Ktorá časť tela odhaľuje, čo by ste mali okamžite vyradiť z jedálnička? Tajomstvo rýchleho chudnutia až 10 kíl za týždeň

Zdieľať
Vďaka tomuto schudnete aj 10kg za týždeň
Miesto na tele, kde priberáte kilogramy najrýchlejšie, ukazuje, čo by ste nemali jesť! Vďaka tomuto schudnete aj 10kg za týždeň Foto: www.youtube.com

Miesto na tele, kde sa nám kilá ukladajú najrýchlejšie, môže byť dôležitým ukazovateľom toho, aké potraviny by sme mali z jedálnička radšej vyradiť. Práve táto jednoduchá stratégia môže pomôcť výrazne zrýchliť proces chudnutia – niekedy až o niekoľko kilogramov za veľmi krátky čas. Nezabúdajme, že každá redukcia hmotnosti začína pri strave, no dôležitý je aj celkový životný štýl a psychická pohoda.

Prečo niekedy nezaberá diéta ani intenzívne cvičenie?

Obezita je v súčasnosti jedným z hlavných zdravotných problémov vo svete. Trápi čoraz viac ľudí a mnohí z nich dlhodobo bojujú s nadbytočnými kilami bez viditeľných výsledkov. Aj keď človek dodržiava prísne diétne režimy a venuje veľa času pohybu, efekt môže byť často minimálny. Dôvodom sú neraz genetické predispozície, rôzne zdravotné komplikácie alebo nevhodne zvolená stratégia pri chudnutí.

Našťastie, naše telo môže poslúžiť ako cenný radca – stačí pozorne sledovať, kde presne sa nám tuk najviac ukladá. Táto oblasť nám totiž odhalí, prečo k priberaniu dochádza a ako presne upraviť stravovanie či životný štýl, aby sme s prebytočnými kilami dokázali bojovať efektívne.

Čo prezrádza ukladanie tuku v oblasti brucha

Najčastejšou partiou, kde sa nadbytočné kalórie rýchlo premieňajú na tuk, je práve brucho. Pre mnohých je to nielen estetický problém, ale zároveň aj zdravotné riziko. Ak chcete lepšie pochopiť, prečo sa v tejto oblasti vytvárajú tukové zásoby, skvelým začiatkom je zistiť, aký „typ brucha“ máte. Na jeho základe odhalíte kľúčové faktory, ktoré môžu brániť úspešnému chudnutiu.

1. Nadmerný príjem cukru a tuku

Prvý typ brucha je na svete najbežnejší. Vzniká najmä z dôvodu zvýšenej konzumácie sladkostí, sladených nápojov, vyprážaných a tučných jedál či fastfoodu. Ak sa snažíte tento typ obezity poraziť, skúste obmedziť rafinovaný cukor a živočíšne tuky. Zároveň si doprajte každodenný pohyb aspoň 30 minút – nemusí ísť o nič extrémne, úplne postačia rýchle prechádzky alebo mierne kardio cvičenia. Táto kombinácia často prináša prvé viditeľné výsledky v priebehu niekoľkých týždňov.

2. Psychologické príčiny – stres, úzkosť a depresia

Druhý typ brucha sa tvorí vtedy, keď človek siaha po jedle v stave emočnej nepohody. Stres, úzkosť či depresia môžu vyvolávať nutkavú potrebu „zajesť“ negatívne pocity. Jedlo sa tak stáva formou úniku alebo náhrady chýbajúcich pozitívnych emócií. Tým však dochádza k prejedaniu a následnému priberaniu. Riešením je naučiť sa vedome pracovať so svojimi emóciami – vhodné sú relaxačné cvičenia, joga, meditácia, rozhovory s odborníkom či s dôveryhodnými priateľmi. Niekedy stačí aj zmena prostredia alebo pravidelné prechádzky v prírode, aby sme sa vyhli „emočnému jedeniu“ a našli zdravšiu cestu k vyrovnanej psychike.

3. Hormonálna nerovnováha a intolerancia na lepok

Tretí typ brucha je spojený s hormonálnymi výkyvmi, ktoré sa môžu objaviť počas puberty, menopauzy alebo v dôsledku rôznych porúch endokrinného systému. Ďalším dôvodom môže byť neznášanlivosť lepku, ktorá zaťažuje organizmus a narúša optimálne trávenie. V tomto prípade je vhodné podstúpiť vyšetrenie hladín hormónov, prípadne konzultovať s odborníkom neznášanlivosť alebo citlivosť na lepok. Aj tu veľmi pomáha dostatok pohybu, dostatočný príjem vody a vyhýbanie sa alkoholu či fajčeniu. Cieľom je predovšetkým získať späť rovnováhu v tele.

