Jablkové palacinky, ktorým sa nedá odolať. Francúzska kuchárka odhaľuje svoje tajomstvo

Zdieľať
pescajoune
pescajoune Foto: www.shutterstock.com

Palacinky sú skutočne jedným z najuniverzálnejších jedál, aké poznáme. Skvele chutia na sladko aj na slano, dokážu byť ľahkým raňajkovým jedlom, dezertom, ale aj sýtym hlavným chodom na obed či ľahkou večerou. Ich popularita je obrovská nielen na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách. Napríklad francúzske kuchárky ich už po stáročia pripravujú podľa tradičných receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o histórii palaciniek, rozdiele medzi palacinkami a lievancami, a takisto vám prezradíme jedinečný recept na francúzske jablkové palacinky, označované ako „pescajoune“.

História palaciniek siaha do praveku

Napriek tomu, že dnes ich považujeme za celkom samozrejmé jedlo, korene palaciniek siahajú až do praveku, konkrétne do mladšej doby kamennej. Kedysi sa podobné tenké placky piekli na rozohriatych kameňoch a tvorila ich iba jednoduchá zmes múky, vajec a vody (či mlieka, ak bolo k dispozícii). A hoci sa svet za tie tisícročia výrazne zmenil, palacinky zostali v jedálničkoch po celom svete a tešia sa mimoriadnej obľube.

Čo je palacinka a čo je lievanec?

V slovenskej kuchyni sa tradične stretávame so slovami palacinka a lievanec. Kým palacinka je väčšie, tenké cesto rozliate po celej panvici, lievanec má menší priemer, býva hrubší a obsahuje kypridlo – kvasnice alebo prášok do pečiva. V zahraničí však rozlíšenie nie je vždy také jednoznačné. Napríklad v Spojených štátoch sa termínom „pancakes“ často označujú práve lievance, ktoré sú menšie a vyššie, no u nich sa bežne považujú za bežné „palacinky“. Preto sa môže stať, že narazíte na recept s názvom „pancakes“ a zistíte, že v skutočnosti ide o americkú verziu lievancov.

Francúzske pescajoune: Jablkové palacinky s tradíciou

Vo Francúzsku existuje viacero regionálnych variantov palaciniek, pričom na severe sú známe sladké „crêpes“ aj slané „galettes“ z pohánkovej múky. Na juhu krajiny sa však pripravujú špeciálne jablkové palacinky nazývané „pescajoune“. Typické sú tým, že sa do cesta pridávajú čerstvé jablká a hustejšiu konzistenciu odľahčuje sneh z bielkov. Vďaka tomu sú palacinky nadýchané, ľahké a pritom nesmierne chutné. Pohánková múka dodáva cestu jemnú orieškovú arómu a v kombinácii s rumom získajú skutočne výnimočnú chuť.

Suroviny, ktoré budete potrebovať:

  • 3 jablká
  • 150 g pohánkovej múky
  • 90 g hladkej múky
  • 1 lyžička kypriaceho prášku do pečiva
  • 2 polievkové lyžice kryštálového cukru
  • štipka morskej soli
  • 300 ml plnotučného mlieka
  • 5 vajec
  • 60 g rozpusteného masla
  • 2 polievkové lyžice tmavého karibského rumu
  • maslo na smaženie
  • cukor na posypanie

Všetky uvedené suroviny sa dajú relatívne ľahko zohnať v bežnom obchode. Základným znakom tohto receptu je, že kombinuje dve múky – pohánkovú a hladkú – a pridáva jablká, ktoré sa zapracujú priamo do cesta.

Ako na to:

  1. Najskôr si pripravte jablká: očistite ich, odstráňte jadierka a pokrájajte na tenké plátky. Nemusíte sa báť ani menších kúskov, podľa chuti a zvykov.
  2. Vajíčka oddeľte na žĺtky a bielky.
  3. Do väčšej misy preosejte obidve múky aj prášok do pečiva, pridajte cukor a soľ.
  4. K múkam a sypkým prísadám prilejte mlieko, pridajte žĺtky a metličkou všetko dôkladne vyšľahajte, aby vzniklo hladké cesto bez hrudiek.
  5. Do cesta vmiešajte rozpustené maslo a rum, ktoré mu dodajú vláčnosť a jemnú arómu. Snažte sa, aby cesto malo mierne hustejšiu konzistenciu (redšie ako cesto na lievance, ale hustejšie ako na bežné palacinky).
  6. Z bielkov vyšľahajte tuhý sneh a ten opatrne zľahka zapracujte do cesta. Práve táto fáza pridáva palacinkám nadýchanosť a ľahkosť.
  7. Nakoniec pridajte plátky jablka a jemne ich vmiešajte.

Smaženie a servírovanie:

Na panvici rozohrejte kúsok masla a na strednom stupni nalejte naberačku cesta, ktorú rozotriete do tenkej, skôr menšej palacinky. Palacinky pečte približne 2 minúty z každej strany, až kým nebudú mať lákavú zlatohnedú farbu. Tajomstvom francúzskych kuchárok je udržiavať hotové palacinky teplé: keď ich dopečiete, uložte ich do rúry vyhriatej na 120 °C na plech vyložený papierom na pečenie. Takto vám zostanú príjemne teplé, kým neskončíte so smažením zvyšku cesta.

Na záver posypte palacinky cukrom. Môžete pridať aj štipku škorice, trošku javorového sirupu alebo medu, aby ste zvýraznili sladkú chuť jablkovej náplne. Ak máte radi slanú verziu, môžete experimentovať napríklad s plátkami slaniny, no tu treba pri dochucovaní jablkovej časti postupovať opatrne.

Tip pre dokonalú chuť

Ak by ste chceli niekedy v budúcnosti obmieňať varianty jablkových palaciniek, môžete pridať do cesta štipku škorice či muškátového orieška. Skvele poslúži aj vanilkový extrakt namiesto rumu, ak uprednostňujete menej aromatický výsledok.

Palacinky „pescajoune“ sú nielen chutné, ale aj pôsobivé. Sú dôkazom, že aj tradičný recept možno obmeniť malou zmenou surovín či pridaním neobvyklej ingrediencie. Vďaka jablkám a nadýchanej konzistencii budú vaše palacinky voňať po čerstvom ovocí a budú krásne ľahučké. Vyskúšajte ich a možno sa aj vo vašej kuchyni stanú novým favoritom na rodinné víkendové raňajky či rýchly dezert po obede.

Prajem vám dobrú chuť pri objavovaní tajomstiev francúzskej kuchyne a nech sa vám jablkové palacinky vydaria presne tak, ako si to predstavujete!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané