Jar klope na dvere a s ňou prichádza nielen oteplenie, ale aj pozvoľná zmena jedálnička. Keď sa povie „kotleta“, zvyčajne si predstavíme ťažké, masité jedlo, ktoré sa viac hodí na chladné mesiace. Existuje však jeden menej známy, no o to lákavejší variant, ktorý poteší fanúšikov zemiakov: takzvané zemiakové kotlety. Predstavujú skvelé spojenie chutí, sú jednoduché na prípravu, mimoriadne lacné a pritom vás dostatočne zasýtia bez pocitu ťažoby. Podľa niektorých prieskumov vraj až 9 z 10 Čechov túto dobrotu nikdy neochutnalo, a práve to robí z tohto receptu akúsi kulinársku „skrytú perlu“.
Jar a ľahšie jedlá
S príchodom jari sa takmer všetci prirodzene snažíme zaradiť do svojho jedálnička viac ovocia, zeleniny či ľahších jedál, ktoré nezaťažia žalúdok. Ak sa vám pri slove „kotleta“ vybaví skôr mastný, ťažký pokrm, môže vás tento recept príjemne prekvapiť. Zemiaky totiž patria medzi najdostupnejšie suroviny a sú ideálne na experimentovanie. V jarnej sezóne sa navyše dajú využiť v nespočetnom množstve receptov od polievok až po rôzne zapekané jedlá.
Zemiakové kotlety predstavujú zaujímavú alternatívu k tradičným mäsovým kotletám a vďaka ľahkej textúre a pestrému koreniu vás zasýtia, ale neubijú ťažobou. Užijete si tak bohatú chuť zemiakov, doplnenú o aromatické koreniny, ktoré dodajú jedlu exotický nádych.
Ak však dávate prednosť písaným inštrukciám, nižšie nájdete detailný popis postupu krok za krokom.
Ako na zemiakové kotlety
1. Uvarte a očistite zemiaky
Pripravte si päť stredne veľkých zemiakov. Nie je nutné ich lúpať hneď na začiatku – postačí, ak ich dôkladne umyjete pod tečúcou teplou vodou a skontrolujete, či na nich nezostala zemina. Zemiaky vložte do hrnca, zalejte vodou a dajte variť na vysokom plameni. Varte dovtedy, kým nebudú úplne mäkké. Skúšku mäkkosti vykonáte jednoducho – do zemiaka zapichnite drevenú špajľu či vidličku. Ak ju hladko prepichne až do stredu, zemiaky sú uvarené rovnomerne.
Keď sú hotové, zlejte z nich prebytočnú vodu a nechajte ich chvíľu vychladnúť. Až potom pristúpte k lúpaniu – pôjde to oveľa jednoduchšie.
2. Rozpučenie a dochutenie
Ošúpané zemiaky vložte do priestrannej misy. Pridajte tieto koreniny a prísady:
- 2 čajové lyžičky soli,
- 2 polievkové lyžice garam masaly (výrazná indická zmes korení),
- 2 polievkové lyžice koriandrového prášku,
- 2 polievkové lyžice čierneho korenia,
- 10 nadrobno nasekaných lístkov čerstvého koriandra.
Všetko dôkladne popučte vidličkou tak, aby vo výslednej zmesi nezostali väčšie hrudky. Zmes by mala byť kompaktná a hladká, aby sa dala ľahko formovať do tvaru placiek.
Tvarovanie a obalenie
Z pripraveného zemiakového cesta vytvarujte placky – veľkostne by mali pripomínať menší dlabaný rez, pričom hrúbka by sa mala pohybovať okolo 2,5 centimetra. Takto vytvarované placky obaľte podobne ako rezne – najskôr v múke alebo strúhanke (podľa toho, čo preferujete), prípadne môžete pridať aj klasický trojobal s vajíčkom, aby si zachovali tvar a získali chrumkavú kôrku.
Smaženie a výsledná príprava
Na panvici rozohrejte približne dve lyžice oleja pri strednej teplote. Placky vložte do rozpáleného oleja a smažte z oboch strán, kým sa na povrchu nevytvorí zlatistá kôrka. To zvyčajne trvá pár minút z každej strany – dôležité je, aby ste oheň neprestrelili, pretože by sa mohli pripekať alebo nepríjemne pripaľovať.
Keď sú zemiakové kotlety pekne zlatisté, vyberte ich na tanier vystlaný papierovou utierkou, ktorá z nich odsaje prebytočný olej. Nechajte ich chvíľku vychladnúť a sú pripravené na podávanie.
Tip na podávanie a servírovanie
Zemiakové kotlety môžete servírovať samotné alebo s akýmkoľvek obľúbeným dipom či omáčkou. Skvele sa hodí napríklad cesnakový dresing, jogurtový dip s bylinkami alebo čili omáčka pre tých, ktorí obľubujú pikantnejšie jedlá. Ak máte chuť na niečo svieže, skúste jednoduchý uhorkový šalát s kôprom a kyslou smotanou.
Toto jedlo je vynikajúce nielen teplé, ale chutí skvelo aj studené, takže si ho môžete zobrať so sebou napríklad na jarný výlet do prírody alebo na piknik.
Súvisiace články
Ak vás zaujíma viac receptov so zemiakmi, rozhodne sa oplatí preskúmať aj ďalšie možnosti, ako napríklad zemiakové placky, francúzske zemiaky alebo iné, menej tradičné úpravy. Jar je ideálne obdobie na ochutnávanie nových kombinácií – a práve zemiaky ponúkajú nesmierne široké pole experimentovania.
Dobrú chuť!
Zemiakové kotlety sú skvelým príkladom toho, ako možno jednoduchú surovinu povýšiť na mimoriadne delikátne jedlo. Vyskúšajte tento recept, a možno sa s nimi budete chcieť pochváliť aj pred rodinou či priateľmi. Želáme vám úspešné varenie a veľa radosti z nových chutí.