4. Pomalý metabolizmus a nadmerné pitie alkoholu

Štvrtý typ brucha sa prejavuje pocitom neustáleho nafúknutia. Je to výsledok spomaleného metabolizmu, ktorý nie je schopný včas a efektívne spracovať všetko, čo skonzumujete. Pokiaľ do toho zarátame ešte vysokú spotrebu alkoholu (pivo, víno, tvrdý alkohol), telo prijíma obrovské množstvo tzv. prázdnych kalórií, ktoré sa ukladajú vo forme tuku. Nevyhnutné je teda minimalizovať alkohol, ak sa ho neviete vzdať úplne, tak aspoň značne znížiť frekvenciu a množstvo. Kombinujte to s pravidelným cvičením a racionálne zostaveným jedálničkom, bohatým na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky.

5. Genetika a výraznejšia spodná časť brucha

Piaty typ brucha je ovplyvnený dedičnými dispozíciami, kedy sa tuk prirodzene ukladá skôr v spodnej časti brucha. Aj keď sa budete zdravo stravovať a pravidelne cvičiť, spodná partia môže zostať výraznejšia v porovnaní s vrchnou. Vhodná strava a tréning však môžu tento rozdiel zmierniť, spevniť brušné svaly a zlepšiť celkový vzhľad postavy. Skvelými cvikmi na spevnenie stredu tela sú plank, rôzne variácie brušákov či cviky zamerané na hlboké svalstvo.

6. Sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu

Posledný typ sa týka ľudí, ktorí väčšinu dňa presedia – či už pri práci za počítačom, v aute alebo pred televízorom. Tým pádom je denný výdaj energie veľmi nízky, čo vedie k ukladaniu tuku predovšetkým v brušnej oblasti. Dlhodobo sedavý životný štýl navyše zvyšuje riziko vzniku civilizačných ochorení. Riešením je viac pohybu – stačí prerušovať sedenie krátkymi prestávkami na prechádzku či jednoduché cvičenie, využiť schody namiesto výťahu a zahrnúť do svojho denného programu aspoň 30 minút akéhokoľvek aktívneho pohybu.

Ako z toho von?

  1. Identifikácia príčiny
    Zistite, prečo sa vám tuk ukladá práve v danej oblasti – môžu za to genetické predispozície, stres, hormóny či nevhodné potraviny. Keď viete, prečo sa to deje, dokážete cielene upraviť stravovacie návyky a zvoliť vhodný druh fyzickej aktivity.

  2. Úprava životosprávy
    Zdravá strava nie je len o odopieraní si jedla. Je to predovšetkým o kvalite – dostatok bielkovín, vlákniny, zdravých tukov (z orechov, rýb či avokáda) a primerané množstvo komplexných sacharidov. Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám, polotovarom a presladeným nápojom, ktoré bývajú plné prídavných látok.

  3. Pravidelný pohyb
    Najväčší prínos dosiahnete, ak sa vám podarí zaradiť do denného programu aspoň 30 minút pohybu. Ak nenávidíte bežecký pás či posilňovňu, zvoľte inú aktivitu – tanec, jazdu na bicykli, plávanie alebo turistiku. Hlavné je, aby vám to prinášalo radosť, len tak pri tom vydržíte dlhodobo.

  4. Práca so stresom a emóciami
    Pokiaľ ste typ, ktorý sa pri prvom náznaku úzkosti vrhne na čokoládu alebo ďalšie nezdravé potraviny, je dôležité naučiť sa zvládať stresové situácie iným spôsobom. Pomôže vám napríklad hlboké dýchanie, relaxačná hudba, meditácia či jóga. Ak je to potrebné, zvážte konzultáciu s odborníkom, ktorý vás môže nasmerovať na vhodné techniky zvládania stresu.

  5. Odborná pomoc
    V prípadoch silnej obezity alebo zdravotných komplikácií súvisiacich s nadváhou je nevyhnutné vyhľadať pomoc špecialistov. Vďaka spolupráci s výživovým poradcom, endokrinológom či psychológom dokážete odhaliť skryté príčiny priberania a stanoviť bezpečný a účinný plán, ako ich postupne odstrániť.

Záver

To, kde a ako sa vám tuk ukladá, nie je náhoda. Môže to byť dôsledok genetických predispozícií, stresu, hormonálnych zmien alebo nesprávnej životosprávy. Hoci vás môže lákať vidina schudnutia „10 kíl za týždeň“, vždy majte na pamäti, že zdravé a trvalé chudnutie si vyžaduje rozumný prístup. Prestaňte sa trápiť nefunkčnými diétami – začnite načúvať vlastnému telu, upravte jedálniček a zapojte do života pravidelný pohyb. Uvidíte, že s trochou vytrvalosti a disciplíny sa kilá začnú postupne topiť a vy sa budete cítiť výrazne lepšie po fyzickej aj psychickej stránke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané