Najbizarnejšie diéty v dejinách. Ľudia skúšali jedlo vypľúvať, prehĺtať pásomnice či sa sťahovať korzetmi

Zdieľať
diéta

Ľudia už odpradávna hľadali spôsoby, ako dosiahnuť ideálnu postavu a zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Popri osvedčených a bezpečných metódach sa však v histórii objavilo množstvo bizarných a extrémnych diét, ktoré sa síce tešili dočasnej popularite, ale často boli zdraviu veľmi nebezpečné. Niektoré z nich dokonca hraničili so skutočným hazardovaním so životom.

Metóda prežúvania a vypľúvania jedla

Jedna zo zvláštnych metód na zníženie hmotnosti bola založená na jednoduchom princípe – dôkladne jedlo prežúvať, no namiesto jeho prehltnutia ho človek mal následne vypľuť. Podľa zástancov tejto diéty sa malo jedlo žuvať tak dlho, až z neho zmizla všetka chuť a šťavy, pričom zvyšná hmota bola považovaná za nepotrebnú a telo ju malo odmietnuť.

Hoci táto metóda pôsobila na prvý pohľad neškodne, v skutočnosti spôsobovala rôzne zdravotné komplikácie. Ľudia, ktorí ju praktizovali, mali problémy s trávením, keďže telo nedostávalo dostatok vlákniny a živín potrebných pre normálne fungovanie. Ďalším sprievodným znakom bolo zriedkavé vylučovanie stolice, ktoré mohlo vyústiť do ďalších tráviacich problémov.

Diéta s pásomnicou: nebezpečný parazit ako pomocník pri chudnutí

Ďalšou extrémnou metódou, ktorú ľudia v minulosti používali na rýchle schudnutie, bola pásomnicová diéta. Záujemcovia o túto diétu vedome požili kapsulu s larvou pásomnice. Po prehltnutí sa larva usídlila v črevách a postupne vyrástla do dospelého parazita. Ten následne spotrebovával veľkú časť potravy, čím sa zabezpečilo, že človek skutočne začal rýchlo chudnúť.

Táto metóda však bola extrémne riziková. Parazit mohol narásť do dĺžky niekoľkých metrov a spôsobiť vážne zdravotné komplikácie vrátane zápalov, problémov so zrakom, neurologických porúch či dokonca poškodenia mozgu. Vedľajšími prejavmi boli aj chronické hnačky, bolesti brucha a celkové oslabenie organizmu.

Chudnutie pomocou korzetov a tesných oblečení

Kedysi bolo populárne využívať na redukciu hmotnosti rôzne sťahovacie oblečenie, ako sú korzety alebo elastické pásy vyrobené z gumy či iných pevných materiálov. Tieto pomôcky mali teoreticky za úlohu stlačiť tukové zásoby a tým docieliť štíhlejší vzhľad. Zároveň sa verilo, že vyvolaním nadmerného potenia sa urýchli spaľovanie tukov.

Napriek rozšírenému presvedčeniu neboli tieto korzety príliš účinné, a naopak, často spôsobovali zdravotné komplikácie ako kožné problémy, ekzémy, infekcie, ale aj dýchacie problémy spôsobené stláčaním vnútorných orgánov.

Extrémna octová diéta

V histórii bola populárna aj diéta založená na pití octu a konzumácii minimálneho množstva potravy. Táto metóda spočívala v tom, že človek musel niekoľkokrát denne vypiť dávku čistého octu a konzumovať len veľmi obmedzenú stravu namáčanú v octe. Tí, ktorí túto diétu dodržiavali, síce spočiatku zaznamenali výrazný pokles hmotnosti, no prejavilo sa aj množstvo nepríjemných vedľajších účinkov, ako sú nevoľnosť, zvracanie, silné pálenie záhy či hnačky. Octová kyselina zároveň vážne dráždila sliznicu tráviaceho systému a spôsobovala ďalšie komplikácie, vrátane poškodenia zubnej skloviny.

Varovanie pred extrémnymi diétami

Všetky tieto extrémne diéty sú dnes vnímané ako historické kuriozity a zároveň ako odstrašujúce príklady, kam až môže zájsť ľudská túžba po dokonalosti tela. Odborníci na výživu a lekári dlhodobo varujú, že neexistujú žiadne skratky, ktoré by dokázali bezpečne nahradiť vyváženú stravu a pravidelnú fyzickú aktivitu.

Zdravé a trvalé chudnutie sa dá dosiahnuť jedine postupnou zmenou životného štýlu, vhodnou úpravou jedálneho lístka a primeranou mierou pohybu. Extrémne diéty nielenže bývajú často neúčinné, ale predovšetkým môžu vážne poškodiť zdravie človeka a zanechať dlhodobé následky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané