Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ľudia, ktorí prežili vlastnú smrť prehovorili. Ako prebiehajú posledné minúty nášho života?

reklama:
smrť
smrťwww.gettyimages.com

Niektorí ľudia prežili klinickú smrť a často opisujú, že sa im pred očami premietol celý život. Výnimkou nie sú ani pocity úplného pokoja a mieru. To či sa jedná o pravdu sa pokúsili zistiť lekári z izraelskej nemocnice.

Lekári skúmali myšlienky a pocity ľudí, ktorí mali nejakým spôsobom blízko k smrti. Výsledky ich bádania zverejnili americké vedecké magazíny. Ľudia, ktorí prežili vlastnú smrť, sa zapojili do unikátnej lekárskej štúdie. Tím odborníkov sa v nej pokúsil zistiť, ako prebiehajú posledné minúty nášho života. A bol veľmi prekvapený. Tí, ktorí mali k smrti veľmi blízko alebo si klinickou smrťou prešli, totiž často pred očami skutočne videli svoj život. Oslovení ľudia totiž priznali, že videli niekoľko udalostí z vlastného života, ktoré ale neboli chronologicky zoradené.

Tím lekárov z jeruzalemskej nemocnice Haddassah analyzoval príbehy ľudí, ktorí sa ocitli blízko smrti, a zistil, že návrat k spomienkam zo života môže byť spôsobený tou časťou mozgu, ktorá ukladá spomienky.

Ako je ale možné, že práve táto časť mozgu je pri umieraní aktívna natoľko, že nám premieta v mysli obrazy nášho života? Aj na to lekári našli odpoveď, domnievajú sa totiž, že práve táto mozgová časť patrí medzi posledné časti postihnuté nedostatkom kyslíka a stratou krvi. Preto je schopná pracovať aj vo chvíli, keď človek stráca vedomie a pomaly umiera.

Podľa lekárov sa často jedná o spomienky, ktoré sú citovo naplnené. Jeden z účastníkov priznal, že u nich neexistoval lineárny priebeh, a nedokázal preto odpovedať na otázku ako dlho ich prežíval a prečo práve tieto konkrétne spomienky videl.

„Bolo to, ako by som tam bol celé stáročia. Nebol som v dobe ani v žiadnom priestore. Bol to okamih a zároveň tisícka rokov. Obe, ale zároveň ani jedno,” cituje štúdia jedného z účastníkov.

Malé percento ľudí malo aj zážitky opačné, teda desivé a nepríjemné. Hovorí sa predovšetkým o stonaní, chlade, ľahostajnosti a obklopením podivnými ľudskými a zvieracími tvormi.

Podľa lekárov ale nie je možnosť uvidieť vlastný život „výsadou“ iba umierajúcich ľudí. Tvrdia, že znovuprežitie životných udalostí môže stretnúť aj zdravých jedincov. Znázornenie životných udalostí a spomienok môže byť totiž vyvolané aj pod vplyvom extrémnych podmienok, ako je napríklad psychologický alebo fyziologický stres.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 29. novembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.