Zapáchajúce mäso sa v posledných rokoch stalo čoraz častejším problémom. Obzvlášť ak si ho kupujete už vopred balené, môže sa stať, že si z obchodu prinesiete kúsok, ktorý nie je úplne v poriadku. Kým niektorí sa vyberú mäso reklamovať, iní ho bez milosti vyhodia. No jestvuje starý trik, ktorý sa používal už dávno v domácnostiach našich starých mám – ten dokáže pomôcť odstrániť nepríjemný zápach, ak ešte mäso nie je vyslovene zhnité či zdraviu nebezpečné.
Ako si pripraviť kúpeľ z hypermangánu alebo octu?
1. Roztok z hypermangánu
Ak máte mäso, ktorému sa nedarí zrovna „voňať“, môžete si vytvoriť jednoduchý roztok s manganistanom draselným (tzv. hypermangán). Tento prípravok kedysi nesmel chýbať v domácich lekárničkách a používal sa pri rôznych dezinfekčných kúpeľoch. Na prípravu budete potrebovať dve litre teplej vody a štipku hypermangánu (stačí dávka na špičku noža). Roztok miešajte zhruba dve hodiny – manganistan sa musí dobre rozpustiť.
Potom do tohto kúpeľa mäso vložte, dôkladne ho v roztoku „vykúpte“ a následne ho opláchnite pod tečúcou vodou. Nezabudnite však, že manganistan je silná chemikália a je potrebné ho naozaj dôkladne odstrániť. Ak by ste mäso neopláchli dostatočne, môžu v ňom zostať zvyšky toxických látok.
2. Ocot ako šetrnejšia alternatíva
Ak patríte medzi ľudí, ktorí neradi pracujú s agresívnejšími chemickými látkami, môžete zvoliť obyčajný ocot, ktorý patrí medzi bezpečnejšie metódy. Pripravte si nádobu s vlažnou vodou, pridajte primerané množstvo octu a mäso do nej ponorte. Po krátkom kúpeli mäso opäť starostlivo opláchnite pod tečúcou vodou. Ocot dokáže dobre redukovať slabší zápach a zároveň zabezpečí istú formu dezinfekcie.
Kedy je už mäso za hranicou svojej životnosti?
Najväčší problém nastáva pri mäse, ktoré sa predáva v ochranných fóliách. Na prvý pohľad totiž nie je vždy jasné, či je naozaj čerstvé. Niekedy to spoznáte podľa zvláštne nafúknutého obalu (môže naznačovať tvorbu plynov). Často je istejšie vybrať si mäso nebalené, ktoré si pred kúpou môžete ohmatať a ovoňať. Ak ste raz zachytili typický kyslastý či zatuchnutý pach, je veľká pravdepodobnosť, že mäso bude nevhodné na ďalšie spracovanie.
Ďalším varovným signálom je neprimerane veľa tekutiny, ktorá z mäsa vyteká. Keď sa okolo mäsa zhromažďuje tmavšia alebo skalená tekutina a navyše ho sprevádza nepríjemná vôňa, mali by ste spozornieť. Farba mäsa tiež vypovedá o jeho stave – modrasté či nazelenalé odtiene naznačujú, že čerstvosť už dávno pominula a mäso rozhodne nepatrí na váš tanier.
Staršie alebo zapáchajúce mäso a čo s ním
Samozrejme, nie každý mierny zápach musí znamenať katastrofu. Občas sa stane, že vám mäso zostane o niečo dlhšie v chladničke, než ste plánovali, alebo ho kúpia pred vami ľudia, ktorí ho neskladovali najlepším spôsobom. Dôležité je objektívne zhodnotiť situáciu – ak je mäso len mierne zapáchajúce, stále svetloružové či červené bez zvláštnych škvŕn alebo slizkých povlakov, môžete ešte skúsiť trik s octom alebo hypermangánom.
Na druhej strane, ak cítite prenikavý hnilobný pach a vidíte sivasté či zelenkavé škvrny, radšej neriskujte. V takom prípade môže byť totiž mäso zdrojom neželaných baktérií, ktoré by mohli spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
Pozor na marinované mäso – môže skryť všetko
V posledných rokoch je veľmi populárne kupovať už namarinované mäso. Výrobcovia takto často spracúvajú kusy, ktoré už nemusia byť úplne čerstvé, a skryjú drobné nedokonalosti rôznymi koreninami či silnejšími omáčkami. Dochádza tak k prekrývaniu slabších zápachov, čo môže byť pre spotrebiteľa rizikové.
Je preto múdrejšie kupovať čisté kúsky mäsa a marinovať si ich až doma. Máte tak istotu, že presne viete, aké suroviny používate, a nebudete nepríjemne prekvapení po rozbalení hotového balíčka.
Malé zhrnutie na záver
- Ocot a hypermangán – Ide o starú metódu, ktorá pomôže odstrániť mierny zápach. V prípade hypermangánu si však dajte pozor na dôkladné opláchnutie.
- Čerstvosť mäsa – Skontrolujte farbu, vôňu a prípadný výskyt podozrivých škvŕn či príliš veľa tekutiny.
- Marinovanie doma – Predchádzate tak kupovaniu mäsa, v ktorom môžu byť skryté staršie či nekvalitné kusy.
- Zdravotné riziká – Ak je mäso sfarbené do modra či zelena, zapácha veľmi výrazne alebo je na dotyk slizké, nedávajte si ho na tanier.
Ak sa rozhodnete zapáchajúce mäso ešte zachraňovať, vždy si dobre premyslite, či ide len o slabší nepríjemný pach, alebo o skutočne pokazenú potravinu. V prípade akýchkoľvek pochybností je bezpečnejšie mäso vyhodiť. Zdravie by malo byť vždy na prvom mieste.