Kúrenár prezradil jednoduchý fígeľ, ako ušetriť za kúrenie. Zvládne to každý

Zdieľať
radiator
Kúrenár prezradil jednoduchý fígeľ, ako ušetriť za kúrenie. Zvládne to každýFoto: www.freepik.com

Odporúčania a rád nie je nikdy dosť a v prípade energií je taká rada nad zlato. Každý sa na vykurovanie postavil po svojom a čo domácnosť to iný majster. Nájdite si spôsob, ktorý bude vyhovovať vám aj vašej peňaženke. Ako ušetriť na kúrení podľa odborníka?

Ako ušetriť na kúrení?

Fígle a triky, ako ušetriť nielen na kúrení či nákupe potravín a oblečenia sa šíria nielen celým internetom, ale rozhodne po celej Európe. Téma je to možno repetitívna, avšak vždy sa hodí pozrieť na to, čo odborníci a profíci v remesle odporúčajú. Napríklad sa nájde nejaký nový tip aj pre vás.

Myslíte, že ste už pre obmedzenie plytvania energiami urobili úplne všetko? Pozrite sa, ako sa s cenami za kúrenie pobil Vidlák. Na svojom YouTube kanáli ponúka nielen tento príspevok s názvom „Ako ušetriť za kúrenie“, ale aj rôzne ďalšie návody. O domácnosť sa podľa nich môžete postarať svojpomocne.

Radiátory musia byť odvzdušnené!

Základom je čistý radiátor a taktiež odvzdušnený. To je alfa a omega vykurovania. Kotol môže pracovať o sto šesť, ale ak je vykurovacie teleso napoly studené, potom je vo vnútri vzduch.

„Vypustením vzduchu zachyteného v radiátoroch sa zníži nahromadený tlak v systéme, takže sa potom teplo rýchlejšie dostane von a zahreje miestnosť,“ vysvetlil britský kúrenár Nic Shacklock.

Odvzdušnenie by malo ideálne prebehnúť už pred začiatkom sezóny, ale môžete ich vykonať kedykoľvek. V prípade, že sa k tomuto úkonu rozhodnete teraz, uistite sa, že sa neoparíte, postupujte pomaly a deti odožeňte kúsok ďalej. Ideálne je odvzdušňovať studené kúrenie, pretože vás nemôžu prekvapiť prskavce vody a pary. Ak má vaša domácnosť dve poschodia, postupujte zdola nahor. Bublinky vzduchu sa nielen dostanú von povoleným ventilom, ale tiež môžu putovať potrubím a kam inam než nahor.

radiator
Kúrenár prezradil jednoduchý fígeľ, ako ušetriť za kúrenie. Zvládne to každýFoto: www.freepik.com

Nezahrievajte len stenu, sedačku a nábytok

Uistite sa, že nevykurujete len blízke okolie radiátora, ale celú miestnosť. Nechajte vzduch cirkulovať a postarajte sa, aby sa odrážal smerom do miestnosti. Preto umiestnite za teleso kúrenia fóliu. Tieto fólie môžete kúpiť v hobbymarketoch pod názvom odrazová fólia za radiátor. Nepredáva sa v rolke, ale častejšie v už typizovanej veľkosti 100 x 70 cm.

Keď už budete fóliu kupovať, premyslite tiež, či sa vám nebudú hodiť tesniace izolácie do rámu dverí alebo okien. Existujú v rôznom prevedení a pri starších typoch dverí, ktoré tesnia horšie, vám pomôžu vyriešiť situáciu jednoduchým nalepením do ich rámu.

S cirkuláciou vzduchu súvisí aj rozmiestnenie nábytku. Radiátor síce nie je krásny bytový doplnok, ale rozhodne by nemal byť zakrytý, a to ideálne ani závesmi a žalúziami. Čokoľvek, čo bráni teplu dostať sa do zvyšku izby a domácnosti, predstavuje problém. Pokiaľ nie je možné nábytok situovať inak, urobte medzi vykurovacím telesom a nábytkom aspoň maximálny odstup.

Rovnako ako upozorňuje Vidlák aj odborníci odporúčajú premyslieť vykurovanie domu a v miestnostiach, kde sa nepohybujete a nie je nutné udržiavanie izbovej teploty, stačí stiahnuť kohút na radiátore.

Zdroj: ireceptar.cz, express.co.uk, komparito.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané