Menopauza prichádza najčastejšie medzi 48. a 51. rokom života, no jej prvé príznaky môžete pocítiť aj oveľa skôr. Napriek tomu, že žena ešte menštruuje, môžu sa objaviť typické prejavy tzv. klimakterického syndrómu. Patrí k nim nadmerné potenie, návaly horúčavy, nespavosť, úzkosti či výkyvy nálad. Niektoré ženy tieto ťažkosti vnímajú len pár mesiacov, iné ich však sprevádzajú aj niekoľko rokov. Aké príznaky sú najčastejšie a ako ich zvládnuť bez hormonálnej liečby?
Zmeny menštruačného cyklu a bolesti
Jedným z prvých a najčastejších príznakov menopauzy sú zmeny pravidelnosti a charakteru menštruácie. Cyklus sa môže skrátiť alebo predĺžiť, krvácanie sa niekedy objaví nečakane skôr, inokedy až po dlhšom čase, napríklad po dvoch mesiacoch. Menštruácia môže byť výrazne silnejšia, bolestivejšia, alebo naopak veľmi slabá a krátka.
Podľa známej aromaterapeutky Adély Zrubeckej z Nobilis Tilia je na zmiernenie týchto problémov výborná harmonizačná zmes z esenciálnych olejov. Odporúča pripraviť si ju nasledovne:
70 ml mandľového oleja
30 ml pupalkového oleja
20 kvapiek cyprusu
10 kvapiek šalvie muškátovej
10 kvapiek bergamotu
15 kvapiek levandule
Touto olejovou zmesou si jemne masírujte podbruško a krížovú oblasť dvakrát denne. Pri silnejších bolestiach môžete pridať viac levandule, harmančeka a majoránu. Ak máte problém so slabým krvácaním, práve táto zmes môže pomôcť normalizovať cyklus. Ak už menštruujete menej často, pridajte do zmesi ružu alebo vetyver, ktoré majú hlboko harmonizačný účinok.
Návaly horúčavy a nadmerné potenie
Veľa žien označuje práve návaly horúčavy a nadmerné potenie za najviac nepríjemné príznaky klimaktéria. Tieto návaly zvyčajne prichádzajú nečakane a trvajú od niekoľkých sekúnd do pár minút. Intenzita môže byť mierna, ale aj veľmi silná.
Adéla Zrubecká odporúča na vnútorné užívanie pupalkový olej, aspoň tri kvapky denne. „Ako prvá pomoc do kabelky vám pomôže kvetinová voda z ruže alebo neroli, ktorá pokožku osvieži a ochladí pri akútnych návaloch,“ hovorí odborníčka.
Veľmi prospešné sú aj bylinkové čaje na vyrovnanie hormonálnej rovnováhy, najmä zo šalvie lekárskej, drmku obyčajného, ženšenu a ploštičníka.
Úzkosť, depresie a emočné vyčerpanie
Ďalšou skupinou problémov v menopauze sú emočné zmeny, ktoré zahŕňajú zvýšenú úzkosť, emocionálnu nestabilitu, vyčerpanosť, či dokonca depresívne stavy. Podľa Adély Zrubeckej môžu v týchto prípadoch pomôcť najmä bylinky a éterické oleje.
Na zmiernenie úzkostí a náladových výkyvov je výborná ľubovník bodkovaný, no pozor – nesmiete ju užívať súčasne s antidepresívami. Rýchly a efektívny účinok majú podľa odborníčky éterické oleje. Pri depresívnych stavoch sa osvedčil sladký pomaranč, bergamot alebo harmanček. Pri pocite emočného vyčerpania zas pomáhajú jazmín, ruža a medovka.
„Ak ste často v napätí, pod stresom alebo pociťujete frustráciu, jednoznačne siahnite po citrusových olejoch, ako sú bergamot, grep, neroli či horký pomaranč,“ odporúča aromaterapeutka.
Nespavosť a nekvalitný spánok
Blížiaca sa menopauza sa často prejaví aj problémami so spánkom. Ženy majú ťažkosti zaspať alebo sa počas noci opakovane prebúdzajú.
Na zlepšenie kvality spánku odporúča Adéla Zrubecká obmedziť večer aktivity, ktoré mozog príliš stimulujú. Vhodné je teplé mlieko s medom alebo čaj zo sedatívnych bylín, ako sú medovka, harmanček či lipový kvet.
Skvelou relaxáciou pred spaním je aj večerný kúpeľ s prídavkom medovky, ruže alebo levandule. Stačí 5–8 kvapiek esenciálneho oleja zmiešať s hydrofilným či kúpeľovým olejom alebo medom a pridať do teplej vody vo vani. Upokojujúce účinky majú aj ylang-ylang, mandarínka, benzoe či santal.
Problémy s močovými cestami a inkontinencia
Mnohé ženy v menopauze trápi zvýšená potreba močenia, inkontinencia, bolestivé pocity pri močení či častejšie infekcie močových ciest. Dôvodom je pokles hladiny estrogénu, ktorý ovplyvňuje zdravie močových ciest.
V prípade pálenia alebo rezania pri močení by ste mali vyhľadať gynekológa. Pri miernejších problémoch si však môžete pomôcť aj sama doma, a to éterickými olejmi ako sú vetyver, geránium alebo ruža, ktoré pridávajte do aromalampy alebo kúpeľa.
Účinný je aj špeciálny telový olej, ktorý aplikujte na krk, dekolt či ramená podľa potreby. Pripravíte ho nasledovne:
20 ml rastlinného oleja (pupalkový, šípkový alebo mandľový)
5 kvapiek palmarosy
5 kvapiek geránia
2 kvapky ružového oleja
1 kvapka vetyveru
Pravidelná starostlivosť vám pomôže zvládnuť nepríjemné prejavy menopauzy prirodzene, bez nutnosti hormonálnych liekov a s minimom vedľajších účinkov.