Náhradné uši nekúpite: prestaňte im ubližovať a naučte sa o ne starať efektívne!

Zdieľať
čistenie uší
čistenie uší Foto: www.shutterstock.com

Nové uši si nekúpite. Preto je dôležité uvedomiť si, že sa o svoje sluchové orgány musíme starať s náležitou pozornosťou a rešpektom. Často však zabúdame, ako nenahraditeľné uši v skutočnosti sú, kým sa neobjavia prvé problémy. Prílišná starostlivosť môže uškodiť rovnako ako jej nedostatok, a preto je dobré poznať rovnováhu medzi zdravou hygienou a zbytočným rizikom. Ponúkame vám komplexný pohľad na to, ako si vybudovať správnu rutinu čistenia uší, prečo sa v nich tvorí maz a čím nám dokáže pomôcť (ale aj uškodiť).

Ušný maz: Ochranca aj nepriateľ

Ušný maz (známy aj ako cerumen) sa môže zdať ako nepríjemný „návštevník“, no v skutočnosti má dôležitú ochrannú funkciu. Vzniká kombináciou sekrétov žliaz, odumretých buniek a drobných čiastočiek nečistôt, ktoré sa dostanú do zvukovodu. Vďaka tomu vytvára na povrchu jemnej pokožky ucha prirodzenú bariéru. Tá chráni zvukovod pred prachom, baktériami a inými mikroorganizmami, ktoré by mohli v uchu vyvolať infekciu alebo iné komplikácie.

Napriek svojej prospešnej úlohe môže byť ušný maz niekedy aj komplikáciou. Ak sa ho tvorí priveľa alebo ak sa nesprávnym spôsobom odstraňuje, ľahko dôjde k vytvoreniu takzvanej mazovej zátky. Tá môže spôsobovať zhoršenie sluchu, pocit tlaku, ale aj nepríjemné šumenie či dokonca bolesť.

Prečo nepoužívať vatové tyčinky

Mnohí z nás si pri čistení uší automaticky vezmú vatovú tyčinku. Na prvý pohľad to pôsobí ako praktické a rýchle riešenie, no realita je často iná. Ak sa s tyčinkou dostanete príliš hlboko do ucha, môžete maz zatlačiť ďalej smerom k bubienku. Takto vznikajú usadeniny, ktoré sa môžu časom zmeniť na tvrdú zátku, schopnú vyvolať nepríjemné zdravotné ťažkosti.

Navyše, pokožka vnútri zvukovodu je veľmi citlivá. Hrubá manipulácia vatovou tyčinkou môže vyvolať drobné poranenia či škrabnutia, ktoré neskôr poslúžia ako brána pre baktérie. V najhoršom prípade môžete vatovou tyčinkou dokonca poškodiť bubienok – a to je stav, ktorého následky môžu byť dlhodobé a komplikované.

Prirodzená samočistiaca schopnosť uší

Uši disponujú svojím vlastným systémom „upratovania“. Maz a odumreté bunky sa za normálnych okolností presúvajú od vnútornej časti zvukovodu smerom von. Postupne sa takto dostanú až k vonkajšiemu okraju, odkiaľ ich môžeme jemne zotrieť kúskom vlhkého uteráka alebo papierovou vreckovkou. Ide o prirodzený proces, na ktorý často úplne stačí bežná hygiena počas sprchovania či umývania tváre.

Ak si teda zvyknete každý deň jemne očistiť len okraj ucha, väčšinou to stačí na odstránenie nadbytočného mazu, ktorý už opustil vnútornú časť zvukovodu. Nie je potrebné ísť hlbšie či používať agresívne metódy čistenia.

Keď sa ušný maz stane problémom

Niektorí ľudia majú predpoklady na nadmernú tvorbu mazu – či už z genetických dôvodov, alebo v dôsledku špecifických zdravotných ťažkostí. V takýchto prípadoch sa môže stať, že samočistiaci mechanizmus už nestačí. Ucho môže byť nepríjemne upchaté, sluch sa zhoršuje, prípadne môžete pociťovať tlak až bolesť.

V takýchto situáciách pomáhajú špeciálne kvapky alebo spreje, ktoré maz zmäkčujú a uľahčujú jeho prirodzené uvoľnenie. Niektoré z týchto produktov obsahujú látky, ktoré maz rozpúšťajú, iné zas využívajú tvorbu jemnej peny, ktorá ho napomáha vytlačiť smerom von. Dôležité je dodržiavať návod a nepoužívať ich príliš často – nadmerná aplikácia by mohla narušiť krehkú rovnováhu vo zvukovode.

Ak vás zaujíma, ako takéto čistenie uší v praxi vyzerá, môžete si pozrieť napríklad toto video:

Získate tak bližšiu predstavu o tom, ako správne kvapky alebo sprej aplikovať a čomu sa vyhnúť.

Kedy navštíviť odborníka

Občas sa môže stať, že ani kvapky a spreje nezaberú, prípadne máte obavy, či so svojimi ušami zaobchádzate správne. V takomto prípade je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. ORL lekár (otorinolaryngológ) dokáže stav vášho ucha posúdiť, zistiť príčinu problémov a následne ho vyčistiť bezpečným spôsobom.

Bolesti, tlak, hučanie či pocit akoby ste mali „vatu“ v uchu – to všetko sú dôvody, prečo neváhať a zveriť sa do rúk profesionála. Lekárske vyšetrenie v mnohých prípadoch dokáže predísť trvalému poškodeniu sluchu a ochráni vás pred nepríjemnými následkami nesprávnej alebo zanedbanej hygieny.

Pozor na „príliš dôkladnú“ hygienu

Nadmerná hygiena môže mať opačný efekt, ako by sme očakávali. Ušný maz nevzniká náhodou, ale plní v tele svoju dôležitú funkciu. Ak ho z ucha odstraňujete príliš agresívne alebo príliš často, môžete narušiť prirodzenú mikroflóru vo zvukovode a spôsobiť vysušenie pokožky. Suché ucho, ktoré už nedokáže vyprodukovať dostatok ochranného mazu, môže svrbieť, tvoriť drobné prasklinky a byť náchylnejšie na infekcie.

Naproti tomu nedostatočná hygiena môže viesť k opačnému extrému. Nahromadený maz sa môže rokmi stávať hustejším a tuhším, čím sa zvyšuje riziko tvorby veľkej zátky, ktorá zablokuje zvukovod. Ako pri mnohých zdravotných postupoch, kľúčové je nájsť si rozumnú rovnováhu, kde starostlivosť nepodceňujeme ani nepreháňame.

Cholesterol a sluch: Prepojenie, ktoré sa oplatí poznať

Možno vás prekvapí, že celkový zdravotný stav organizmu môže vplývať aj na sluchový aparát. Vysoká hladina cholesterolu, ktorá sa často spomína v súvislosti s kardiovaskulárnymi chorobami, môže ovplyvniť cievy, ktoré vyživujú vnútorné ucho. Kvalita sluchu tak môže nepriamo súvisieť aj s tým, či sa nám darí udržiavať hladinu cholesterolu v normálnych medziach.

Je preto rozumné venovať pozornosť nielen ušnej hygiene, ale aj celkovému životnému štýlu. Vyvážená strava, dostatok pohybu a pravidelné kontroly u lekára – to všetko dokáže prispieť k lepšiemu fungovaniu vášho organizmu a tým aj k zdravšiemu sluchu.

Zlatá stredná cesta

Starostlivosť o uši nie je nič zložité, ak poznáte zopár základných pravidiel. V prvom rade si uvedomte, že ušný maz je váš spojenec, nie nepriateľ. Chráni citlivé časti ucha pred vonkajšími vplyvmi a prirodzene sa posúva von, kde ho jednoducho zotriete. Vyhnite sa zbytočne agresívnym metódam a vatovým tyčinkám, ktoré môžu situáciu skôr zhoršiť.

Ak máte pocit, že sa vám v uchu tvorí viac mazu, siahnite po šetrných kvapkách či sprejoch, ktoré pomôžu maz rozpustiť alebo uvoľniť. V prípade, že zaznamenáte pretrvávajúce ťažkosti, bolesť či iné varovné príznaky, neváhajte osloviť odborníka. ORL lekár vám ucho prehliadne a v prípade potreby vyčistí bezpečným a profesionálnym spôsobom.

Zhrnutie na záver

  • Ušný maz je prirodzená ochranná bariéra proti baktériám, prachu a iným nečistotám.
  • Vatové tyčinky môžu maz zatláčať hlbšie a poškodiť zvukovod či bubienok.
  • Uši majú vlastný čistiaci mechanizmus, preto je často postačujúce jemné čistenie len po okraj zvukovodu.
  • Pri problémoch s nadmerným mazom je možné použiť špeciálne kvapky či spreje na jeho rozpustenie.
  • Profesionálne čistenie u odborníka je vhodné, ak pociťujete upchávanie, bolesť, tlak alebo iné nepríjemné príznaky.
  • Nadmerné čistenie môže narušiť prirodzenú rovnováhu ucha a spôsobiť ďalšie ťažkosti.

Majte na pamäti, že správna hygiena uší je cestou k dlhodobému zdraviu vášho sluchu. Ak sa naučíte rešpektovať prirodzené procesy tela a doprajete svojim ušiam primeranú starostlivosť, odvďačia sa vám spoľahlivou funkciou a ochranou proti vonkajším vplyvom. Pamätajte, náhradné uši nekúpite – starajte sa o ne tak, aby vám vydržali v čo najlepšej kondícii po celý život.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané