Mnoho ľudí je presvedčených, že nedeľný koláč či múčnik musí byť vždy plný cukru a tuku. Pravda však je, že obľúbené dezerty sa dajú pripraviť aj v zdravšej a ľahšej verzii – a výsledná chuť je pritom takmer na nerozoznanie. Ak milujete bábovky, nasledujúci recept by ste určite mali zaradiť do svojho kulinárskeho zoznamu. A verte, že váš stôl sa razom môže stať vyhľadávaným cieľom všetkých maškrtníkov v okolí.
Klasická bábovka – symbol domácej pohody
Bábovka je už celé desaťročia jedným z najtradičnejších múčnikov v našich končinách. Jej príprava je naozaj jednoduchá, zvládne ju často aj úplný začiatočník či dokonca dieťa, ktoré pomáha mame alebo starej mame v kuchyni. V podstate stačí zmiešať zopár surovín, vyliať cesto do formy, šupnúť do rúry a o krátky čas vonia celá domácnosť.
V tradičnej verzii sa však bábovka nedá označiť za zdravý dezert. Je to najmä tým, že klasické recepty obsahujú veľké množstvo bielej múky a rafinovaného cukru, ktoré síce zaručia pekne nadýchané a sladké cesto, ale z hľadiska výživy už tak príťažlivé nie sú.
Problém s bielou múkou
Podľa viacerých štúdií má biela múka vyšší glykemický index, čo znamená, že hladina cukru v krvi po jej konzumácii prudko stúpa a následne rýchlo klesá. Výsledok? Chvíľu po ochutnaní koláča sa síce cítite sýti, no onedlho prichádza ešte intenzívnejší hlad a neutíchajúca chuť na ďalšie sladké jedlá. Navyše, biela múka nie je príliš bohatá na živiny, najmä ak ju porovnáme s celozrnnou.
Zaujímavosť:
Celozrnná múka môže obsahovať až o 85 % viac vitamínov a minerálov ako múka biela. Vďaka tomu do organizmu dostaneme nielen vitamíny skupiny B a vitamín E, ale aj cenné minerály ako železo či horčík.
Rafinovaný cukor: „Biely jed“
Ďalšou kľúčovou zložkou klasickej bábovky je cukor. V bežných receptoch sa pokojne používa aj celý hrnček, niekedy dokonca aj viac. Takto pridaný cukor však predstavuje jednoduchý sacharid, ktorý okrem kalórií neprináša takmer žiadne prospešné látky. Mnohé výskumy pritom poukazujú na to, že nadbytok rafinovaného cukru spôsobuje nežiaduce naberanie hmotnosti, môže poškodzovať zuby, zhoršovať kvalitu pleti a dokonca prispievať k vzniku rôznych náladových porúch, depresií či úzkostných stavov.
Ako obmedziť cukor pri pečení?
- Skúste použiť med alebo napríklad čakankový sirup, ktoré bábovku osladia, no zároveň sú výživnejšie.
- Vhodné môžu byť aj rôzne prírodné sladidlá či dokonca prelisované zrelé banány, ktoré cestu nielen dodajú sladkosť, ale ho aj krásne prevoňajú a obohatia o draslík.
Ako vytvoriť bábovku, ktorá je vláčna a ľahká
Aby bola bábovka skutočne dokonalá, musí byť nielen nadýchaná a dostatočne sladká, ale aj dostatočne šťavnatá. Tzv. „dusivky“, pri ktorých je nutné zapíjať každý kúsok veľkým dúškom čaju, už asi všetci poznáme. Pre vláčnosť sa do cesta bežne pridáva olej, no v rámci zdravšej verzie môžeme siahnuť aj po lepších alternatívach.
Čím nahradiť olej?
- Tvaroh alebo biely jogurt: Postará sa o lahodnú konzistenciu a pritom zníži množstvo pridaného tuku.
- Strúhané jablká: Nielenže zvýšia šťavnatosť, ale obohatia cesto aj o vlákninu.
- Mrkva: Dokonale sa hodí do mrkvových koláčov a báboviek, pridáva sladkú chuť a dodáva množstvo vitamínov.
- Cuketa: Počas sezóny je to vynikajúca voľba – takmer nezmení chuť, no zaručí príjemnú vlhkosť cesta.
Zdravšia bábovka, ktorú si zamilujete
Ak teda plánujete piecť bábovku a chcete ju spraviť v zdravšom, no stále chutnom šate, prinášame overený recept:
Pripravte si mrkvu a jablká
- Budete potrebovať približne 200 g mrkvy a 300 g jabĺk. Mrkvu ošúpte a nastrúhajte najemno. Rovnako si najemno nastrúhajte aj jablká. Môžete ich olúpať, ale ak necháte šupku, zvýšite celkový obsah vlákniny v recepte.
Vyšľahajte základ cesta
- V hlbokej mise rozbite 3 vajcia a pridajte k nim 80 g medu (prípadne iného obľúbeného sladidla). Zmes šľahajte do penista, aby sa vajcia dobre prevzdušnili.
- K vajcovej pene prišľahajte 1 téglik tučného tvarohu (zhruba 250 g). Tvaroh pomôže vytvoriť vláčne cesto.
Pridajte múku a kypriace látky
- Do misy postupne preosejte 150 g ražnej múky a 200 g jemne mletej špaldovej múky. Vďaka tejto kombinácii bude cesto kvalitnejšie a nutrične hodnotnejšie.
- Nezabudnite primiešať 1 prášok do pečiva, aby vaša bábovka dobre nakysla a bola nadýchaná.
Prisypte vlašské orechy a pridajte ovocie
- Na záver prisypte zhruba 60 g nasekaných vlašských orechov, ktoré výborne doplnia chuť cesta a pridajú zdravé tuky.
- Jemne vmiešajte už nastrúhané jablká a mrkvu. Pokiaľ je cesto príliš husté, prilejte trošku mlieka, aby sa dalo ľahko premiešať.
Pečenie a trpezlivosť pri vychladnutí
- Hotové cesto vylejte do vymastenej a múkou vysypanej bábovkovej formy.
- Rúru si predhrejte na 180 °C a cesto v nej pečte približne 40 minút. Kyprosť upečenej bábovky si overte špajdľou – ak sa na ňu cesto nelepí, bábovka je hotová.
- Po vytiahnutí z rúry nechajte bábovku aspoň 5 minút odpočívať. Až potom ju vyklopte na tanier alebo mriežku, kde ju necháte úplne vychladnúť.
Doprajte si zdravšie maškrtenie
Táto upravená bábovka je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú maškrtiť s rozumom a pritom sa nechcú vzdať lahodnej chuti domáceho dezertu. Použitie celozrnných a ražných múk, obmedzenie rafinovaného cukru a zakomponovanie ovocia či zeleniny do cesta zabezpečí, že v každom kúsku nájdete poriadnu dávku vlákniny a výživných látok.
Áno, aj s receptom „po babičky“ sa dá experimentovať a dosiahnuť, aby lahodil nielen chuťovým bunkám, ale aj zdraviu a postave. Vyskúšajte túto verziu aspoň raz a uvidíte, že vo vašom rodinnom receptári ostane natrvalo. A ak vám nebodaj kúsok zostane, podeľte sa so susedmi alebo priateľmi – tak, ako to kedysi robili staré mamy. Uvidíte, že zdravšia bábovka môže byť rovnako lákavá ako tá tradičná, ak nie ešte lákavejšia. Dobrú chuť!