Rifle. Dnes bežná súčasť každého šatníka, no pred sto päťdesiatimi rokmi išlo len o obyčajný kus pracovného odevu, ktorý nosili predovšetkým baníci, farmári či železniční robotníci. Postupom času sa však džínsy zmenili z jednoduchých pracovných nohavíc na symbol mladistvej rebélie a následne na univerzálnu módu, ktorá si získala celý svet. Málokto však tuší, aký pôvod a význam majú drobné detaily, ktoré sú pre džínsy typické – napríklad kovové nity a drobná vrecková kapsička.
Od pracovných nohavíc k módnej ikone
História riflí siaha do roku 1873, keď si ich nechali patentovať dvaja americkí obchodníci – Levi Strauss a krajčír Jacob Davis. Samotný názov „džínsovina“ alebo „denim“ pochádza z talianskeho mesta Janov („Genoa“), odkiaľ sa v minulosti vozila pevná a odolná bavlnená tkanina, používaná práve na výrobu pracovného oblečenia.
Nity ako funkčný prvok, nie ozdoba
Zaujímavým faktom je, že kovové nity, ktoré dnes považujeme len za estetický detail na rifliach, pôvodne vôbec neboli navrhnuté ako dekorácia. Jacob Davis, krajčír žijúci v meste Reno v Nevade, pôvodne šil z pevnej džínovej látky predovšetkým stany, prikrývky na kone či kryty na vozy. Keď raz dostal požiadavku od zákazníka na mimoriadne odolné nohavice, napadlo mu vystužiť najviac namáhané časti pomocou medených nitov. Tento jednoduchý, no veľmi efektívny nápad zabezpečil, že nohavice sa neroztrhali ani pri veľkej záťaži.
Nápad sa ukázal byť natoľko úspešný, že Davis napísal svojmu dodávateľovi látok – Levim Straussovi. Spoločne požiadali o patent na „spevnenie okrajov vreciek pomocou nitov“ a začali vyrábať tieto revolučné nohavice vo veľkom. Hoci dnes sú už výrobné postupy riflí výrazne pokročilejšie a nity už plnia väčšinou iba dekoratívnu úlohu, kedysi boli nevyhnutné na to, aby látka vydržala tvrdú fyzickú prácu. Dodnes ich môžete nájsť najmä na rohoch vreciek a na namáhaných miestach ako je napríklad rozkrok.
Tajomstvo malej kapsičky – na čo vlastne slúži?
Možno ste sa tiež pýtali, na čo slúži to miniatúrne, zdanlivo zbytočné vrecko, ktoré nájdete nad pravým vreckom klasických riflí. Jeho pôvod siaha do obdobia, keď ľudia ešte bežne používali vreckové hodinky. Toto malé vrecko slúžilo práve na ne. Malo ich chrániť pred poškodením, odieraním a predovšetkým stratou, čo bolo obzvlášť praktické pre mužov pracujúcich v náročných podmienkach. Dnes v tomto malom priestore nachádzame často mince, drobnosti alebo dokonca USB kľúče.
Bartack steh – nenápadný hrdina medzi stehmi
Ďalším nenápadným, no veľmi užitočným prvkom riflí je tzv. „bartack steh“. Ide o rad krátkych, veľmi hustých stehov, ktoré slúžia ako dodatočné spevnenie miest, ktoré sú pod veľkým tlakom a opakovane namáhané. Nájdete ich dodnes na zadných aj predných vreckách vašich nohavíc.
Kuriózne fakty zo sveta riflí
Rifle patria medzi oblečenie, ktoré môže stáť len niekoľko desiatok eur, no existujú aj také, za ktoré by ste mohli kúpiť luxusnú vilu. Najdrahšie rifle na svete boli predané za neuveriteľných približne 30 miliónov českých korún (približne 1,2 milióna eur). Ich cena však nebola spôsobená len látkou či značkou – zadné vrecká boli ozdobené diamantmi.
Druhý najdrahší pár riflí, ktorý sa predal za necelých 6 miliónov korún (cca 240-tisíc eur), bol tiež veľmi unikátny. Tkanina pre tieto nohavice bola počas výroby až 30-krát praná a následne špeciálne farbená. Celý proces výroby prebiehal ručne, pričom dizajnéri doplnili nohavice dvomi rubínmi, jedným diamantom a ozdobnými prvkami z bieleho a ružového zlata.
Ak máte niekedy pocit, že vaše rifle sú príliš dlhé, nezúfajte – rekord v najdlhších rifliach na svete dosahuje neuveriteľných 65 metrov a tento kúsok je dokonca zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov.
Tieto zdanlivo nenápadné detaily, ako nity, malé vrecká či zosilnené stehy, tak majú svoj význam, ktorý siaha hlboko do histórie. Pri obliekaní svojich obľúbených riflí si možno nabudúce spomeniete, že máte na sebe nielen módny kúsok, ale aj praktický vynález s bohatou históriou.