Poznáte ten nepríjemný pocit, keď sa váš žalúdok zmení na bolestivý uzlík, sotva dokážete prehltnúť sústo jedla a každé zahryznutie je sprevádzané kŕčmi? S bolesťou brucha má skúsenosti takmer každý, no občas môže byť náročné odhaliť jej presnú príčinu a správne reagovať.
Existuje mnoho dôvodov, prečo nás môže trápiť bolesť brucha. Niektoré sú jasné na prvý pohľad, ako napríklad akútny zápal slepého čreva. Pri tomto probléme je bolesť typicky lokalizovaná v pravej spodnej časti brucha, pričom ju sprevádza horúčka, vracanie, hnačka či výrazná celková slabosť a nevoľnosť. V takom prípade niet nad čím premýšľať a je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Chirurgický zásah je pri zápale slepého čreva nevyhnutný a môže vám zachrániť život.
Nepríjemné nadúvanie a plynatosť
Mnoho ľudí dôverne pozná situáciu, keď sa cítia ako balón nafúknutý k prasknutiu. Ide o typické nadúvanie spojené s hromadením plynov v tráviacom trakte, ktoré spôsobujú nielen nepríjemné kŕče, ale aj nekomfortný pocit plnosti a tlaku v bruchu.
Ako však tento problém účinne riešiť? Odborníci odporúčajú upraviť jedálniček, z ktorého by ste mali vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu plynov. Patria sem predovšetkým strukoviny, sladkosti, perlivé nápoje, čerstvé biele pečivo, kysnuté jedlá, ostré a vyprážané pokrmy či alkohol. Veľmi účinný býva pravidelný pohyb, či už športová aktivita, alebo aj tanec. Pohyb totiž pomáha rozhýbať črevá a podporuje prirodzené uvoľnenie plynov. Úľavu vám prinesú aj osvedčené prírodné čaje, najmä feniklový alebo mätový.
Žalúdočné vredy – nenápadný, ale vážny problém
Ak vás bolesť brucha najviac trápi krátko po jedle, pridružujú sa zažívacie problémy ako hnačky alebo zápcha, tlak v žalúdku pretrváva celé týždne či mesiace, môže ísť o žalúdočné vredy. Tie vznikajú pri narušení sliznice žalúdka žalúdočnou kyselinou, často v dôsledku dlhodobého prekyslenia organizmu.
Na vzniku vredov sa výrazne podieľa nevhodná životospráva – najmä časté konzumovanie ťažkých a mastných jedál, pravidelné fajčenie či nadmerný príjem alkoholu. V prípade, že spozorujete čiernu alebo tmavú stolicu, mali by ste bezodkladne navštíviť odborníka, pretože ide o príznak prasknutia vredu a vnútorného krvácania. Tento stav môže byť život ohrozujúci.
Keď telo posiela nejasné signály
Niekedy je bolesť presne lokalizovaná v niektorom z orgánov, inokedy však nedokážete presne určiť, odkiaľ vychádza. Nie vždy ide o jasnú diagnózu. Preto platí jednoduchá zásada – návštevou lekára nič nepokazíte. Lekár najskôr vykoná základné vyšetrenie pohmatom, často doplnené o odber krvi a ultrazvukové vyšetrenie brucha. Na základe výsledkov potom môže odporučiť adekvátnu liečbu.
Existujú však aj bolesti, ktoré sa ťažko definujú, nemajú jasnú lokalizáciu a pri lekárskom vyšetrení nie je možné nájsť konkrétny problém. Takéto bolesti často vznikajú zo stresu a psychického vypätia, či už v práci, alebo v rodine. Môžu byť spôsobené aj úzkosťou, potlačenými emóciami alebo neprekonanými traumami z minulosti. Veľa ľudí si tieto psychické súvislosti vôbec neuvedomuje, preto lekárovi neposkytnú všetky potrebné informácie a nález je potom nejasný.
Ako pomôcť tráveniu pravidelnou očistou tela?
Celému tráviacemu systému veľmi prospievajú pravidelné očistné dni, počas ktorých konzumujete ľahkú stravu bohatú na zeleninu a ovocie. Vhodné sú tiež čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, ktoré organizmus výborne prečistia. Počas týchto dní by ste sa mali vyhnúť korenistým a smaženým jedlám a pripraviť si pokrmy najlepšie dusené, varené alebo pripravené na pare. Ideálne sú ľahké bielkoviny, ako napríklad biele mäso, ryby alebo vajcia.
Na podporu zdravého trávenia sú mimoriadne užitočné aj probiotiká. Probiotické baktérie priaznivo pôsobia na črevnú mikroflóru, osídľujú sliznice tráviaceho traktu, pomáhajú telu vstrebávať živiny a posilňujú imunitný systém. Navyše chránia organizmus pred infekciami močových a pohlavných ciest a výrazne znižujú riziko zápchy či hnačky. Pravidelne preto konzumujte kvalitné jogurty a ďalšie mliečne produkty, ktoré obsahujú vysoké množstvo živých probiotických kultúr.
Viaceré vedecké štúdie potvrdzujú, že ľudia, ktorí pravidelne užívajú probiotiká, majú lepšiu obranyschopnosť organizmu, menej tráviacich problémov a celkovo vyššiu kvalitu života.
Nezabúdajte, že zdravé trávenie je základom celkového zdravia a pohody. Počúvajte svoje telo a v prípade nejasností vždy radšej vyhľadajte odborníka.