Kedysi hviezda babičkinej kuchyne, dnes takmer zabudnutá. Lacné, jednoduché a ideálne pri chudnutí

Zdieľať
zemiaky s pohánkou
zemiaky s pohánkou Foto: www.shutterstock.com

Naše staré mamy boli v kuchyni vždy veľmi vynaliezavé a dokázali z toho mála, čo mali k dispozícii, vytvoriť nesmierne chutné jedlá. Vôbec pritom nešlo iba o omáčky a dezerty, ale aj o zdravé dobroty, na ktoré sme dnes akosi zabudli. Jedným z takýchto skvostov je práve „kontrabáš“.

Ak sa radi dobre najete a zároveň sa nechcete trápiť prísnymi diétami či všemožnými pôstmi, máme pre vás tip na jedlo, ktoré rozhodne stojí za to zaradiť do každodenného jedálnička. Hoci nejde o žiadnu „novinku“ – skôr o vzácny poklad z čias, keď ešte babičky starostlivo dbali, aby na tanieri nikdy nič nechýbalo – kontrabáš si vďaka svojim jednoduchým surovinám a lahodnej chuti vie opäť nájsť cestu do našich kuchýň.

Kde má korene kontrabáš a prečo je taký výnimočný?

Kontrabáš sa tradične pripravoval na východe Moravy, obzvlášť na Valašsku či v Beskydách. Sú to kraje známe nádhernou prírodou, no aj drsnejšími poveternostnými podmienkami, vďaka ktorým sa tu mimoriadne darilo pohanke – jednej z kľúčových surovín tohto receptu. Druhú hlavnú zložku tvoria zemiaky. Obe suroviny sú lacné a mimoriadne výživné, takže spoločne vytvárajú nielen lahodné jedlo, ale aj hodnotnú „palivo-stanicu“ pre každého, kto potrebuje do tela dostať energiu a zároveň nestratiť zdravý životný štýl.

Indícia k chutnej večeri alebo ľahkému obedu

Z pohľadu výživy je táto kombinácia takmer dokonalá. Pohanka aj zemiaky sú bohaté na vlákninu, zároveň v nich nájdeme vitamíny, minerály a ďalšie dôležité živiny. To je dobrá správa najmä pre tých, ktorí sa snažia redukovať svoju hmotnosť či nabrať svaly bez toho, aby museli siahať po presne nalinkovaných diétach či drastických obmedzeniach. Kontrabáš totiž nielen zasýti, ale dodá aj cenné látky, ktoré sú pri chudnutí alebo pri rôznych športových výkonoch nevyhnutné.

Pohanka: Fagopyrum esculentum na pevnú myseľ aj silné telo

Možno tento latinský názov znie exoticky, ale v skutočnosti hovoríme o „obyčajnej“ pohanke, ktorá sa od nepamäti považovala za jedlo chudobných. V súčasnosti je však takmer povinnou súčasťou moderných a zdravých kuchýň. Pohánkové zrná (nažky) sa dajú pripraviť na nespočetné množstvo spôsobov – môžete ich zapekať, pridávať do kaší alebo dokonca nechať naklíčiť.

Štúdie poukazujú na to, že pohanka obsahuje vlákninu, draslík, zinok, rutín, vitamíny skupiny B a E, železo a veľa ďalších prospešných látok. Vďaka tomu pomáha spevňovať cievy, posilňovať srdce a zároveň má výborný vplyv aj na psychiku. Spomínaný rutín sa spája so znížením rizika rozvoja niektorých neurodegeneratívnych ochorení, ako je napríklad roztrúsená skleróza či Parkinsonova choroba. Navyše, vláknina je pri chudnutí neoceniteľný spojenec, takže pohanka sa medzi zdravými potravinami právom radí medzi „hviezdy“.

Tip: Rozlišujeme tmavú a svetlú pohanku. Obe sú síce zdravé, avšak za najkvalitnejšiu sa pokladá tá, ktorá bola lúpaná za studena. Tak si zachová maximum priaznivých vlastností.

Zemiaky: Nedajte na mýty, táto plodina do jedálnička patrí!

Zemiaky, v našich končinách dlhodobo vnímané ako základná surovina, sa často spomínajú v súvislosti s rôznymi polopravdami – najmä pokiaľ ide o diétne stravovanie a obsah sacharidov. Áno, zemiaky ich majú pomerne dosť, ale to samo osebe nie je dôvod, aby sme sa ich báli. Keď s nimi narábame rozumne, nebudú ohrozovať váš proces chudnutia.

Práve naopak – zemiaky dokážu zasýtiť, pretože obsahujú veľa vlákniny a rôznych minerálnych látok či vitamínov. Smažené hranolčeky a chipsy, ktoré sú síce zo zemiakov, ale kvôli spôsobe prípravy strácajú väčšinu zdravej reputácie, netreba hádzať do jedného vreca s tradičnou prípravou. Ak teda zemiaky varíte, pečiete alebo zapekáte, viete z nich vyčarovať zdravý pokrm, a práve kontrabáš je dokonalý príklad takéhoto chute plného jedla.

Poznámka: Zemiaky skutočne nie sú nepriateľom pri chudnutí. Rozhoduje spôsob prípravy a množstvo, v akom ich konzumujete.

Recept na kontrabáš, ktorý zvládne každý

Príprava kontrabáša nie je vôbec komplikovaná a zaberie vám iba chvíľku. Budete potrebovať:

  • zemiaky (podľa počtu stravníkov)
  • pohanku
  • maslo alebo masť (môžete však zvoliť aj zdravšiu alternatívu, napr. olivový olej)
  • údené mäso
  • cibuľu
  • majorán
  • soľ
  • a, samozrejme, cesnak (tu sa naozaj nemusíte obmedzovať)

Cesnak je vychýrený pre svoju špecifickú chuť, no aj pre vysoký obsah esenciálnych aminokyselín, vitamínov a minerálov, ktoré prospievajú celkovému zdraviu. Ak ho ešte doplníte petržlenovou vňaťou alebo chrumkavými škvarkami, kontrabáš dostane naozaj výnimočnú arómu aj vzhľad.

Pokiaľ však chcete siahnuť po skutočne ľahkej a diétnej verzii, údené mäso môžete nahradiť hydinou, napríklad kuracím či morčacím mäsom. Obsahuje totiž menej tuku a je ľahšie stráviteľné, takže aj vaša tráviaca sústava sa vám za túto voľbu poďakuje.

Postup:

  1. Pohanku prepláchnite v studenej vode a uvarte podľa návodu na obale.
  2. Zemiaky ošúpte a nakrájajte na menšie kocky. Varte ich dovtedy, kým nezmäknú.
  3. Medzitým si nakrájajte údené mäso (alebo iné mäso podľa chuti) na menšie kocky, prípadne ho môžete krátko opiecť na panvici, aby získalo chutnú zlatistú kôrku.
  4. V miske alebo menšom pekáči spolu zmiešajte uvarenú pohanku, uvarené zemiaky, nakrájané mäso, dochuťte cibuľkou, majoránom, soľou, korením, prípadne ďalšími bylinkami podľa preferencie.
  5. Všetko zľahka polejte roztopeným maslom alebo mastičkou (prípadne olivovým či iným rastlinným olejom).
  6. Pečte v rúre vyhriatej na 200 °C približne 30 minút. Keďže sú zemiaky už predvarené, táto doba zvyčajne bohato stačí.

Výsledkom je voňavý a výživný kontrabáš, ktorý v sebe spája vysoký obsah vlákniny a bielkovín. Vďaka týmto vlastnostiam skvelo zapadne do jedálnička každého, kto si chce udržať líniu alebo nejaké to kilo zhodiť.

Variácie pre každého

Ak preferujete bezmäsité pokrmy, nemusíte sa kontrabáša vôbec vzdávať. Údené mäso sa dá elegantne nahradiť tofu, ktoré si predtým môžete nakrájať, okoreniť a krátko opražiť na panvici. Tým dodáte pokrmu nečakanú, ale veľmi príjemnú chuť. Podobne sa dá mastička nahradiť ktorýmkoľvek rastlinným olejom – či už je to olivový, slnečnicový, alebo sezamový, všetky dokážu zvýrazniť chuť jedla po svojom.

Naše staré mamy vedeli, čo robia, keď stavili na túto kombináciu surovín. Vďaka jej jednoduchosti a zdravému profilu sa dá kontrabáš zaradiť medzi plnohodnotné pokrmy vhodné pre športovcov, vegetariánov, pre ľudí túžiacich po úprave hmotnosti, ale i pre všetkých, ktorým záleží na vyváženej a tradičnej kuchyni. Stačí len siahnuť do osvedčených receptov a vniesť ich do dnešnej modernej doby.

Prečo teda nedať šancu tomuto „zabudnutému“ pokladu? Z kvalitných a cenovo dostupných surovín si môžete vytvoriť chutný obed alebo večeru, ktorá vám dodá energiu, zasýti na dlhé hodiny a zároveň príjemne pripomenie čaro kuchyne našich babičiek. Stačí trochu kreativity, zopár jednoduchých ingrediencií a kontrabáš – či už s mäsom alebo vo vegánskej verzii – sa môže opäť stať ozdobou každého stola. Buďte si istí, že po ňom siahnu nielen pamätníci, ale aj mladšia generácia, ktorá čoraz viac ocení tradičné chute v novom, zdravom šate.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané