Rozmarín pozná každý, ale zatiaľ čo v stredomorskej kuchyni je považovaný za kráľa bylín, mnohí Slováci sa mu radšej vyhýbajú. Možno je na vine jeho intenzívna živicová vôňa a tuhšie zelené lístky, no za jeho svojráznou chuťou sa ukrývajú mnohé zdravotné benefity. Rozmarín dokáže zlepšovať pamäť, zmierňovať úzkosť a dokonca chrániť pred nástupom Alzheimerovej choroby.
Táto aromatická rastlina, charakteristická pevnými stonkami obsypanými drobnými, tmavozelenými lístkami, bola cenená už v staroveku, keď ju používali na podporu koncentrácie a mysle. Dnes tieto historické poznatky potvrdzuje množstvo moderných vedeckých štúdií. Ak teda občas zabúdate, kam ste si položili kľúče či peňaženku, možno práve rozmarín by vám mohol ponúknuť účinné a prírodné riešenie.
Pozrite si aj krátke video o účinkoch rozmarínu
https://www.youtube.com/watch?v=x34wyRssoUA&t=
Záchrana pre zabúdajúcich
Stáva sa vám pravidelne, že zabúdate mená priateľov alebo ste opäť nechali doma mobil či peňaženku? V dnešnej dobe, keď za nás stále častejšie „premýšľajú“ inteligentné zariadenia, naša vlastná pamäť ochabuje oveľa rýchlejšie. Zdanlivo nevinná prevencia v podobe bylinky preto vôbec nie je na škodu. Rozmarín totiž dokáže výrazne podporiť kognitívne funkcie už v priebehu niekoľkých minút.
Jednou z možností je použitie rozmarínového esenciálneho oleja v aromaterapii, kde stačí bylinku inhalovať. Výskumy potvrdzujú, že zlepšenie koncentrácie a pamäti prichádza už približne po dvadsiatich minútach od inhalácie. Rovnaký efekt však má aj konzumácia rozmarínu v jedle alebo v podobe čaju. Rozmarín totiž obsahuje účinnú látku – kyselinu karnosovú, ktorá podľa vedcov chráni mozgové bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a tým účinne pôsobí proti vzniku Alzheimerovej choroby. Dokonca sa zdá, že rozmarín môže pomáhať spomaliť progres ochorenia aj v prípadoch, keď sa už príznaky objavili.
Nie je to teda len obyčajné kuchynské korenie, ale silný prírodný liek s historickými koreňmi a podporou súčasnej vedy.
Menej stresu, lepší spánok a pokojnejšia myseľ
Vplyv rozmarínu na psychiku je ďalšou významnou oblasťou skúmania. Predbežné vedecké štúdie naznačujú, že extrakt z rozmarínu má prekvapivo dobré účinky na zníženie pocitov úzkosti a stresu. V jednom výskume vykonanom na univerzitných študentoch vedci zistili, že pravidelné užívanie rozmarínu zlepšilo kvalitu spánku účastníkov a zároveň výrazne zmiernilo prejavy úzkosti a nervozity.
Podľa odborníkov by mohol byť rozmarín prospešný aj pre reguláciu dopamínu v mozgu, čím podporuje dobrú náladu, duševnú energiu a schopnosť lepšie sa sústrediť. A hoci tieto účinky ešte potrebujú ďalšie vedecké overenie, nič vám nebráni v tom, aby ste si z času na čas dopriali voňavé jedlá s rozmarínom, ako sú napríklad losos alebo jahňacie mäso – dobrá nálada je vtedy takmer zaručená.
Zdravší mozog, telo aj pokožka
Rozmarínové benefity však nekončia len pri zlepšenej pamäti a duševnej pohode. Už tradične sa táto bylina používala aj na zlepšenie trávenia, zmiernenie zápalov a dokonca aj na liečbu kožných problémov. Kyselina karnosová v rozmaríne má silný antioxidačný účinok, ktorý chráni pokožku pred poškodením slnečným žiarením a zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky.
Rozmarínový olej je dokonca známy aj svojimi priaznivými účinkami na zdravie vlasov. Pri vonkajšom použití na vlasovú pokožku môže podporiť rast vlasov vďaka tomu, že stimuluje nervové bunky a ich rastový faktor. Rozmarínová voda alebo rozmarínové tinktúry zas často pomáhajú zmierňovať ekzémy a akné, čím sa táto rastlina stáva cennou nielen v kuchyni, ale aj v kozmetickej starostlivosti.
Objavte rozmarín nanovo
Hoci na Slovensku rozmarín stále nie je populárny tak, ako by si zaslúžil, určite stojí za to zaradiť ho do jedálnička pravidelne. Môžete ho pridať do marinád, grilovaných pokrmov, ale aj do chutného čaju. Vyskúšajte napríklad osviežujúci rozmarínový nálev, ktorý okrem príjemnej chute a vône prospeje aj vášmu zdraviu a pamäti.
Dajte tejto zabudnutej bylinke šancu – možno budete prekvapení, ako veľmi sa vám odvďačí nielen vaša pamäť, ale aj celé telo.