Môj sused, ktorý je automechanik, mi prezradil tri jednoduché, no účinné tipy. Výsledok? Zahmlené čelné sklo už pre mňa nie je problém!

Zdieľať
Zahmlené čelné sklo
Zahmlené čelné sklo Foto: www.shutterstock.com

Ste unavení z toho, že pri jazde v chladnom či daždivom počasí neustále čakáte, kým sa vaše čelné sklo konečne odhmlí? Alebo vám už lezie na nervy, že sklo zostáva mokré a vznikajú na ňom šmuhy, ktoré obmedzujú výhľad? Ja som bol na tom podobne, až kým mi môj sused, povolaním automechanik, neporadil tri skutočne zaujímavé domáce triky. A čo je na nich najlepšie? Sú lacné, rýchle a fungujú takmer okamžite.

Prečo sa sklo zahmlieva?

Zahmlené čelné sklo vzniká zvyčajne v dôsledku rozdielu teplôt a vysokej vlhkosti vo vnútri vozidla. Je to otravný jav, ktorý znižuje viditeľnosť a môže byť aj nebezpečný. Často sa ho pokúšame riešiť dlhým kúrením alebo zapnutím klimatizácie, no nie vždy to ide dostatočne rýchlo. Existujú však účinnejšie a jednoduchšie spôsoby, ako sa problému zbaviť.

1. Zázračná moc obyčajného zemiaka

Znie to zvláštne, no zemiak neslúži len na prípravu chutných jedál. V takejto situácii dokáže pomôcť s odhmlievaním skiel. Stačí ho prekrojiť na polovicu a vnútornou stranou pretrieť celé čelné sklo (môžete ošetriť aj bočné okná). Nemusíte sa báť ani prípadných škvŕn či šmúh. Ak by sa nejaké vytvorili, jemne ich doleštite utierkou z mikrovlákna. Táto jednoduchá metóda vytvorí na povrchu skla vrstvu, ktorá zabraňuje roseniu a tým bráni tvorbe neželaného zahmlenia. Keď som to prvýkrát vyskúšal, bol som naozaj prekvapený, ako efektívne to funguje.

2. Pena na holenie – účinnejšia, než by ste čakali

Druhá rada od môjho suseda bola úplne nečakaná, ale mala ohromný účinok. Jednoducho zoberte penu na holenie, ktorú (väčšina z nás) má v kúpeľni. Na mäkkú handričku naneste menšie množstvo tejto peny, jemne ju rozotrite po skle a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne sklo opäť vyutierajte čistou utierkou z mikrovlákna tak, aby na ňom nezostali žiadne šmuhy. Pena na holenie vytvára na povrchu skla ochrannú vrstvu podobne ako zemiak, čím bráni kondenzácii vlhkosti. Navyše, automechanici ju odporúčajú nielen na čelné sklá, ale aj na zrkadlá, aby sa nezahmlievali pri nižších teplotách či pri vysokej vlhkosti.

3. Tekuté mydlo: jednoduchá alternatíva vždy poruke

Ak nemáte poruke penu na holenie alebo práve nemáte po ruke zemiak, výborným riešením je tekuté mydlo. Vezmite pohár alebo menšiu nádobu s vodou, do ktorej pridáte menšie množstvo tekutého mydla. Vytvorte jemný mydlový roztok a doň namočte mäkkú handričku. Následne ňou dôkladne utrite vnútornú stranu čelného skla (môžete zasiahnuť aj bočné okná, ak sa zahmlievajú). Po tejto procedúre sklo znovu pretrite utierkou z mikrovlákna, aby zostalo bez viditeľných stôp po mydle či kvapkách. Táto metóda opäť zníži pravdepodobnosť tvorby hmly či rosy na skle.

Prečo tieto triky fungujú?

Zemiak, pena na holenie aj tekuté mydlo majú spoločné to, že dokážu na skle vytvoriť akúsi bariéru, ktorá bráni vlhkosti, aby sa zachytila na povrchu. Inak povedané, akonáhle sa vo vzduchu vyskytne teplotný rozdiel a vodná para, sklo bude mať menšiu tendenciu rýchlo vlhnúť. Výsledkom je väčšia bezpečnosť a komfort pri šoférovaní. Už žiadne dlhé čakanie so zapnutým kúrením na maximum a utieranie skla rukávom.

Rýchla údržba a žiadne výdavky navyše

Dôležitou výhodou týchto domácich fígľov je, že nebudete musieť míňať peniaze na špeciálne prostriedky. Často sú pomerne drahé a nie vždy fungujú tak, ako tvrdia výrobcovia. Zemiaky aj tekuté mydlo nájdeme takmer v každej domácnosti a pena na holenie sa takisto bežne vyskytuje v kúpeľni. Nemusíte sa teda trápiť nejakými neočakávanými výdavkami.

Vyskúšajte a presvedčte sa sami

Ak sa vám pri čítaní týchto trikov zdá, že sú až príliš jednoduché, aby mohli naozaj fungovať, určite ich vyskúšajte aspoň raz. Uvidíte, že výsledok vás milo prekvapí. Môj sused-odborník mal pravdu – tieto praktiky sa osvedčili nielen mne, ale aj viacerým priateľom a rodinným príslušníkom, ktorým som ich ďalej prezradil. A akonáhle sa dá počasie zase dokopy (alebo sa znovu zhorší), kedykoľvek môžete tieto triky zopakovať, pretože fungujú opakovane.

Zabudnite teda na drahé spreje a rôzne chemické prípravky, ktoré môžu byť neraz zbytočné a navyše vám len zaberú miesto v aute. Niekedy stačia aj tie najjednoduchšie domáce prostriedky na to, aby ste si ušetrili čas, nervy a peniaze. Zahmlené čelné sklo sa tak stane minulosťou a vy si užijete čistejšiu a bezpečnejšiu jazdu.

Pamätajte, že vo svete motorizmu často pomôže zdravý sedliacky rozum kombinovaný s drobnými trikmi, na ktoré prisahajú mnohí skúsení automechanici. Ak si osvojujete rady od dlhoročných odborníkov, zvyčajne sa uistíte, že majú svoje opodstatnenie. Dajte teda zbohom nekonečnému roseniu a vyskúšajte zemiak, penu na holenie alebo tekuté mydlo. Skutočne to zaberá!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané