Máte doma tento poklad z obdobia socializmu? Slováci a Česi toho majú veľa, ale vôbec si to neuvedomujú a pritom môžu získať desiatky, stovky dokonca až tisíce eur

Zdieľať
Tuzexové bony
Tuzexové bony Foto: commons.wikimedia.org

Kto by si pomyslel, že obyčajné predmety z éry socializmu, ktoré sa roky váľajú v pivniciach a na pôjdach, môžu mať dnes takú nečakanú hodnotu? Či už ide o Slovákov alebo Čechov, mnohí z nás si ani neuvedomujú, že vlastnia malý „poklad“, ktorý môže mať cenu desiatok, stoviek alebo dokonca tisícov eur. Možno ste presvedčení, že podobné šťastie sa vás týka iba vo filme či v dobrodružných príbehoch. Avšak realita je často ešte zaujímavejšia a aj u nás máme množstvo prípadov, keď niekto pri obyčajnom upratovaní objavil predmety, ktoré na trhu so zberateľskými kúskami doslova vyleteli do závratných výšok.

Fenomén zberateľstva a prekvapivá hodnota starých vecí

Kľúčovým faktorom, prečo sa pôvodne bežné predmety zrazu stávajú žiadaným artiklom, je silný fenomén zberateľstva. V súčasnosti je dopyt po čomkoľvek, čo sa už dávno prestalo aktívne používať alebo z čoho sa zachovalo len obmedzené množstvo. Ľudia, ktorí si staré veci starostlivo odkladali, často ani netušia, že sa tak môžu stať držiteľmi malého majetku. Naopak, tí, ktorí sa prikláňajú k minimalistickému štýlu a pravidelne všetko vyhadzujú, môžu neskôr iba ľutovať, že prišli o niečo, čo by dnes mohlo mať veľmi slušnú hodnotu.

Nepodliehajme však dojmu, že len špeciálne alebo výnimočne vzácne predmety sú v zberateľských kruhoch žiadané. Dnes sa kupujú aj staré telefónne karty, zberateľské časopisy, limitované edície kníh, porcelánové sošky, zaujímavé mince či bankovky z rôznych období. Stačí, aby sa nejaká vec prestala vyrábať, aby ju ľudia vyraďovali a postupne z domácností mizla – a o niekoľko rokov sa môže stať vyhľadávaným tovarom na internetových aukciách.

Príbeh pána Jozefa: z krabice plnej bonov k peknému zárobku

Presne takúto skúsenosť má aj pán Jozef, ktorý pri prehliadke povaly natrafil na krabicu so socialistickými poukážkami, známymi tiež ako bony. Najprv rozmýšľal, že ich rovno vyhodí, pretože sa domnieval, že ide len o bezcenné pozostatky dávnych čias. No skôr než sa pustil do likvidácie, rozhodol sa zistiť, či náhodou nemôžu mať nejakú hodnotu. Pri prezeraní rôznych aukčných portálov, napríklad Aukra, zostal poriadne prekvapený – dopyt po bonoch je stále značný. Rozhodol sa teda ponúknuť túto zabudnutú krabicu z povaly na dražbu a zrazu sa mu začali hlásiť nadšení záujemcovia. Vďaka tomu zarobil sumu, o akej sa mu ani nesnívalo.

Pre tých, ktorí s fenoménom bonov nemajú priamu skúsenosť, môže byť zaujímavé vedieť, že tieto tuzexové poukážky sa v čase socializmu používali na nákup západného tovaru v špeciálnych predajniach, tzv. tuzexoch. Keďže ich zásoba bola obmedzená a bežný človek sa k nim vedel dostať len vďaka príbuzným zo zahraničia alebo výmene „pod pultom“, mnoho ľudí tento systém otvorene kritizovalo. Napriek tomu boli tuzexy obľúbené, pretože ponúkali vzácne zahraničné produkty od oblečenia až po potraviny.

Hodnota, ktorá sa skrýva v nostalgii

Aj keď sa v súčasnosti bony už nepoužívajú a sú viac-menej len spomienkou na minulosť, zberateľský trh si ich cení omnoho viac než kedysi. Napríklad poukážka, ktorá mala nominálnu hodnotu 50 halierov, sa raz vydražila za neuveriteľných 1300 €. Úspech takejto dražby spočíva väčšinou v perfektnom stave danej poukážky a v jej zriedkavosti. Nie je však pravidlom, že práve váš kus dosiahne takéto sumy. Napriek tomu si zberatelia radi priplatia aj za menej unikátne kúsky, pokiaľ ich niekto ponúka vo väčšom množstve alebo v dobrom stave.

Ak teda patríte k ľuďom, ktorí majú doma staré socialistické bony, určite ich nevyhadzujte. Zoznámte sa s ich históriou a stavom a zvážte, či chcete využiť súčasný dopyt hneď, alebo radšej počkať, kým ich cena (podľa odborníkov) ešte porastie. Môžete tak objaviť príjemný finančný bonus a zároveň prispieť k uchovávaniu historických artefaktov.

Rastúci trh na bazoši a aukciách

V dnešnej dobe sa veľká časť obchodovania presúva na internetové trhoviská, kde ľudia jednoducho vložia inzerát a čakajú na kupujúcich. Bony nie sú žiadnou výnimkou – na portáloch ako bazoš, aukro či iných aukčných platformách sa s nimi obchoduje bežne. Niekedy dokonca prebiehajú priam súťažné boje medzi zberateľmi, ktorí túžia doplniť svoju zbierku o raritné série alebo málo zachované nominálne hodnoty. Takéto aukcie vedia ľahko vystreliť cenu do výšin, čo je dôkazom, že socialistická nostalgia má stále svoju pevnú základňu nadšencov.

Minimálna námaha, potenciálne vysoký zisk

Kombinácia zberateľského ošiaľu a obmedzenej ponuky vytvára ideálne podmienky pre ľudí, ktorí staré bony či iné socialistické predmety nájdu na pôjde či v prachu skrine. Nepotrebujete odborné znalosti, aby ste dokázali zistiť, či je o danú vec záujem. Stačí si pozrieť už existujúce inzeráty, porovnať ceny a možno budete sami prekvapení, ako veľmi si zberatelia cenia veci, ktoré boli kedysi bežné.

Je dôležité, aby ste si svoje poklady dostatočne nafotili a overili, aký je ich reálny stav. Pri aukciách záleží na každom detaile – či už ide o známku opotrebovania, prípadné trhliny, či zachovanie pôvodných farieb alebo ochranných obalov. Čím lepší stav, tým vyššia cena, najmä ak sú bony, pohľadnice či iné artefakty dlhé roky uschované v suchu a neboli vystavené slnečnému žiareniu alebo vlhkosti.

Rozhodnutie: predať hneď alebo čakať?

Otázka, či je najlepší čas na predaj práve teraz, zamestnáva nejedného majiteľa podobných spomienkových predmetov. Odborníci často zdôrazňujú, že hodnota niektorých zbierok a starších platidiel sa ešte môže zvyšovať, ak bude dopyt pokračovať. Predávajúci preto stoja pred dilemou: využiť súčasnú vlnu záujmu a predať okamžite, alebo si bony a ďalšie socialistické poklady radšej nechať a dúfať, že cena o niekoľko rokov ešte narastie?

Aj tu platí, že každý zberateľský trh môže byť do istej miery nevyspytateľný. To, čo je dnes extrémne žiadané, sa môže po určitej dobe stať bežnejším, ak ľudia vyhrabú väčšie množstvo daných predmetov. Na druhej strane sa môžu objaviť noví zberatelia, ktorí budú ponúkať ešte vyššie sumy, aby mohli doplniť chýbajúci článok do svojej zbierky. Preto sa oplatí udržiavať si prehľad a s rozumom pristupovať k prípadnému predaju.

Zhrnutie

Je fascinujúce pozorovať, ako sa výrobky či poukážky, ktoré kedysi predstavovali každodennú realitu, stávajú s odstupom času cennou komoditou. Socialistické bony sú len jedným z mnohých príkladov – na trhu so zberateľskými predmetmi nachádzame nespočetné množstvo ďalších zaujímavých a často bizarných kúskov z minulosti. Ak ste aj vy pri pretrieďovaní starých vecí zablúdili do svojich spomienok a našli niečo, čo ste predtým považovali len za starý papier alebo bezcenný šunt, určite sa oplatí najskôr preskúmať možnosti jeho predaja. Možno budete prekvapení, akú novú hodnotu získa niečo, čo dlhé desaťročia iba potichu čakalo v škatuli na povale.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané