Nádcha u psa? Ako ju rozpoznať a čo robiť?

Zdieľať
chorý pes
Nádcha u psa? Ako ju rozpoznať a čo robiť? Foto: www.freepik.com

Trápi vašeho psíka nádcha? Nádcha nie je len ľudským problémom. Ako spoznať príznaky a čo robiť, keď váš chlpatý priateľ nie je vo svojej koži? Prinášame rady, ako mu uľaviť a kedy je čas zavolať veterinára.

Nádcha a kašeľ môžu trápiť nielen ľudí, ale aj našich štvornožcov. Ako rozpoznať symptómy prechladnutia a ako postupovať, keď váš pes nie je vo svojej koži? Rýchle zmeny teploty, napríklad pri prechode z teplého domova na chladnú prechádzku, alebo mokrá srsť môžu u psíkov vyvolať nepríjemnú nádchu. Na prechádzkach sa môže váš psí kamarát nakaziť aj od iných psov.

Pes s nádchou môže mať zvýšenú teplotu, pričom normálna teplota psa sa pohybuje medzi 37,6 a 38,9 °C. Pes s prechladnutím je často letargický, môže mať ťažkosti s dýchaním a zaujímať neobvyklé polohy. Výtok z nosa je sprevádzaný červenými a hnisavými očami, a suchým nosom. Takýto pes nejaví záujem o fyzickú aktivitu a stráca chuť do jedla.

Nádcha je medzi psami bežným javom a nie je dôvod na paniku, pretože väčšinou sama odznie. Ak však zaznamenáte v sekréte krv, vyhľadajte veterinára. Dôležitý je prísun potravy a vody, pričom niektorí psi môžu mať kvôli nádche problémy s apetítom. Ak sa zdá, že  nádcha trvá príliš dlho alebo ak sa stav psa zhoršuje, poraďte sa s veterinárom.

pes u veterinára
Nádcha u psa? Ako ju rozpoznať a čo robiť? Foto: www.freepik.com

Ako pomôcť psíkom s nádchou?

  • Doprajte svojmu psíkovi pokoj. Choďte len na krátke prechádzky pre čerstvý vzduch a po každej z nich srsť poriadne usušte.
  • Teplo je pre nachladnuté psy dôležité. Červené svetlo môže uľaviť, stačí psa posadiť na približne 10 minút za vašej prítomnosti.
  • Zabezpečte dostatočný prísun tekutín. Ak pes odmieta piť, primiešajte vodu do suchého krmiva.
  • Merajte teplotu psa. Pre jednoduchosť môžete termometer zvlhčiť vazelínou a opatrne ho zaviesť. Pri teplote nad 39 °C vyhľadajte veterinára.
  • Pri absencii teploty a len ľahkom prechladnutí môžete siahnuť po homeopatických liekoch na podporu imunity. Ak symptómy neustúpia do 3 dní, navštívte veterinára.
  • U šteniat a starších psov vždy konzultujte so stavom veterinára, keďže ich imunitný systém môže byť oslabený.
  • Pri liečbe sa vyvarujte ľudských liekov ako ibuprofen či paracetamol, ktoré môžu u psov spôsobiť vážne problémy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané