Mužská menopauza. Alebo čo robiť, keď mužovi chýba „iskra“

Zdieľať
Andropauza
Andropauza Foto: www.shutterstock.com

Keď sa hovorí o hormonálnych zmenách v súvislosti s vekom, väčšinou sa pozornosť venuje ženám a menopauze. Menej sa však už spomína fakt, že aj muži zažívajú obdobie hormonálnych zmien. Tento proces sa označuje ako andropauza, hoci verejnosť ho pozná aj pod označením „mužská menopauza“.

Čo je mužská menopauza?

Andropauza je prirodzený proces starnutia u mužov, ktorý sa prejavuje postupným poklesom hladiny mužského hormónu – testosterónu. Zvyčajne sa začína prejavovať po štyridsiatke, ale priebeh je individuálny. Niektorí muži môžu toto obdobie prežiť bez výraznejších zmien, u iných sa však objavujú rôzne fyzické či psychické symptómy.

Medzi bežné prejavy patrí pokles vitality, únava, znížená motivácia, podráždenosť, problémy s koncentráciou či horšia nálada. Časté sú aj zmeny telesnej stavby, ako úbytok svalovej hmoty a pribúdanie telesného tuku v oblasti brucha. Typické sú tiež problémy v sexuálnej oblasti, najmä zníženie libida a poruchy erekcie.

Aké sú príčiny poklesu testosterónu?

Pokles hladiny testosterónu je súčasťou normálneho procesu starnutia a môže byť ovplyvnený aj životným štýlom. Významnú úlohu zohráva celkový zdravotný stav, telesná hmotnosť, úroveň stresu či stravovacie návyky. Viaceré štúdie upozorňujú na spojitosť medzi obezitou alebo metabolickými poruchami a nižšou hladinou testosterónu.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Muži by mali zvážiť návštevu lekára, ak príznaky andropauzy výrazne ovplyvňujú kvalitu ich života a trvajú dlhšie ako niekoľko mesiacov. Lekár na základe rozhovoru a vyšetrenia krvi dokáže určiť, či je hladina testosterónu skutočne znížená a či sú problémy spôsobené práve hormonálnymi zmenami.

Včasná diagnostika je dôležitá, pretože dlhodobý pokles testosterónu môže zvýšiť riziko ďalších zdravotných problémov, ako je cukrovka druhého typu, vysoký krvný tlak či rôzne metabolické ochorenia.

Je hormonálna liečba riešením?

Liečba testosterónom, známa ako hormonálna substitučná terapia, je jednou z možností, ako znížiť nepríjemné prejavy andropauzy. Táto terapia však nie je vhodná pre každého a musí byť starostlivo posúdená lekárom. Môže priniesť úľavu od príznakov, no zároveň môže byť spojená aj s rizikami, ako sú napríklad problémy s prostatou, srdcom či zvýšená zrážanlivosť krvi.

Aké sú alternatívy?

Najlepším spôsobom, ako sa s andropauzou vyrovnať alebo zmierniť jej dôsledky, je upraviť svoj životný štýl. Pravidelná fyzická aktivita, najmä posilňovanie, pozitívne vplýva na hladinu hormónov a pomáha zachovať svalovú hmotu. Rovnako dôležitá je zdravá, vyvážená strava bohatá na kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a vitamíny.

Zároveň je dôležité naučiť sa zvládať stres, dostatočne spať, nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu.

Prevencia je kľúčová

Mužskej menopauze sa úplne zabrániť nedá, no správnym životným štýlom je možné minimalizovať jej dopady na zdravie a celkovú kvalitu života. Ideálnym riešením je myslieť na prevenciu už v mladšom veku a postupne začleňovať pozitívne zmeny do každodennej rutiny.

Typické príznaky, ktoré sa neoplatí ignorovať:

  • chronická únava a strata energie
  • náladovosť a zhoršená koncentrácia
  • pokles sexuálnej túžby a poruchy erekcie
  • úbytok svalovej hmoty a prírastok tuku
  • podráždenosť, úzkosť či znížené sebavedomie
  • poruchy spánku alebo znížená fyzická výkonnosť

Záver

Andropauza je prirodzená etapa v živote muža, ktorej dôsledky možno úspešne zvládnuť alebo zmierniť zdravým prístupom k životu. Dôležité je, aby muži tento stav nepodceňovali a prípadné ťažkosti riešili včas v spolupráci s odborníkmi. Tak môžu zostať aktívni a spokojní aj v neskorších rokoch života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané