
Keď sa povie vyhorenie, väčšina ľudí si tento pojem spojí s prácou. Rovnako sa dá ale aplikovať na vzťah. Vedci k tomu ponúkajú aj niekoľkobodový prehľad, podľa ktorého je možné zhodnotiť mieru rizika vyhorenia vzťahu.
Ľudia do intímneho vzťahu vstupujú všeobecne s tým, že porastie a bude prekvitať. Keď nefunguje, ako chceli a čakali, cítia sa emocionálne vyčerpaní. Navyše môže ľahko vyvstať otázka, prečo sú vlastne so súčasným partnerom stále spolu.
Ako charakterizovať vzťahové vyhorenie
V kontexte práce sa dá vyhorenie u zamestnancov popísať nasledovne: sú vyčerpaní, bez nadšenia zo svojej každodennej pracovnej rutiny, možno sa aj stretávajú s otázkou, prečo v konkrétnom zamestnaní stále zostávajú. V rámci vzťahu sa dá vyhorenie popísať ako stav, keď si manželia či partneri uvedomia, že realita ich vzťahu nie je taká, akú očakávali, uvádzajú v novej štúdii autori z teheránskej Kharazmi University v Iráne. Ako zovšeobecňujú, ide o stav zahŕňajúci veľké množstvo faktorov vrátane zníženej schopnosti prejavovať emócie, bežné sú ale aj pocity bezmocnosti či frustrácie, cituje server Psychology Today. Autori štúdie v rámci výskumu tiež hľadali prediktory vyhorenia vo vzťahu. V nadväznosti na inú skôr uvedenú štúdiu k tomu zostavili aj niekoľko položiek, v rámci ktorých môžete ohodnotiť svoje vlastné manželstvo/vzťah (0=nikdy, 7=vždy).

Keď premýšľate o svojom vzťahu/manželstve ako celku, ako často sa cítite?
- Unavení
- Sklamaní zo svojho náprotivku
- Beznádejne
- V pasci
- Bezmocne
- Deprimovane
- Slabo/chorobe
- Neisto (alebo pociťujete zlyhanie)
- Máte problémy so spánkom
- Máte pocit, že „ste niečo pekné mali“, ale už nemáte
Ak ste vy alebo váš partner diagnostikovali určité známky vyhorenia (skóre vyššie ako 5 pri niektorej z položiek), je otázkou, ktorý z možných faktorov k takému stavu viedol.
Iránski vedci poukazujú na fakt, že v mnohých vzťahoch za to môže veľmi často vysoká miera tzv. alexithymie. Ide o povahový rys charakterizovaný neschopnosťou popísať svoj psychický stav. Dotyčný pre svoje emócie nemá jednoducho správne slová. V rámci toho je potom pre neho ťažké vôbec nadviazať riadny vzťah so svojim partnerom, rovnako ako reagovať na jeho potreby.
Ďalším z bodov, ktorý môže prispievať k vyhoreniu vzťahu, je neschopnosť regulovať vlastné emócie. Ľudia často opisujú, že sa ľahko „vymknúť kontrole“, keď sa rozčúlia. Pokiaľ sa potom takéto správanie prejavuje na dennej báze, je ľahké sa od dotyčnej osoby emočne vzdialiť, často pre svoj vlastný pokoj.
Mnohé výskumy a zistenia, ktoré vykonávali odborníci v spolupráci s terapeutickými klinikami, poukazujú na fakt, že dôležitým krokom k obnove vyhoreného vzťahu, pokiaľ o ňu obaja partneri stoja, je sa s partnerom „zastaviť a preskúmať vlastné emócie v priebehu každodenných skúseností“. Všetky pozitívne, ale aj tie negatívne. Podľa štúdie teda nemusí byť vyhorenie finálnym koncom vzťahu – dá sa napraviť, alebo mu dokonca predísť.
Zdroj: novinky.cz