Najlepší šport pre ľudí po šesťdesiatke. Odborníci tvrdia, že môže znížiť riziko demencie a mozgovej príhody až o 30 %

Zdieľať
plávanie
plávanie Foto: www.shutterstock.com

Keď príde reč na udržiavanie kondície a celkového zdravia vo vyššom veku, väčšina ľudí si automaticky predstaví prechádzky, nordic walking alebo cvičenie v pohodlí domova. Prekvapivo však existuje ešte lepší, hoci často podceňovaný druh pohybu – plávanie. Mnohí špecialisti dnes poukazujú na to, že pravidelným pohybom vo vode si nielen posilníte svaly a srdce, ale dokážete aj znížiť riziko demencie, mozgovej porážky či dokonca cukrovky 2. typu.

Prečo by sa seniori mali aktívne hýbať?

Pravidelná fyzická aktivita je nenahraditeľná v každom období života. Výskumy opakovane zdôrazňujú, že pohyb je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako oddialiť nástup viacerých zdravotných ťažkostí spojených so starnutím. Vďaka športu pomáhame organizmu udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť, podporujeme činnosť kardiovaskulárneho systému a zvyšujeme kapacitu pľúc. Navyše, pravidelné tréningy prispievajú aj k duševnej pohode. Ľudia, ktorí sa venujú vhodným športom, často pociťujú menej stresu a úzkosti, a ťažkosti spojené s vyšším vekom im nespôsobujú taký diskomfort.

Plávanie: Nenápadný šampión medzi športmi pre seniorov

Mnoho ľudí má plávanie spojené predovšetkým s letnými mesiacmi a relaxom na dovolenke pri mori či jazere. No práve voda môže v staršom veku priniesť množstvo zdravotných benefitov, ktoré sa s bežnou chôdzou či bicyklovaním dajú porovnať len ťažko. Podľa pneumológa a odborníka na fyziológiu cvičenia, je práve plávanie ideálnym spôsobom, ako sa udržať vo forme s relatívne nízkou záťažou na kĺby. Zároveň však intenzívne posilňuje srdce a pľúca, pomáha budovať a zachovať svalovú hmotu a má pozitívny vplyv aj na duševnú rovnováhu.

Veľkou výhodou je, že plávanie môžete zaradiť do svojho života celoročne: kryté bazény sú k dispozícii v takmer každom väčšom meste a mnohí ľudia sa v poslednom čase venujú dokonca aj otužovaniu, čo je spojené práve s ponáraním sa do chladnejšej vody. Táto forma plávania či plávania v studenej vode preukázateľne napomáha zlepšiť imunitu a môže urýchliť regeneráciu.

Ako môže plávanie pomáhať pri zdravotných problémoch?

  1. Posilňuje kardiovaskulárny systém a znižuje krvný tlak
    Pravidelný pohyb vo vode je rytmický, zapája celé telo a zvyšuje srdcovú frekvenciu. Tým, že sa svaly musia neustále vysporadúvať s odporom vody, dochádza k prirodzenému zlepšeniu obehu krvi v tele. Práve plávanie dokáže účinne znižovať krvný tlak a tým aj riziko srdcových a mozgových príhod.

  2. Podporuje zdravie pľúc
    Pri intenzívnejšom plávaní treba synchronizovať dýchanie s pohybmi tela, čím sa zvyšuje kapacita pľúc. Dýchanie je hlbšie a náročnejšie, takže pľúca musia pracovať efektívnejšie. Vďaka tomu sa postupne zlepšuje ich funkcia, čo môže byť prospešné najmä pre seniorov, ktorým sa kapacita pľúc vekom znižuje.

  3. Zvyšuje flexibilitu a chráni kĺby
    Vo vode je telo odľahčené, kĺby preto nenesú takú záťaž ako pri behu alebo rýchlej chôdzi. Pohyb vo vode pomáha predchádzať úrazom a pádom, ktoré sú bežné pri cvičení na suchu, najmä u starších ľudí. Zároveň sa zvyšuje rozsah pohybu a flexibilita, čo dokáže prispieť k zmierneniu bolestí kĺbov a zlepšeniu držania tela.

  4. Znižuje zápalové procesy a oxidačný stres
    Štúdie hovoria, že intenzívne plávanie dokáže v tele redukovať zápalové reakcie a oxidačný stres, čím podporuje obranyschopnosť organizmu. Pre ľudí, ktorí zápasia s chronickými ochoreniami (napríklad s artritídou alebo roztrúsenou sklerózou), môže byť práve plávanie jednou z najšetrnejších foriem tréningu.

  5. Pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi
    Ľuďom s rizikom vzniku cukrovky 2. typu alebo tým, ktorí už týmto ochorením trpia, môže plávanie prospieť vďaka podpore lepšieho metabolizmu cukrov. Pravidelný pohyb napomáha regulovať hladinu glukózy v krvi, a tým môže znižovať negatívne prejavy diabetu.

  6. Redukuje riziko demencie, mŕtvice i cukrovky
    Podľa viacerých výskumov pravidelné plávanie znižuje riziko demencie a mozgovej príhody o 30 % a cukrovky 2. typu až o 40 %. Špecialisti dokonca považujú tento šport za jedno z najlepších cvičení pre starších ľudí.

Prečo práve po šesťdesiatke?

Po dosiahnutí vyššieho veku sa v tele prirodzene spomaľujú regeneračné procesy a častejšie sa objavujú zdravotné ťažkosti ako bolesti kĺbov, osteoporóza alebo zhoršenie kognitívnych funkcií. Plávanie je vynikajúce tým, že vo vode kĺby a chrbtica netrpia tvrdými nárazmi ako pri behu a zároveň nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie okrem plaviek, prípadne plaveckých okuliarov či čiapky. Výhodou tiež je, že sa dá plávať aj s určitým obmedzením hybnosti, keďže voda nadnáša a zabraňuje prípadným pádom alebo zraneniam.

Ak s plávaním ešte len začínate, nemusíte lámať rekordy v rýchlosti či dĺžke. Stačí sa sústrediť na pravidelnosť – vyberte si obľúbený krytý bazén, stanovte si pohodové tempo a postupne pridávajte dĺžky. Dôležité je, aby ste sa cítili uvoľnene a pohyb vás bavil. Môžete si tiež vyskúšať rôzne plavecké pomôcky alebo sa prihlásiť na kurzy techniky plávania, čo vám môže ďalej pomôcť zdokonaliť váš štýl.

Zhrnutie

Plávanie je nepochybne jedným z najlepších športov, ktoré môžu seniori do svojho života zaradiť, a to najmä pre jeho širokú škálu prínosov pre srdce, svaly, pľúca a nervový systém. Nízka záťaž na kĺby a možnosť prispôsobiť si tempo robia z plávania bezpečnú a mimoriadne prospešnú aktivitu, ktorá dokáže efektívne zmierniť negatívne prejavy starnutia. Ak teda hľadáte ideálnu formu pohybu po šesťdesiatke (ale pokojne aj skôr), nebojte sa vstúpiť do bazéna. Vaše telo i myseľ sa vám poďakujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané