Jedovatá krása. Čo všetko sa ukrýva v obľúbených rezaných kvetoch?

Zdieľať
kvety

Kvety sú nádherným symbolom romantiky, radosti či prejavom náklonnosti, no za ich krásou sa často skrýva temné tajomstvo. Najnovšie výskumy poukázali na alarmujúce zistenia, ktoré by mali znepokojovať každého milovníka rezaných kvetín. Ukázalo sa totiž, že rezané kvety, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch, môžu byť plné nebezpečných pesticídov, ktoré neohrozujú len vaše zdravie, ale majú aj zničujúce dopady na životné prostredie.

Skrytá hrozba v krásnych kyticiach

Podľa najnovšej štúdie, ktorú realizovala organizácia PAN Netherlands, je situácia veľmi znepokojivá. Experti analyzovali vzorky obľúbených rezaných kvetov, ako sú ruže, tulipány či rôzne sezónne kvetinové zmesi. Výsledky boli šokujúce – každá testovaná kytica obsahovala množstvo chemických látok, ktoré predstavujú vážne riziko. Spolu bolo identifikovaných až 71 rôznych pesticídov, pričom 28 z nich je v rámci Európskej únie výslovne zakázaných.

V priemere každá skúmaná kytica obsahovala až 25 toxických chemikálií. Znepokojujúce je, že viac než dve tretiny týchto pesticídov škodia nielen ľudskému zdraviu, ale aj biodiverzite, životnému prostrediu a obzvlášť ohrozeným opeľovačom, akými sú včely. Mimoriadne škodlivým príkladom je pesticíd imidakloprid, ktorý je v EÚ prísne regulovaný kvôli jeho ničivému vplyvu na včelstvá.

Rizikové kvety zo zahraničia

Špeciálnu pozornosť odborníci venovali pôvodu kvetov. Ukázalo sa, že kvety dovážané najmä z rozvojových krajín, ako sú Keňa či Etiópia, sú často kontaminované pesticídmi v oveľa vyššej miere. Dôvodom sú predovšetkým benevolentnejšie miestne normy a predpisy na používanie chemických látok v poľnohospodárstve. Takéto kvety teda obsahujú chemikálie, ktoré sú síce v Európe zakázané, ale stále sa vyrábajú v EÚ a následne vyvážajú do krajín s menej prísnymi normami. Tak vzniká paradoxná situácia, keď sa tieto jedy v rámci rezaných kvetov „bumerangovým efektom“ opäť vracajú naspäť do Európy.

Je teda namieste otázka, ako je možné, že Európa síce zakazuje výrobu určitých pesticídov, ale naďalej toleruje ich export do rozvojových krajín, odkiaľ sa tieto nebezpečné látky následne vracajú späť na náš trh.

Zdravotné riziká, ktoré nemožno podceňovať

Dlhodobé pôsobenie pesticídov ukrytých v rezaných kvetoch je aktuálne predmetom intenzívneho skúmania. Napriek tomu už dnes existuje viacero dôkazov o závažných zdravotných dôsledkoch. Vedci poukazujú napríklad na štúdie, ktoré spájajú expozíciu pesticídmi s vážnymi neurologickými ochoreniami ako Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba či amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Alarmujúci je napríklad tragický prípad francúzskej kvetinárky, ktorej dcéra zomrela na rakovinu spôsobenú dlhodobou expozíciou pesticídmi pri práci s kvetmi. Táto tragédia nielenže odštartovala súdne procesy, ale zároveň otvorila intenzívnu debatu o potrebe sprísnenia kontrol a regulácií pri pestovaní a dovoze kvetov do Európy.

Ako si vybrať bezpečné kvety?

Vzhľadom na všetky tieto zistenia je mimoriadne dôležité, aby sme boli opatrní pri výbere rezaných kvetín, ktoré si prinášame domov. Ak chcete minimalizovať riziko vystavenia pesticídom, najlepším riešením sú organické kvety, ktoré neobsahujú žiadne nebezpečné chemické látky. Ak však takéto kvety nie sú vo vašom okolí dostupné, snažte sa aspoň voliť kvety, ktoré sú označené ako pestované s minimálnym použitím pesticídov alebo sú certifikované ako ekologicky pestované.

Buďte pri kúpe informovaní, pýtajte sa predajcov na pôvod kvetín a neváhajte dať prednosť lokálne pestovaným kvetom, ktoré majú často oveľa menší ekologický dopad a nižšiu úroveň chemického ošetrenia.

Chránite seba aj prírodu

Informovanosť a zodpovedný prístup pri nákupe rezaných kvetín sú kľúčom nielen k ochrane vlastného zdravia, ale aj k ochrane životného prostredia. Každý jeden nákup má potenciál ovplyvniť dopyt a teda aj správanie producentov. Ak budete preferovať bezpečné a ekologické alternatívy, pomôžete znížiť tlak na používanie nebezpečných pesticídov vo svete.

Koniec koncov, kvety majú byť symbolom krásy a radosti, nie neviditeľným zdrojom jedov, ktoré ohrozujú naše zdravie a budúcnosť prírody okolo nás.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané