
Prinajmenšom niekedy veľké percento ľudí zažíva plynatosť. Ľudia sa tak často cítia po veľkom jedle. Niektorí ľudia sa však cítia nafúknutí neustále. S tým úzko súvisí životný štýl ľudí a skladba stravy. To všetko znamená jednu vec. Nadúvanie je obvykle liečiteľné.
Nízkosacharidová diéta môže byť účinná pri liečbe nadúvania. Väčšinou je nadúvanie spôsobené nadmerným príjmom sacharidov a nesprávnym trávením. Preto by ste sa mali do určitej miery vyhýbať škrobom, cukrom a alkoholu. Nezdravé sladkosti by ste tiež mali nahradiť prírodnými cukrami, ktoré sa nachádzajú v ovocí, mede atď. Ak máte chuť na sladké, je najlepšie prejsť na zdravé cukry, ako sú sušené datle a marhule, namiesto toho, aby ste sa pchali predpripraveným cukrom. Sacharidy sú pre telo tiež dôležité, ale záleží na tom, v akej forme sú!
Malý pitný režim
Nedostatok vody môže poškodiť náš tráviaci systém a z dlhodobého hľadiska viesť k rôznym zdravotným problémom. Hlavnou príčinou dehydratácie je príliš veľa kávy, alkoholu a cukru. Všeobecne by ste mali vypiť 6-8 pohárov vody denne. Pokiaľ pijete kávu alebo čierny čaj pravidelne, je najlepšie to zdvojnásobiť. Pokiaľ nepijete dostatok vody, telo má tendenciu zadržiavať zostávajúce tekutiny, čo je jedna z hlavných príčin nadúvania.
Stres
Všetky vyššie uvedené príčiny nadúvania u človeka zvyčajne súvisia so stresom. Keď sme „v strese“, zabúdame na správne stravovanie. Ale to nikdy nie je dobré znamenie pre telo. Všetky výskumy v poslednom desaťročí ukazujú, že úroveň stresu úzko súvisí s tráviacou kapacitou. Jedlo nemožno správne stráviť, keď ste v strese. To zase môže viesť k bolestiam brucha a pocitu nadúvania. Príliš rýchle jedenie v stoji alebo pri chôdzi môže mať samozrejme aj zlý vplyv na naše trávenie. Každé malé dieťa veľmi dobre vie, že jedlo by sa malo žuť a žuť pomaly. Ale kto z nás to vlastne urobil?