Jar už zavítala k nám - ktoré rastliny môžete vysadiť do záhrady? Prinášame 5 tipov!

Zdieľať
Jarná výsadba
Jarná výsadba www.daibau.sk

Jar je obdobím, keď sa príroda prebúdza a prvé kvety začínajú zdobiť záhrady. Môžete k nim vysadiť aj ďalšie krásne rastliny, aby vaša záhrada bola nádherná počas celej sezóny.

Jarná výsadba
Jarná výsadba Foto: www.daibau.sk

Viac slnečného svetla znamená aj teplejšie počasie. Treba ho využiť na sadenie nových rastlín, ktoré premenia vašu záhradu na kvetinovú oázu. Ktoré rastliny sú vhodné na jarnú výsadbu?

Gladioly sú krásne, elegantné, rozmanito sfarbené kvetiny. Patria do čeľade kosatcovitých. Ich výsadba vôbec nie je zložitá.

Tieto kvety sú citlivé na nízke teploty a preto je potrebné počkať, kým pominie riziko mrazov. S výsadbou môžete začať v druhej polovici apríla. Môžete ich napríklad vysádzať v dvojtýždňových intervaloch, potom budú kvitnúť postupne, celé leto. Na vyvinutie do plného kvetu mečíky potrebujú, v závislosti od odrody, 70 až 100 dní od výsadby. Skvelé sú aj vo väčších skupinách.

Kvety gladiol sú skutočnou ozdobou záhrad. Pre ne je príznačná žiarivá farebnosť a dlhé ostré listy. Tvar ich listov pripomína meče, a preto sú známe aj pod názvom mečíky. Ak ich vysadíte do svojej záhrady, môžete sa tešiť na záhon plný pestrofarebných gladiol. Skvelo sa hodia do vysokých váz.

Gladioly treba vysádzať na slnečné miesta, chránené pred silným vetrom. Cibule by sa mali sadiť trikrát hlbšie ako je ich veľkosť (najväčšie gladioly približne 15 cm hlboko). Najvyššie odrody by sa mali podoprieť tyčami a ochrániť tak pred pádom. Vysádzať ich treba vo vzdialenosti 10 až 15 centimetrov od seba a riadky by mali byť široké 20 až 30 centimetrov.

Levanduľa

Levanduľa pripomína vôňu Stredomoria. Je podmanivá nielen charakteristickou vôňou ale aj svojím vzhľadom. Počas leta odpudzuje komáre a iný dotieravý hmyz.

Táto trvalka do záhrady prináša krásu svojimi fialovými kvetmi. Miluje svetlo a teplo. Vysádzajte ju na slnečné miesta s najmenej šiestimi hodinami priameho slnečného svetla denne, chránené pred vetrom. Dariť sa jej bude aj v menej úrodnej, suchšej, piesčitej pôde.

Táto stredomorská rastlina je odolná, nenáročná na pestovanie. Levanduľa je suchomilná rastlina – dobre znáša sucho. Pravidelnú zálievku potrebuje v prvých mesiacoch po výsadbe.

Ako kombinovať rastliny, aby bol výsledok dokonalý? Je to pomerne zložitý proces. Ak si nie ste celkom istí, ako kombinovať druhy a odrody, ktoré budú navzájom dobrými susedmi, na pomoc si môžete prizvať záhradného architekta. Záhradný architekt vám pomôže s výberom rastlín do vašej vysnívanej záhrady. Pomôže vám vytvoriť funkčný, a zároveň esteticky príťažlivý a udržateľný exteriér, spájajúc architektúru s prírodou. Pomôže vám aj s plánovaním chodníkov, osvetlenia, zavlažovacieho systému, vodných prvkov…

Judášov strom

Judášovec strukovitý, známy aj ako judášovec alebo Judášov strom, je okrasný strom alebo veľký ker. Pôvodom je z východného Stredomoria. Od iných záhradných rastlín sa odlišuje krásnymi, intenzívnymi ružovými kvetmi, ktoré vyrastajú priamo na kmeni alebo na silných bezlistých konároch. Tento jav sa nazýva kauliflória.

Judášov strom je atraktívny nielen pre svoje farebné kvety, ale aj zaujímavé listy. Ľudovo nazývaný je strom lásky alebo strom zamilovaných, keďže má listy v tvare srdca a kvitne v máji, ktorý je označovaný ako mesiac lásky. Listy opadávajú koncom novembra.

Vo svojej domovine dorastá do výšky až 10 metrov. Kultivary sú o niečo nižšie. Vyžaduje dostatok svetla a slnka. Ak je vysadený v tieni, má menej kvetov. Je nenáročná drevina, dobre znáša obdobia sucha, darí sa jej takmer v každej záhrade.

Ak nie ste zručnými záhradkármi, môžete požiadať o pomoc profesionálnych záhradníkov, ktorí vám budú vedieť poradiť a odpovedať na rozličné otázky z oblasti záhradníctva.

Japonský javor

Ďalší mimoriadne dekoratívny strom, ktorý vnesie do vašej záhrady krásu a farebnosť. Hoci v prírode dosahuje výšku od 5 do 10 metrov, záhradné odrody dorastajú od 70 centimetrov do 3 metrov. Môžete ho sadiť samostatne alebo v kombinácii s nízkymi ihličnanmi, kríkmi…

Japonský javor je vzácnou ozdobou každej okrasnej záhrady. Mení farbu počas celého roka. Začiatkom jari sa na konároch objavujú svetlozelené listy, ktoré počas leta naberajú intenzívny odtieň. V priebehu mája a júna sa objavujú drobné, červenkasté kvety, zoskupené v strapcových súkvetiach. Japonský javor je však najkrajší na jeseň, keď vyzerá ako z rozprávky. Jeho listy vtedy nadobúdajú červenkasté a zlaté odtiene. Aj počas zimy predstavuje akúsi dekoráciu pre zaujímavú spleť konárov a tvar koruny, ktorá pripomína dáždnik.

Japonský javor uprednostňuje polotienisté miesta.

Hortenzie

Apríl je správny čas na výsadbu hortenzií. Sú to rastliny vhodné do každej záhrady. Nemajú rady silné slnko, najlepšie sa im darí na polotienistom stanovišti s prevažne vlhkou pôdou.

Hortenzie majú výrazné veľké kvety v bielej, ružovej alebo modrej farbe. Farbu kvetov môžete ovplyvniť zmenou pH pôdy, v ktorej hortenzie rastú. Ak je pôda kyslejšia, hortenzie zakvitnú namodro. Vyžadujú si pravidelné zalievanie. Skorá jar je vhodným obdobím rezu takmer všetkých druhov hortenzií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané