Ktoré miesta stačí doma upratovať iba raz ročne? Tu je ich zoznam

Zdieľať
upratovanie
Ktoré miesta stačí doma upratovať iba raz ročne? Tu je ich zoznamFoto: www.freepik.com

Nepatríte práve medzi tých, ktorí by si upratovanie domácnosti užívali? Máme pre vás dobrú správu. Niektorým miestam môžete venovať oveľa menej pozornosti, než ste si mysleli, to znamená, že ich môžete upratovať iba raz ročne. Ktoré sú to?

Čistá domácnosť by mala byť štandardom, nie ani tak kvôli estetickej rovine, ale kvôli zdraviu. Tam, kde sa darí špine, sa darí aj baktériám a vírusom, ktoré môžu mať veľmi nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Sú miesta, ktoré by ste mali udržiavať v najlepšej čistote so železnou pravidelnosťou niekoľkokrát do týždňa. Potom sú tu ale našťastie miesta, ktoré si nemusíte všimnúť, aký je rok dlhý.

Aspoň raz ročne

Je pravdou, že pravidelné upratovanie vám uľahčí prácu. To však neznamená, že musíte každý druhý deň upratovať celú domácnosť. Existujú miesta, ktoré takú častú pozornosť nepotrebujú a uspokoja sa s poriadnou očistou raz ročne. Na ktoré miesta sa oplatí zamerať aspoň raz za rok? Pozrite sa na video na YouTube kanáli A Charming Abode:

Závesy prekuknú

Tak trochu to zaváňa veľkým vianočným upratovaním. Zatiaľ čo záclony sa bijú trochu častejšie, závesom stačí, keď ich hodíte do práčky raz, maximálne dvakrát do roka. Vrátite im vitalitu, vôňu a celý interiér sa krásne oživí. Zdá sa vám taká frekvencia príliš nízka? Častým praním by ste tkaniny zničili a závesy by rozhodne nevyzerali tak dobre.

Pustite sa do kobercov

Koberce samozrejme vysávate oveľa častejšie. Je vám ale jasné, že ani ten najlepší bežný vysávač všetky nečistoty neodstráni. Použiť silnejší stroj, ktorý vyčistí koberce skutočne do hĺbky, sa odporúča aspoň raz ročne. Odstránite tak plesne, roztoče, vírusy aj baktérie. Pokiaľ budete mať v ruke tepovač alebo iný účinný stroj, vrhnite si na čalúnenie nábytku. Aj tam je raz za rok podrobné čistenie žiaduce.

vysávanie
Ktoré miesta stačí doma upratovať iba raz ročne? Tu je ich zoznamFoto: www.freepik.com

Nech je svetlo

Raz ročne si vezmite do parády aj žiarovky a tienidlá lámp, nános prachu nebude malý a uvidíte, že zrazu svetla pribudne. Pozornosť venujte aj predokenným žalúziám alebo vonkajším oknám. Nemusíte ich leštiť čo mesiac, raz ročne by ste si na ne ale čas urobiť mali.

Vyjdite von

Aj vonku je potrebné urobiť pár vecí, na ktoré počas roka nezostáva čas. Vyčistite odkvapy. Opadané lístie, mach a nálety môžu znižovať funkčnosť odkvapov, je preto dobré ich aspoň raz ročne riadne vyčistiť. Očista raz ročne prospeje aj záhradnému nábytku. Odstránite prach, peľ a nábytok bude zase ako nový.

Zdroj: ireceptar.cz., www.vladcemopu.cz, www.mall.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané