Naozaj poznáte svoju mačku? Jej neuveriteľné schopnosti prekvapia aj vás

Zdieľať
bengálska mačka
Naozaj poznáte svoju mačku? Jej neuveriteľné schopnosti prekvapia aj vás Foto: www.gettyimages.com

Možno práve teraz sledujete svoju mačku, ako spí v pelechu, vyhrieva sa na parapete alebo len tak lenivo prechádza okolo vás. Nedajte sa však oklamať jej miernymi a maznavými spôsobmi. Stále je to malý neomylný lovec. Predurčila ju na to príroda, ktorá mačku obdarila skvele vyvinutými zmyslami. Viete, prečo mačke svietia v tme oči, alebo prečo dopadne vždy na všetky štyri nohy? Mačacím zrakom, sluchom, čuchom aj hmatom sa zaoberá aj video, ktoré na YouTube zverejnili Střípky poznaní.

Mačky vidia šesťkrát lepšie ako ľudia. Najostrejšie vidia, ak sa pozerajú do vzdialenosti dvoch až šiestich metrov. V ich svete prevládajú farby modrá, žltá a šedá. „Brilantne vidí aj za šera alebo za tmy vďaka špeciálnej stavbe oka, čo z mačky robí skvelého nočného lovca,“ pripomínajú vo svojom videu Střípky poznanie.

Mačka však vidí úplne inak ako človek. Jej oči sa od ľudských v mnohom líšia už svojou stavbou – ľudské zreničky sú okrúhle, mačacie eliptické, takže sa môžu zatvárať a otvárať oveľa rýchlejšie a umožňujú prenikanie väčšieho množstva svetla, čo mačke uľahčuje videnie za šera.

Aké zmysly má najmilší domáci maznáčik:

Na rozdiel od ľudí má mačka akési tretie očné viečko, čo je slabá membrána vo vnútornom kútiku oka. Za normálnej situácie je prakticky neviditeľné, zatiahnuté, ale má nezastupiteľnú funkciu – čistí oko od prachu a cudzorodých látok, zvlhčuje ho alebo chráni napríklad pri útoku inej mačky.

Pokračujte na ďalšej strane

Krátkozraké, ale bystré

Podľa najnovších výskumov sú mačky schopné vidieť aj farby na konci ultrafialového spektra, ktoré ľudia za normálnych podmienok nevnímajú.

„Mačky sú tiež trochu krátkozraké – všetko vo vzdialenosti väčšej ako šesť metrov vidí rozostrene. Je to dané evolučne, pretože mačky nelovia na veľké vzdialenosti, a preto bystrý zrak na stovky metrov ďaleko nepotrebujú. Naopak potrebujú vidieť výborne na blízko, čo ich oči bezo zvyšku spĺňajú.“

Pri love mačky zapájajú najskôr veľmi citlivý a bystrý sluch a hneď potom zrak. Na krátku vzdialenosť sú aj v hustej tráve alebo húšti schopné zaznamenať najmenší pohyb, taký, aký by ľudské oko vôbec nepostrehlo.

mačka pri love
Naozaj poznáte svoju mačku? Jej neuveriteľné schopnosti prekvapia aj vás Foto: www.gettyimages.com

Zaujímavé je, že siamské mačky môžu trpieť škúlením. Toto plemeno je však náchylné aj k ďalším chorobám a vadám očí, ako je napríklad nystagmus, teda nekontrolované, rýchle a trhavé pohyby očí, väčšinou zo strany na stranu, ale niekedy hore a dole alebo do kruhu. Siamky postihuje aj nekróza rohovky, atrofia sietnice a dokonca zelený zákal.

Pokračujte na ďalšej strane

Prečo mačkám svietia oči?

Mačky aj niektoré ďalšie zvieratá majú v zadnej časti oka vrstvu tkaniva zvanú tapetum lucidum – latinsky to znamená žiariaca vrstva. Je to reflexný povrch za sietnicou, priamo na zadnej strane očnej buľvy.

„Jeho úlohou je správať sa ako zrkadlo: svetlo sa od neho odráža späť na sietnicu mačky a dáva tam umiestneným fotoreceptorovým bunkám druhú šancu svetlo absorbovať. Nie všetko toto odrazené svetlo je však absorbované a časť svetla prechádza priamo späť z oka cez sietnicu, čo spôsobuje žiaru očí,“ vysvetľuje web Cats.com. Oči väčšiny mačiek svietia zeleno, ale spektrum zahŕňa aj modré a žlté svetielkovanie. Albíni a mačky s modrými očami dokonca vytvárajú efekt červených očí.

Pohyblivé uši

Mačky počujú lepšie ako pes aj človek. Sluch používa na lov, pretože mačacia korisť medzi sebou komunikuje vo vysokých a často veľmi tichých zvukoch. „Mačka počuje až o dve oktávy vyššie tóny ako ľudia. Jej lovecký inštinkt sa prebúdza, keď zbadá pohybujúcu sa korisť,“ upozorňuje web Mačka domáca.

mačka
Naozaj poznáte svoju mačku? Jej neuveriteľné schopnosti prekvapia aj vás Foto: www.gettyimages.com

Mačky majú v rukáve aj ďalší trik – môžu pomocou svojich očných svalov ovládať, koľko svetla vstupuje do oka. Ak je úroveň svetla vysoká, môžu zúžiť svoje zrenice do štrbín, a potom ich rozšíriť, keď potrebujú viac svetla, aby našli cestu.

Mačky otáčajú uši smerom k zdroju zvuku. Pohyb ušnice korigujú 32 svaly, zatiaľ čo človek ich má len šesť. Avšak niekedy vás mačka úplne ignoruje a nepoužije ani jeden sval. Ale na jeden zvuk sa otočí vždy, a to je mlasknutie.

Pokračute na ďalšej strane

Jedinečný vlhký ňufáčik

Čuch majú mačky menej vyvinutý ako psy, a preto ho na lov používajú menej. Hodí sa im však na identifikáciu pachu iných mačiek. A tiež sa im hodí na rozhodovanie o tom, čo mačka bude alebo nebude jesť.

Ako pomáhali mačky vo vojnách:

Keď sa dotknete mačacieho ňufáka, zistíte, že je vlhký. Niekedy vás jeho dotyk prebudí zo spánku, keď sa mačka rozhodne, že už ste spali dosť dlho.

Prečo sú teda mačacie nosy obvykle vlhké? „Hlavným spôsobom, ako sa mačky potia, aby sa ochladzovali, sú potné žľazy na vankúšikoch labiek, ale odparovanie vlhkosti z ich nosa je ďalší spôsob, ako sa vyhnúť prehriatiu. Slzy odtekajú z očí cez vnútorné ústrojenstvo do nosa a úst, čo pomáha udržovať nosnú dutinu a nos samotný vlhký,“ vysvetľuje Cats.com. Väčšina mačiek má mokré nosy, ale niektoré úplne zdravé mačky majú prirodzene suché nosy a nos iných sa môže počas jedného dňa niekoľkokrát zmeniť od mokrého po suchý. Občas má mačka suchý nos, pokiaľ sa zdržiavala na slnku, alebo spala na teplom mieste. Suchý nos môže byť aj známkou dehydratácie. Mačací ňufák je výnimočný aj kvôli svojej štruktúre. Jeho štruktúra je totiž u každej mačky jedinečná, rovnako ako u ľudí odtlačky prstov.

Pokračujte na ďalšej strane

Na sladkom si nepochutnajú

„Všeobecne sa dá povedať, že mačky nemajú chuť príliš vyvinutú. Ľudia sú na tom o poznanie lepšie. Na jazyku máme asi 9000 chuťových pohárikov, zatiaľ čo mačka ich má iba päť stoviek,“ pripomínajú vo svojom videu Střípky poznanie. Mačky rozoznávajú slanú, horkú a kyslú chuť. Sladké poznať nevedia, pretože sladkú chuť necítia.

jedenie
Naozaj poznáte svoju mačku? Jej neuveriteľné schopnosti prekvapia aj vás Foto: www.gettyimages.com

Prečo mačka dopadá na všetky štyri nohy

Ešte menej je u mačiek vyvinutý hmat, hoci majú na labkách citlivé receptory vnímajúce vibrácie, vďaka ktorým môžu zaznamenať aj nepatrné chvenie, napríklad blížiace sa zemetrasenie alebo inú hrozbu. Labkami tiež rozoznávajú rôzne povrchy.

Ďalšími orgánmi citlivými na hmat, sú u mačiek jazyk, ňufák a hlavne hmatové fúzy, ktoré určujú, kadiaľ mačka ešte prelezie a kadiaľ už nie.

U mačiek stojí za zmienku ešte jeden zmysel, a to je rovnováha. „Mačka má neuveriteľne obratný chvost, ktorý používa na balansovanie podobne ako povrazochodec tyč. Vďaka tomu mačky v úplnej pohode chodia po úzkych a visutých miestach. Navyše ovládajú umenie dopadnúť na všetky štyri. Keď padajú, orgány v ich vnútornom uchu vyšlú signál a mačky sa stačia otočiť a zrovnať telo tak, aby dopadli na všetky štyri nohy,“ vysvetľujú Střípky poznania.

Existuje vraj mačka, ktorá prežila pád z výšky 320 metrov na betón. Ale rozumný človek na svojej mačke radšej nič také skúšať nebude.

Zdroj: denik.cz,Cats.com,Encyklopedie koček

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané