobiť dočasný „poriadok“ v tele, no na dosiahnutie a udržanie zdravej hmotnosti budete potrebovať najmä trvalejšiu úpravu životného štýlu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané