Hrôzostrašný dôsledok častého používania mobilu

Zdieľať
Hrôzostrašný dôsledok častého používania mobilu
Hrôzostrašný dôsledok častého používania mobilu Foto: www.gettyimages.com

Kŕčovité prsty, krivý chrbát, boľavé lakte, aj toto sú vedľajšie účinky nedostatočnej fyzickej aktivity a dlhodobého sedenia pred počítačom či televíziou.

Je čas odložiť telefón, herný ovládač alebo diaľkové ovládanie televízora a odstúpiť od obrazovky.

Experti predpokladajú, že takýto životný štýl povedie ku kŕčovitým prstom, krivému chrbtu a boľavým lakťom. To však nie je všetko, podľa ich slov vás môžu postihnúť tieto ďalšie komplikácie:

  • zhrbený chrbát
  • kŕčovité prsty
  • boľavé lakte
  • nerovnomerné očné viečka
  • hrubšia lebka
  • menší mozog
  • boľavý krk

Kŕčovité prsty

Postupom času sa prsty na našich rukách môžu zmeniť, pretože si zvyknú na držanie telefónu. Pri písaní na ňom sú prsty vykrútené do neprirodzenej polohy po dlhú dobu. „Spôsob, akým držíme mobily, môže spôsobiť napätie v určitých kontaktných bodoch a tým pádom syndróm karpálneho tunela.“

Ruka je pri používaní tiež v lakti ohnutá do 90-stupňového uhla. To tiež súvisí s používaním mobilných telefónov. Vedci uviedli, že táto poloha spôsobuje natiahnutie ulnárneho nervu. „To spôsobuje znecitlivenie alebo brnenie v prstenníku a malíčkoch, bolesť predlaktia a slabosť v rukách. Držanie lakťa ohnutého po dlhú dobu, najčastejšie pri držaní telefónu, môže natiahnuť nerv za lakťom a vyvinúť naň tlak.”

Boľavý krk

Keď pracujete na počítači alebo sa pozeráte dole na telefón, svaly na zadnej strane krku sa musia stiahnuť, aby držali hlavu nahor. Čím viac sa pozeráte dole, tým viac musia svaly pracovať, aby udržali hlavu nahor. Tieto svaly môžu byť príliš unavené a rozbolieť, napríklad pri pozeraní sa na smartfóny a tablety alebo pri trávení väčšiny pracovného dňa pri počítačoch. Tento stav je v angličtine známy aj ako „tech neck“, teda technologický krk.

Nerovnomerné očné viečka

Je to bizarné, ale zdá sa, že už v blízkej budúcnosti sa tak veľmi prispôsobíme modrému svetlu z obrazoviek, až budeme trpieť nerovnomernými očnými viečkami. „Ľuďom sa môže vyvinúť väčšie vnútorné očné viečko pri snahe zabrániť vystaveniu nadmernému svetlu, alebo očná šošovka môže byť evolučne vyvinutá tak, že bude blokovať prichádzajúce modré svetlo, ale nie iné svetlá s vysokou vlnovou dĺžkou, ako je zelená, žltá alebo červená.“

Spôsoby, ako sa vyhnúť zdravotným problémom, sú zrejmé a často uvádzané. Robte si pravidelné prestávky od práce na počítači a do dennej rutiny zakomponujte fyzickú aktivitu. Samozrejme, svoju rolu musia hrať aj zamestnávatelia. „Cvičenie je zrejmý spôsob, ako znížiť stres a zlepšiť zdravie a pohodu pre každého, ale taktiež neúmyselne obmedzuje používanie technológií. Firmy môžu propagovať cvičenia buď nákupom vybavenia do kancelárie, alebo ponukou bezplatného členstva v posilňovni svojim zamestnancom. Zdraví zamestnanci budú vždy prínosom pre každú firmu, pretože pomáhajú vytvárať pozitívne a produktívne myslenie.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané