Pojem „superpotravina“ sa vzťahuje na spracované aj nespracované potraviny, ktoré vo vyššej miere prispievajú k posilneniu ľudského zdravia. Zvyčajne totiž obsahujú bohaté množstvo vitamínov, antioxidantov, minerálov či ďalších prospešných látok, ktoré pomáhajú pri ochrane a správnom fungovaní imunitného systému. Hoci samotný výraz „superpotravina“ môže znieť ako marketingový pojem, jeho základ je postavený na tom, že určité potraviny skutočne môžu významne prispieť k lepšej odolnosti organizmu voči chorobám.
Bobuľovité ovocie
Za najznámejšie príklady tejto skupiny sa dajú považovať jahody, maliny, čučoriedky či napríklad černice. Sú charakteristické vysokým obsahom vitamínov (najmä vitamínu C), minerálnych látok a vlákniny. Nezanedbateľné je tiež ich bohatstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Okrem toho prospievajú kardiovaskulárnemu systému a môžu znižovať riziko srdcových chorôb. Netreba zabúdať, že bobule tiež podporujú trávenie a vďaka obsahu vlákniny udržiavajú správnu činnosť čriev.
Zelený čaj
Čaje vo všeobecnosti prinášajú široké spektrum zdravotných výhod, avšak zelený čaj obzvlášť vyniká vysokým obsahom katechínu EGCG. Ten je známy ako prírodný antioxidant, ktorý výrazne pomáha pri ochrane buniek pred poškodením a podporuje činnosť imunitného systému. Zelený čaj však nepôsobí iba na obranyschopnosť – často sa spomína aj jeho pozitívny vplyv na metabolizmus a schopnosť „naštartovať“ organizmus, čo môže pomôcť pri snahe znížiť alebo udržať telesnú hmotnosť.
Zázvor
Zázvor sa v mnohých kultúrach považuje za jednu z najefektívnejších prírodných prísad s protizápalovým účinkom. Dokáže zvýšiť termogenézu (teda tvorbu tepla v organizme), čím môže uľahčiť spaľovanie kalórií. Často sa o ňom hovorí aj v súvislosti s tlmením nevoľnosti a bolesťou. Nemenej dôležitá je jeho schopnosť podporiť obranyschopnosť a zlepšiť trávenie. Muži ocenia aj informáciu o jeho pozitívnom vplyve na hladinu testosterónu a tvorbu či pohyblivosť spermií. Zázvor môžete jednoducho zaradiť do jedálnička – či už vo forme čerstvej prísady do jedla, alebo ako teplý zázvorový čaj či tzv. „shot“.
Kurkuma
Kurkuma, často označovaná aj ako indický šafran, je bežnou súčasťou exotickej kuchyne. Menej známe je, že obsahuje látku kurkumín, ktorá má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Pravidelná konzumácia môže napomôcť zdraviu kardiovaskulárneho systému a zároveň sa hovorí, že podporuje aj prirodzené detoxikačné procesy v tele. Kurkumu môžete pridať do polievok, omáčok alebo si z nej pripraviť obľúbené „zlaté mlieko“.
Zelené riasy
Pod pojmom zelené riasy sa najčastejšie stretneme so spirulinou a chlorellou. Obe sú známe vysokým obsahom antioxidantov, ktoré znižujú nebezpečenstvo poškodenia buniek voľnými radikálmi. Okrem toho pomáhajú optimalizovať hladinu cukru v krvi, môžu prospieť k lepšiemu fungovaniu srdca a prispieť k lepšej vitalite človeka. V bežnej strave nie je jednoduché tieto riasy konzumovať priamo, preto sú často dostupné vo forme prášku, tabliet či kapsúl.
Ďalšie odporúčané superpotraviny
Popri už spomínaných potravinách je dobré zaradiť aj psyllium, maccu či zelený jačmeň. Psyllium je známe ako výborný zdroj rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha pri trávení a udržiavaní pravidelnej stolice. Maca je koreň pochádzajúci z peruánskych Ánd a často je prezentovaná ako prírodné afrodiziakum či prostriedok na podporu fyzickej a psychickej odolnosti. Zelený jačmeň zase obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a chlorofyl, takže môže pôsobiť na správnu tvorbu červených krviniek a celkovú regeneráciu organizmu.
Hoci konzumácia týchto superpotravín sama osebe nezaručuje stopercentnú imunitu alebo úplnú ochranu pred chorobami, ich zaradenie do vyváženého jedálnička môže mať výrazne pozitívny vplyv na celkové zdravie. Kombinácia kvalitných potravín, pravidelného pohybu, dostatočného odpočinku a psychickej pohody je najlepšou prevenciou väčšiny bežných ochorení. Ak uvažujete, ako obohatiť svoj jedálniček a pritom podporiť imunitný systém, vyššie uvedené superpotraviny sú skvelým začiatkom.