Môže ohroziť aj vás? Táto vážna choroba je u nás rozšírená alarmujúcou rýchlosťou

Zdieľať
pečeň
pečeň Foto: www.shutterstock.com

Keď sa objaví nealkoholické stukovatenie pečene, spočiatku sa nemusí prejaviť žiadnymi nápadnými príznakmi. Niekedy ho lekári diagnostikujú až vo chvíli, keď pacienta začnú trápiť rôzne zdravotné ťažkosti spojené s pečeňou. Bežným varovným signálom bývajú zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov zistené pri krvných testoch, na základe čoho nasledujú ďalšie vyšetrenia.

Pečeň, ktorá je zasiahnutá stukovatením v skorom štádiu, spravidla netrpí vážnym poškodením. Pokiaľ sa však zdravotný stav človeka zhorší, môže dôjsť k rozsiahlemu narušeniu pečeňových buniek a ich funkcie.

Kto je vo väčšom riziku?

Niektorí ľudia môžu mať vyššiu náchylnosť na nealkoholické stukovatenie pečene. Patria sem najmä jednotlivci s nadváhou či obezitou, pacienti s cukrovkou 2. typu a tí, ktorým nefunguje správne inzulín alebo štítna žľaza. Ohrození sú aj ľudia s vysokým krvným tlakom či vysokou hladinou cholesterolu, osoby s metabolickým syndrómom, fajčiari a tí, ktorí už prekročili päťdesiatku.

Ako rozpoznať varovné príznaky?

V skorom štádiu sa môžu príznaky úplne vytratiť alebo byť natoľko slabé, že si ich človek ani nevšimne. Telo môže vysielať rôzne signály, napríklad:

  • Tupú bolesť v pravej hornej časti brucha
  • Nadmernú, až extrémnu únavu
  • Nevysvetliteľné chudnutie
  • Pocity slabosti

Ak sa ochorenie rozvinie do cirhózy (čo je najpokročilejší stupeň poškodenia pečene), môžu sa pridať vážnejšie symptómy:

  • Zožltnutie kože a očného bielka (žltačka)
  • Nepríjemné svrbenie pokožky
  • Opuchy na nohách a členkoch
  • Zväčšenie obvodu brucha vplyvom nahromadenej tekutiny

Diagnostické metódy: nielen krvné testy

Na stanovenie diagnózy sa využívajú rôzne vyšetrenia. Okrem krvného testu, ktorý dokáže odhaliť zvýšené pečeňové enzýmy, existuje niekoľko zobrazovacích metód:

  1. Ultrazvuk brucha – zväčša prvý, jednoduchý a neinvazívny test na zistenie abnormálnych zmien.
  2. Magnetická rezonancia (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) – poskytujú detailnejší obraz o stave pečene.
  3. Magnetická rezonančná elastografia – inovatívna metóda, ktorá spája magnetickú rezonanciu so zvukovými vlnami. Takto vzniká vizuálna mapa, schopná zobraziť stupeň tuhosti (pevnosti) tkaniva.

Ako zakročiť, ak hrozí stukovatenie pečene?

Základom je zdravý životný štýl. Ak máte nadváhu, je veľmi prospešné postupne schudnúť a upraviť stravovacie návyky. Zaradiť by ste mali viac ovocia, zeleniny, kvalitných bielkovín a komplexných sacharidov. Dávajte si pozor na množstvo prijatých tukov, cukrov a tiež soli. Vhodné je aj zmenšiť veľkosť porcií a viackrát denne sa hýbať – či už pôjde o chôdzu, beh, plávanie alebo iný druh športu, ktorý vás baví.

Dá sa ochoreniu predísť?

Najlepšou prevenciou je všeobecne dobrý zdravotný stav, na ktorý priaznivo pôsobí pravidelný pohyb a udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti. Zároveň sa odporúča obmedziť alebo úplne vyradiť alkohol a snažiť sa zostavovať stravu z kvalitných, nutrične hodnotných potravín. Dôležitá je aj dostatočná hydratácia a primeraný oddych či zvládanie stresu.

Nealkoholické stukovatenie pečene nemusí človeka trápiť, ak sa včas zameria na úpravu životného štýlu. Prevencia, včasná diagnostika a následná liečba znižujú riziko, že dôjde k nezvratným zmenám v pečeňových tkanivách, ktoré by mohli vážne ohroziť zdravie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané